Hlavní navigace

XGL otevřen

3. 1. 2006

Sdílet

David Reveman zveřejnil aktuální zdrojové kódy projektu XGL. Stalo se tak jen několik týdnů poté, co byl projekt kritizován za uzavřený vývoj, který probíhá za „zavřenými dveřmi”.

V poslední verzi je navíc několik velmi důležitých novinek: Kód byl přepsán tak, aby byl použitelný i s jinými ovladači než jen těmi od nVidia. V současně době vše funguje i s ovladači ATI. David slíbil začlenění kódu do Freedesktop, jak jen to bude možné. Poté bude případně integrován i do Xorg.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 3. 1. 2006 21:24

  martin (neregistrovaný)
  Protoze jsem nevedel, co to vlastne je, prispeju linkem, ktery mi poradil pritel Google:
  http://www.freedesktop.org/wiki/Software_2fXgl

  Ze zpravicky to moc jasne neni a z odkazovany mail taky nejak predpoklada, ze uz vsichni vi, o co jde...
 • 26. 1. 2006 19:52

  anonymní
  Xgl je projekt, který má umožnit, aby vše v X-serveru bylo renderováno přímo prostřednictvím OpenGL (podobně jako tomu má být ve Windows Vista či jak tomu je v MacOS X). Tím se velmi zvýší výkon X-serveru (protože o veškerou grafickou stránku věci se bude starat GPU na grafické kartě, ne z velké části CPU jako je tomu dnes), do budoucna by se měl i zjednodušit další vývoj X-serveru (protože by pak odpadla nutnost udržovat zvlášť 2D a 3D ovladače, byly by jen jedny unifikované OpenGL ovladače), umožnilo by to mimo jiné i nejrůznější eye-candy efekty (jako ve Windows Vista nebo MacOS X), atp.

  Ještě je dobré vědět že Xgl v sobě obsahuje Xegl a Xglx, přičemž Xegl je zcela samostatné (nepotřebuje klasický X-server), kdežto Xglx je náhrada za klasické XAA nebo modernější EXA drivery v klasickém X-serveru.
 • 26. 1. 2006 19:53

  Mikos (neregistrovaný)
  Eh, uživatel si nepřál zůstat v anonymitě, jen zapomněl vyplnit kolonku "pod přezdívkou" ;-)

  Mikos

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.