Hlavní navigace

Co používat po přechodu II - internetový server

Je to již pár měsíců, co zde vycházel seriál o un*xových alternativách k programům pro Windows. Jelikož ohlasy byly veskrze kladné, vracíme se dnes k tomuto tématu, ovšem tentokrát se zaměřením na serverové aplikace.

Doba čtení: 4 minuty

Uzavřený software po roce 2000?

Problém Y2K přináší kromě paniky a hysterie i neobvyklý pohled na otevřený software.

Doba čtení: 2 minuty

Palm III - šikula opravdu do kapsy

Chvalozpěv na zařízení Palm (nyní pod křídly společnosti 3com, dříve US Robotics) jsem slýchával často a z různých zdrojů. Proto, když se mi nabídla příležitost jeden z modelů recenzovat, neváhal jsem ani chvilku. Zvláště, když jsem zjistil, že oproti ostatním kapesním počítačům jsou Palmy již tradičně velice otevřené a tak existuje mnoho aplikací pro práci s nimi i na un*xových desktopech.

Doba čtení: 9 minut

Peníze za open source software?

Víte, jak si můžete přivydělat nějakou tu pětku psaním otevřeného softwaru? Buď naprogramujete něco opravdu excelentního a peníze si vás už najdou, nejspíš v podobě odměny za konzultantské práce či něco podobného. A nebo navštívíte trh zakázek na volně otevřené aplikace.

17. 12. 1999 0:00
Doba čtení: 5 minut

Softwarová sklizeň (16. 12. 1999)

Téměř pravidelně mi při psaní Sklizně dává nejvíce zabrat právě tenhle upoutávací odstaveček. Tentokrát to mám ale jednoduché, protože dnešní článek je tak trochu jubilejní. Možná vám to ani nepřijde, ale jeho pořadové číslo je opravdu už 250. Tak na zdraví :)

16. 12. 1999 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Překvapen bohatstvím

Český překlad zamyšlení, které vzešlo z pera (nebo spíš klávesnice) asi nejznámějšího advokáta open source hnutí - Erica Raymonda - krátce poté, co se stal díky akciím VA Systems řekněme ekonomicky bezstarostným :)

15. 12. 1999 0:00
Doba čtení: 6 minut

Chvalozpěv na Joea

Zdaleka ne každý uživatel unixového operačního systému v sobě najde dostatek chuti či trpělivosti seznamovat se s editorem vi. A právě pro takové uživatele může být vhodným editorem třeba právě joe, jehož recenzi si můžete právě teď přečíst.

Doba čtení: 6 minut

Y2K z pohledu velkých českých serverů.

Jedni plánují cesty do jeskyní, vybírají veškeré úspory z bank a tvoří zásoby trvanlivých potravin. Druzí jsou v klidu a říkají, že se stejně nic nestane. Kdo měl pravdu, poznáme v sobotu 1.1.2000. Jak jsou na Y2K připraveni provozovatelé velkých českých serverů a co si o celém problému myslí, vám ale prozradíme již dnes.

13. 12. 1999 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Vypalování v Linuxu

Ačkoliv vypalování CD není už dávno v Linuxu pouze otázkou příkazové řádky, zůstává tento způsob u mnoha lidí stále ve veliké oblibě, zejména proto, že uživatel získá lepší kontrolu nad celým procesem a vyšší pružnost. Dnes se tedy na vypalování s klasickými nástroji podíváme detailněji.

Doba čtení: 6 minut

Inspirace prací

Na stránkách společnosti Fast Company se objevil rozhovor s Ericem Raymondem, nejznámějším advokátem otevřeného software. V tomto rozhovoru opakuje některé myšlenky ze svých populárních článků a přidává další. Čtenáři ovládajícímu angličtinu tento článek vřele doporučuji, pro vás ostatní se pokusím některé myšlenky alespoň přiblížit.

9. 12. 1999 0:00
Doba čtení: 1 minuta

Softwarová sklizeň (8. 12. 1999)

Už to zase nějak odbývám, od poslední Sklizně uplynul více než týden. Nu což, aspoň toho softwaru bude dnes více :)

8. 12. 1999 0:00
Doba čtení: 5 minut

Red Hat 6.1 Cz na desktopu - několik poznámek mírně pokročilého uživatele

Vánoce se blíží a jako jeden z předčasných dárků jsem dopřál svému PC zbrusu nový Linux Red Hat 6.1 CZ. Jako každá věc na tomto světě má i tato distribuce své kladné a záporné stránky. Podívejme se na některé z nich.

Doba čtení: 2 minuty

QCAD

Nedávno mě zaujala upoutávka v LinuxWorldu. Byla o programu QCAD, tehdy čerstvě vydanému pod licencí GPL. Zkusme se tedy seznámit s tímto pozoruhodně jednoduchým CADem, fungujícím pod Linuxem, různými unixy a pod Windows.

6. 12. 1999 0:00
Doba čtení: 4 minuty

GKrellM - jen si tak monitorovat...

Na monitorovací program GKrellM jsem narazil při psaní některé ze starší Sklizně a už tenkrát mi přišel jako docela šikovná pomůcka. A to jsem ještě netušil, že v průběhu času jeho možnosti několikanásobně vzrostou.

3. 12. 1999 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Dia - expert na diagramy

Po několika letech programování jsem konečně pochopil, že není úplně ideální vymýšlet strukturu programu průběžně při jeho tvorbě a začal jsem si návrhy kreslit na papír. Žijeme ale v době informačních technologií, tak proč diagramy netvořit moderněji?

Doba čtení: 5 minut

Síťový svatý

Správci sítí či internetových serverů asi dobře vědí, jak nepříjemné může být, když něco selže a protože se o tom prostě nedozvíte, nefunguje to třeba několik hodin (v horším případě i dnů - třeba přes víkend). Proto se vyplatí důležité služby monitorovat. Například pomocí programu NetSaint.

Doba čtení: 4 minuty

Jak jsem přišel k vi

Filozofická úvaha na téma počítače a my.

Doba čtení: 4 minuty

Softwarová sklizeň (29. 11. 1999)

Opět je tu oblíbená sonda do světa volně šiřitelných aplikací a programů.

29. 11. 1999 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Šeptanda (26. 11. 1999)

Již delší dobu se zde neobjevil žádný další díl tohoto seriálu, jako kdyby se ani nešeptalo. Ale ono se šeptá. A občas pěkně nahlas!

26. 11. 1999 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Corel Linux

Při čtení News on Net mne zaujala zpráva o dokončení nové linuxové distribuci Corel Linux, kterou má na svědomí stejnojmenná kanadská společnost. Protože některé uváděné údaje mi připadaly podivné, tak jsem se rozhodl, že si Corel Linux stáhnu a vlastnoručně si ho osahám.

Doba čtení: 8 minut

E-byznys? Zatím často e-blbost

Ze všech stran se na nás hrnou slova jako e-byznys a e-komerce. Softwarové firmy se předhánějí v nabídkách toho nejlepšího řešení pro podnikání na netu. Jenže jaksi zapomínají, že celý e-byznys začíná u lidí, kteří s danou technologií musí umět pracovat a to je ten největší problém. Nedávno jsem zažil menší šok, když jsem se pokusil objednat lyžařský zájezd na Internetu.

Doba čtení: 4 minuty

Šifrování - úvod do problematiky (2)

Dnes dokončíme naší exkurzi do světa šifrování druhým dílem mé seminární práce.

23. 11. 1999 0:00
Doba čtení: 6 minut

Softwarová sklizeň (22. 11. 1999)

Volně šiřitelných aplikací je čím dál tím víc, a tak tento seriál asi hned tak neskončí. Takže pojďme rovnou na další díl.

22. 11. 1999 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Bezpečnost v Linuxu po stoosmdesáté páté

To, že se Linux rozšiřuje a stále více lidí ho začíná brát jako vážnou alternativu k produktům Micro$oftu, je neoddiskutovatelný fakt. O jeho pravdivosti svědčí ostatně i to, že čtete tyto řádky.

Doba čtení: 3 minuty

StarOffice 5.1: Praxe: tabulky ve StarOffice

Spousta uživatelů obzvláště ekonomického zaměření považuje tabulkový kalkulátor za "základní pracovní nástroj". Kolik práce může takový program ušetřit pochopí uživatel, zkusí-li opakující se výpočty, které dělal na kalkulačce, navést do tabulky. Po několika kliknutích na myš a zadání správného vzorce je výpočet zpravidla hotov. A to nemluvím o tvorbě grafů, které dokáží interpretovat zadaná data daleko názorněji než jakákoliv tabulka. Podívejme se tedy na druhý nejdůležitější program kancelářského balíku StarOffice tabulkový kalkulátor StarCalc.

18. 11. 1999 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Šifrování - úvod do problematiky

Při psaní jedné seminární práce jsem shromažďoval informace ohledně šifrování. Nejsem pravda v dané oblasti žádný expert, ale snad by někoho z vás mohl daný přehled zajímat. Snažil jsem se vymazat bláboly potřebné k semestrální práci, ale něco asi přece jen zůstalo...

Doba čtení: 9 minut

Softwarová sklizeň (16. 11. 1999)

Další malá sonda do světa (převážně) volně šiřitelného softwaru.

Doba čtení: 5 minut

Jednoduché počty s R

Linux nacházel téměř odjakživa uplatnění na akademické a vědecké půdě. Přesto by se možná mohlo zdát, že aplikací z kategorie vědeckých není zase až tak mnoho. Ale kdo hledá, najde. Třeba právě R.

Doba čtení: 5 minut

Linux = konkurenční výhoda!

O tom, že nasazení Linuxu dokáže snížit rozpočet IT oddělení, ví asi každý (nebo skoro každý) IT manažer mimo naši republiku. O tom, že produkovat verzi software mimo jiné i pro Linux, je konkurenční výhodou ví skoro každý šéf vývoje softwarové firmy, opět zřejmě mimo ČR.

Doba čtení: 2 minuty

Žurnálovací souborový systém pro Linux

Krátký výlet do světa souborových systému v Linuxu - současnost a budoucnost, vzdálená i ta bližší.

Doba čtení: 3 minuty

Informace v poklusu

Dnes navazujeme na dříve zveřejněný článek, který se snažil objasnit, co vlastně jsou informace a v čem spočívá jejich důležitost. Tím ale samozřejmě zdaleka vše nekončí.

10. 11. 1999 0:00
Doba čtení: 2 minuty