Hlavní navigace

GLib: Jednosměrné seznamy

V dnešní kapitole o knihovně GLib si představíme jednosměrné seznamy. Jelikož jejich podobnost s obousměrnými seznamy je natolik výrazná, že opětovným popisováním funkcí bychom se vlastně nic nového nedověděli, rozhodl jsem se dnešní výklad pojmout trochu jinou formou.

18. 7. 2000 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Pár triků pro začátečníky

Tento článek je určen převážně pro nováčky v Linuxu, ale možná pomůže i někomu zkušenějšímu. Pokusím se v něm sepsat pár rad a triků, které vám ulehčí život a ušetří čas. Většinou to budou samé základy, ale na některé jsem třeba narazil až po několika letech práce s Linuxem (v příštím díle, dnes opravdu jen základy). Mimochodem, diskuse je otevřená pro vaše nápady a triky.

Doba čtení: 3 minuty

Kylix zjednoduší vývoj webových aplikací pro Apache

Projekt Kylix společnosti Inprise/Borland bude obsahovat vysoce výkonné komponenty pro vývoj aplikací pro Web server Apache

15. 7. 2000 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Zbavuje se Mozilla dětských nemocí?

Patříte také k těm, co nejsou moc spokojeni s nenasytným Netscapem a zbožně čekají na uvedení práce schopné Mozilly? Možná po přečtení dnešního článku zkusíte M17, která vypadá už velice slibně a pokud vám nevadí pár mušek, které ještě má, zkuste jí.

Doba čtení: 4 minuty

Řekněme NE importu špatných zákonů!

O americkém patentovém zákonu se toho napsalo už hodně. Většinou nepříliš lichotivého - a není se co divit. Teď se ale zdá, že by si také rád našel cestu do Evropy.

Doba čtení: 3 minuty

Softwarová sklizeň (12. 7. 2000)

Po čtrnáctidenní pauze je zde opět oblíbená sonda do světa (převážně) Open Source softwaru.

12. 7. 2000 0:00
Doba čtení: 10 minut

Sun: Na MS máme pět let náskok

Byl jsem pozván na setkání s Davidem Geeem (Marketing Vice President) a Simonem Phippsem (Chief Software Evangelist) z firmy Sun Microsystems, kteří v Praze, v neformálním rozhovoru s několika novináři představili vize Sunu do budoucna. Bylo to rozhodně zajímavé povídání a nejdůležitější myšlenky naleznete v dnešním článku.

Doba čtení: 3 minuty

Surfujte Offline!

Pokud jste do Internetu připojeni pomocí modemu, tak určitě víte, že offline surfování má oproti jeho online podobě několik výrazných předností. Jednak neblokujete telefonní linku, která pak není obsazena pro zaručeně důležité příchozí hovory, ale zejména nemusíte tolik platit za telefonní impulsy. V dnešním článku se budu snažit představit program, který vám to umožní - WWWOFFLE.

Doba čtení: 5 minut

Postřehy z LSM v Bordeaux - S flétnou v kapse a bos

Včera odpoledne jsem navštívil přednášku Debian GNU/Hurd známé softwarové osobnosti Richarda Stallmana.

Doba čtení: 1 minuta

Postřehy z LSM v Bordeaux - Přišel jenom jeden

Jak jsme vás již informovali konala se v rámci free softwarové konference v Bordeaux prezentace projektu Free software pro slepé a těžce zrakově postižené.

Doba čtení: 1 minuta

GLib: Automatické doplňování řetězců

Líbí se vám, jak třeba příkazový procesor "uhádne" konec příkazu poté, co napíšete pár prvních znaků a stisknete tabulátor? Chtěli byste podobnou vlastnost zakomponovat do svých programů? Proč vymýšlet již vymyšlené - používejte knihovnu GLib a její automatické doplňování řetězců!

7. 7. 2000 0:00
Doba čtení: 5 minut

Nedívá se někdo? (2)

Minule jsem se zmiňoval o možných rizikách, která mohou potkat každého z nás při brouzdání Internetem. Dnes se na věc podíváme poněkud podrobněji.

Doba čtení: 6 minut

PHP na velkých serverech

Nedávno v hospodě jsem se s přítelem (ASP programátor) přel o tom, co je lepší. Tvrdil, že PHP je spíše pro děti. Alespoň tak jsem to pochopil. Argumentoval tím, že PHP server si pořídí ti, kteří nemají peníze na MS IIS. Tak s tím už musím nesouhlasit. V následujícím článku podávám důkaz, že PHP je robustní systém a může být nasazen na vytížené servery, což mi potvrdí dva administrátoři českých serverů, které jsem bombardoval otázkami v závěrečném rozhovoru.

Doba čtení: 7 minut

Editor vi(m) a programování

Uživatel počítače tráví obvykle v prostředí editoru značnou část času. V prostředí Unixu podobných OS jsou zřejmě nejpoužívanějšími editory vi (s klony) a Emacs. Tento článek se zabývá pokročilejšími technikami v prvním z nich.

Doba čtení: 5 minut

Pascal pro Linux

Pro vývoj aplikací se v operačním systému Linux používá většinou programovací jazyk C. Má své výhody i nevýhody, ale jejich rozebírání není cílem tohoto článku. Tento článek se zabývá možností psát pod Linuxem programy v Pascalu.

Doba čtení: 4 minuty

Borland uvádí CLX, multiplatformní knihovnu komponent

Inprise/Borland uvádí Borland CLX: víceplatformovou knihovnu a sadu komponent nové generace.

28. 6. 2000 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (28. 6. 2000)

Pravidelná sonda do světa (převážně) Open Source softwaru, dnes opět v rekordní délce. Ani jsem se nemusel příliš snažit a překonal jsem hranici 15000 znaků. Zřejmě dobrá konstalace hvězd. A nebo že by se projevovaly blížící se prázdniny? Že by teď programátoři měli více času na své projekty?

Doba čtení: 10 minut

GLib: Obousměrné seznamy (2)

Minule jsme se zakousli do kapitoly o obousměrných seznamech. Naučili jsme se základní operace s těmito datovými typy. Dnes se pustíme do trochu odvážnější manipulace s nimi.

27. 6. 2000 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Šeptanda (26. 6. 2000)

Malá přehlídka nejzajímavějších událostí posledních dní. Dnes o sbližování KDE a GNOME a o budoucnosti jednoho z nejkvalitnějších Open Source programů, bitmapového editoru GIMP.

Doba čtení: 4 minuty

Jaké bude KDE 2.0?

Již delší dobu lze na ftp serveru projektu KDE (ftp.kde.org) zdarma stáhnout a vyzkoušet alfa nebo chcete-li pre verzi nového KDE. Stále se na různých zpravodajských serverech diskutuje o problému GNOME versus KDE. Jaký přístup zvítězí? Změní se něco po příchodu KDE 2.0?

Doba čtení: 5 minut

Co se děje s Netbeans?

Všichni, kteří rádi pijí kávu (mám na mysli vývojáře používající Javu :), si určitě všimli, že 5. června 2000 vydal Sun Microsystems produkt Netbeans (aka Forte for Java) jako Open Source. Teď už člověk neví, co je co, zdali jsou to Netbeans 3.0 nebo FfJ 1.0. Přiznám se, že i já v tom mám teď zmatek. Pokusím se do toho vnést trochu světla a také představit verzi IE...

22. 6. 2000 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Softwarová sklizeň (21. 6. 2000)

Pravidelná sonda do světa (převážně) Open Source softwaru.

21. 6. 2000 0:00
Doba čtení: 7 minut

Nedívá se někdo?

Jste si jisti, že si nikdo neprohlíží data na vašem disku, když si spokojeně brouzdáte po Internetu? Ať už odpovíte kladně nebo záporně, přečtěte si raději tento článek.

Doba čtení: 6 minut

Televizní karta v Linuxu

Ačkoli mnohým lidem, zabývajícím se vážněji počítači, Linuxem a internetem, připadá televize jako pokleslé médium, vyzývající k pasivnímu konzumování toho, co nám někdo jiný naservíroval až pod nos, nemusí být taková karta pro příjem televize v počítači vůbec špatná věc. Rozhodně se hodí při zdlouhavé kompilaci programů a nebo za situace kdy potřebujete na chvíli vypnout mozek a jenom se chvíli dívat. Velice lákavou se navíc jeví možnost snímání statických obrázků nebo digitalizace videa.

Doba čtení: 5 minut

Forte for Java 1.0 CE

Nedávno se po dlouhé době beta testování na stránkách Sunu objevila finální verze nového produktu Forte for Java 1.0 CE (Community Edition). Sun spolkl firmu Netbeans, která dodávala podobný produkt (stejně tomu bylo např. s balíkem StarOffice), a opět se tak dostal ke "koláčům bez práce". I když jsem s Netbeans neměl žádné velké zkušenosti, byl jsem velice zvědavý. Po prvních testech betaverze jsem byl trošku zklamán - betaverze byla nestabilní a nedalo se v ní pracovat, takže jsem dal od Forte ruce pryč. S vydáním finální verze se však věci poněkud změnily...

Doba čtení: 5 minut

Kterak jsem anglickou verzi SO 5.1 českými fonty pokoušel

Musím uznat že nástup Star Office jsem očekával s napětím. Bude to skutečně dobrý kancelářský balík? A jak tomu bude s podporou češtiny a příslušných znakových tabulek (code page)? Vzhledem k tomu, že ke konci minulého roku jsme se dočkali Star Office 5.1 jak pro Linux, tak pro Windows, rozhodl jsem se na věc podívat poněkud blíže.

Doba čtení: 3 minuty

Softwarová sklizeň (14. 6. 2000)

Pravidelná sonda do světa (převážně) Open Source softwaru.

Doba čtení: 8 minut

GLib: Obousměrné seznamy

Obousměrný seznam je datový typ jako vystřižený z učebnice programování. Obvykle se na něm učí použití pointerů a datových struktur. Všichni ale jistě s pointery pracovat umíme a tak ode dneška, když budeme potřebovat obousměrné seznamy, je nebudeme programovat sami, ale zkušeně sáhneme po knihovně GLib, která je pro nás implementuje.

13. 6. 2000 0:00
Doba čtení: 6 minut

Náš tučňák se představuje

Jak jsme již v pátek informovali, ROOT.cz je sponzorem Tučňáka Humboldtova v pražské ZOO. Zapomeňte pro dnešek na všechny kompilace, kernely, zdrojáky, downloady a další starosti každého linuxáka a podívejte se na fotoreportáž o našem tučňákovi.

Doba čtení: 1 minuta

ROOT.cz se stal adoptivním rodičem Tučňáka Humboldtova

Praha 9.6.2000. - Dne 24.5.2000 se linuxový zpravodajský server ROOT.cz stal sponzorem Tučňáka Humboldtova v pražské ZOO. Sponzoring tučňáka je logickou volbou - logem Linuxu je právě tento opeřenec.

Doba čtení: 1 minuta

LilyPond - notový specialista

člověk není zrovna tvor z nejvěrnějších. Vezměte si třeba mě. Před pár týdny jsem zde hlásal, že pro práci s notovým zápisem nepoužívám nic jiného, než Rosegarden. No vida - dnes už zase pro změnu nedám dopustit na LilyPond. Ale nebojte, zase takový přelétavec nejsem, jenom se mi trošku změnily priority.

Doba čtení: 10 minut