Hlavní navigace

Samba - Tanec s Okny: Otázky a odpovědi

Na druhý den po vydání prvního dílu seriálu o Sambě jsem byl překvapen množstvím dotazů, které mi přišly. Svědčí to o tom, že "Samba" je opravdu velmi aktuální a žádané téma. Pokusím se na některé z nich odpovědět v tomto původně neplánovaném článku.

Doba čtení: 3 minuty

Čarování s obrázky

Prohlížení, konvertování, organizování, dávkové upravování, kombinování, vkládání, vyjímání, mazání, rotování, zmenšování, ořezávání, komprimování, zrcadlení, orámovávání, animování, ostření, rozmázávání a spousta dalších úkonů s rastrovou grafikou snadno a rychle? Proč ne!

Doba čtení: 10 minut

Softwarová sklizeň (23. 2. 2000)

Pravidelná sonda do světa (převážně) open source softwaru.

23. 2. 2000 0:00
Doba čtení: 6 minut

Microsoft Trek. Příští generace. (3)

V minulém díle jsme opustili hrdiny našeho seriálu v těžké pozici. Na palubě nic nefunguje. Objevují se podivná hlášení (modem je špatně nakonfigurován), kapitán Picard je během odpočinku bombardován létajícími okny a výtah jim rozdá karty pro bridge, místo aby je odvezl na můstek. Jaké nástrahy dvacátého století čekají na naše hrdiny teď?

22. 2. 2000 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Low-end SMP (3) kde nemá smysl

Minule jsme si uvedli výkony, kterých dosáhl SMP počítač v některých, přiznejme si však, že pečlivě vybraných, úlohách. Dnes přidáme některé další výsledky. Na rozdíl od minulé části se však podíváme také na aplikace, u kterých nejsou výhody SMP tolik patrné.

Doba čtení: 4 minuty

Centrum.cz ve WAPu

Vyhledávač Centrum.cz uvádí novou službu WAP.centrum.cz. Od dnešního dne tak mohou uživatelé tohoto českého vyhledávače využívat služby také prostřednictvím mobilního telefonu.

18. 2. 2000 0:00
Doba čtení: 2 minuty

63000 chyb ve Win2000 - co to vlastně znamená?

Malé zamyšlení nad střetem dvou filosofií vývoje softwaru a také nad tím, zda má uživatel naději dočkat se odstranění alespoň poloviny z těchto chyb ve Windows 2000.

Doba čtení: 3 minuty

2. linuxový víkend na Slovensku

Slovenské sdružení uživatelů Linuxu připravilo druhý linuxový víkend pro všechny zájemce o tento operační systém.

17. 2. 2000 0:00
Doba čtení: do minuty

Budou vznikat "technologické" blacklisty?

Blacklist, tedy černá listina, je seznam, který vyjmenovává subjekty, kterým je cosi zapovězeno. Tento termín se v poslední době užívá zejména v souvislosti s Internetem a spammingem. Existence či neexistence blacklistů závisí převážně na tom, jestli se lidé dokáží chovat v mezích jistých norem. A někdy také na tom, jaký software používají.

Doba čtení: 3 minuty

Softwarová sklizeň (16. 2. 2000)

Pravidelná sonda do světa (převážně) open source softwaru.

16. 2. 2000 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Jak pružné jsou internetové prohledávače?

Jak rychle zareagují na změnu na vašich stránkách? Je reakce českých fulltextů rychlejší než zahraničních? A je vůbec k něčemu dobré, používat české fulltexty?

Doba čtení: 4 minuty

Microsoft Trek. Příští generace. (2)

V minulém díle se kapitán Picard i celá posádka ocitli ve velmi složité situaci. Jejich do té doby skvěle fungující počítače se po pokusu spojit se s planetou taRas začaly chovat nespolehlivě a hlásily podivné chyby jako třeba "Obecná chyba ochrany", "Paměť vyčerpána" nebo "Modem není správně nakonfigurován". Navíc poručík Data se zasekl. Ke všemu zlému se v oblasti pohybují nepřátelské Romulanské lodě.

Doba čtení: 2 minuty

Low-end SMP (2) - jak rychle to běží

Platí u víceprocesorového počítače, že 2 x 400 MHz = 800 MHz? Na tuto a další otázky odpovídá pokračování miniseriálu o SMP počítačích.

Doba čtení: 4 minuty

Jak na nepotřebné klávesy?

Jistě všichni znáte tři oblíbené klávesy, které jsou určeny pro jakýsi OS, jejichž význam je však poněkud diskutabilní. Pravděpodobně "nejraději" je mají "pařani". Jejich využití při hře spočívá zejména v ubezpečování se, že systém stále běží ;) Ale co s nimi v Linuxu? Nezbývá než vzít silný šroubovák a vydloubnout...

Doba čtení: 1 minuta

Softwarová sklizeň (9. 2. 2000)

Týden co týden se společně vydáváme na výlet do světa volně šiřitelného softwaru. Dnešek nebude výjimkou, takže ukončete nástup a výstup, dveře se otevírají...

9. 2. 2000 0:00
Doba čtení: 6 minut

SuSE podporuje české školství

Ke konci roku 1999 začala společnost SuSE CR, s.r.o. (dceřinná společnost SuSE Linux AG, jedna z předních světových distribucí Linuxu) s výraznou podporou školství v oblasti IT v České republice. K filosofii této softwarové firmy patří podpora českého školství, nejen touto jednorázovou akcí, ale především celoročním kontaktem se školami různých typů.

Doba čtení: 1 minuta

Samba - Tanec s Okny: Samba je když...

Začínají se zde mudrování rozličná, kterak linuxový server pro klienty s MS Windows přístupný učiniti a kterak naučiti tento server adresáře a tiskárny s nimi sdíleti. Neníž potřeba nižádného zázraku k dosažení toho, postačí kousek software mistrovně ufasovaný, kterýž se zove Samba.

Doba čtení: 3 minuty

Microsoft Trek. Příští generace.

Nejen prací živ je člověk, takže dnes tu máme něco pro odreagování - 1. díl sci-fi povídky šířené pod licencí GPL (ano, GPL už máme software, hudbu i prózu). Pozor, veškerá podobnost s reálným světem, je čistě náhodná :))

Doba čtení: 2 minuty

Low-end SMP

Jistě ten pocit znáte. Právě jste si koupili nový počítač, nainstalovali jste na něj svůj oblíbený operační systém a pak už si jen užíváte rychlejšího běhu nejrůznějších efektních a náročných window managerů. Všechno se vám zdá úžasně rychlé, a nechápete jak jste to mohl s tou starou "šunkou" tak dlouho vydržet.

Doba čtení: 3 minuty

7 bludů o licenci GPL

Zde na Rootovi vyšel nedávno článek srovnávající GPL a BSD licence. Co v něm bylo řečeno rozpoutalo vlnu diskuzí mezi zastánci obou táborů. V dnešním článku Milan Zamazal rozebírá sedm základních argumentů odpůrců GPL.

Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (1. 2. 2000)

Pravidelná sonda do světa (převážně) open source softwaru.

Doba čtení: 6 minut

Co používat po přechodu 2 - internetový server (4)

V dalším dílu tohoto seriálu se podíváme letmo na databázové servery, které jsou dnes již prakticky neoddělitelnou částí (nejenom) internetových aplikací.

Doba čtení: 4 minuty

Procmail vs. maildrop

V dnešním článku nechci podrobně rozebírat, proč používat či nepoužívat jeden či druhý program uvedený v nadpisu, ale spíše vám sdělit, proč se domnívám, že maildrop je vhodnější volbou a dále se pak již věnovat přechodu z procmailu na maildrop.

Doba čtení: 5 minut

Linux anywhere?

Mít emailovou schránku zdarma a dostupnou odkudkoliv pouze s pomocí prohlížeče, to už dnes není nic divného. Až Sun jednou dokončí StarPortal, budeme mít na vzdáleném serveru třeba i své dokumenty a v prohlížeči je budeme i upravovat. Ale co takhle mít svoje linuxové konto, dostupné z celého Internetu, včetně grafického uživatelského rozhraní a to vše opět bez nutnosti instalovat doplňkový software?

Doba čtení: 5 minut

Co nového v doménách začátkem roku 2000?

Po delší (no pořádně dlouhé :) pauze se dnes vracíme k našemu (ne)pravidelném seriálu o zajímavých doménách na českém a slovenském Internetu. Pozor, obsahuje jednu vtipnou příhodu zcela zdarma :).

Doba čtení: 4 minuty

Softwarová sklizeň (26. 1. 2000)

Nyní již opět pravidelný výlet do světa free softwaru.

26. 1. 2000 0:00
Doba čtení: 8 minut

Světí účel prostředky?

Včera jsem se setkal se spamem, nabádajícím lidi, kterým leží na srdci Linux, k podepsání petice požadující na výrobcích hardwaru ovladače i pro tento operační systém. Ačkoliv to možná bylo dobře míněno, v konečném důsledku může tato snaha poškodit nejvíce to, čemu má pomoci.

Doba čtení: 3 minuty

Ani Gnome, ani KDE. XFCE!

Operační paměť je dnes sice poměrně levná záležitost, ale přesto zdaleka ne každý má chuť do počítače vrážet neustále další a další peníze jenom proto, že program jsou čím dál tím nenažranější. Dnešní článek je právě pro tyto čtenáře. Anebo pro ty, kdo nechtějí jít s proudem a nebo touží zkusit něco nového. Dámy a pánové, recenze desktopového prostředí XFCE (aplaus).

Doba čtení: 8 minut

Infima dodává BSDI Internet Super Server 4.1

Společnost Infima s. r. o. oznamuje, že začíná dodávat nový produkt společnosti Berkeley Software Design, Inc.

21. 1. 2000 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Konec procesorů Intel?

Společnost Transmeta včera oznámila na tiskové konferenci, na čem přesně pracuje. Tato společnost vznikla v roce 1995 a až do včerejšího večera (nebo amerického poledne) byla zahalena neprodyšnou rouškou tajemství. Vědělo se, že pracuje na nové generaci procesorů, ale to bylo vše. Po celou dobu ovšem přitahovala pozornost novinářů, díky svému hvězdnému obsazení.

Doba čtení: 4 minuty

Šeptanda (20. 1. 2000)

Dnešní šeptanda bude jenom takové "letem světem", neboť jí píšu v poměrně pozdní hodině a sám se cítím poněkud indisponován (což značí v mém případě "velice unaven" a nikoliv "vožralej jako prase" :).

20. 1. 2000 0:00
Doba čtení: 2 minuty