Hlavní navigace

Konec procesorů Intel?

Společnost Transmeta včera oznámila na tiskové konferenci, na čem přesně pracuje. Tato společnost vznikla v roce 1995 a až do včerejšího večera (nebo amerického poledne) byla zahalena neprodyšnou rouškou tajemství. Vědělo se, že pracuje na nové generaci procesorů, ale to bylo vše. Po celou dobu ovšem přitahovala pozornost novinářů, díky svému hvězdnému obsazení.

Doba čtení: 4 minuty

Šeptanda (20. 1. 2000)

Dnešní šeptanda bude jenom takové "letem světem", neboť jí píšu v poměrně pozdní hodině a sám se cítím poněkud indisponován (což značí v mém případě "velice unaven" a nikoliv "vožralej jako prase" :).

20. 1. 2000 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (19. 1. 2000)

Na mou duši mě nenapadá nic chytrého (a vlastně ani hloupého), co bych do této upoutávky napsal. Takže raději pojďme na ten software...

19. 1. 2000 0:00
Doba čtení: 7 minut

StarOffice 5.1: Praxe: připomínky čtenářů - StarSchedule, StarBase

Přišlo mi několik e-mailů s dotazy a připomínkami k seriálu článků o SO. Doplňuji tedy sérii článků o SO podrobnějším popisem StarSchedule a krátkou zmínkou o databázích v SO.

18. 1. 2000 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Test GUI pro PGP/GPG

Podívali jsme se na několik grafických rozhraní k šifrovacímu nástroji GPG, potažmo PGP.

Doba čtení: 4 minuty

Silné šifrování bez omezení? Zatím ještě ne.

Před dvěma dny (tedy téměř o měsíc později, než bylo přislíbeno), byla americkým ministerstvem obchodu zveřejněna nová pravidla pro export šifrovacích technologií mimo území USA a Kanady. Je jejich nové pojetí důvodem k radosti nebo spíše zklamáním?

Doba čtení: 5 minut

Inprise/Borland uvolní zdrojové kódy InterBase

Inprise/Borland následuje výzvu Linuxu: zveřejní zdrojové texty InterBase.

13. 1. 2000 0:00
Doba čtení: 4 minuty

E-commerce a'la Česká republika

V tomto krátkém článku bych se rád podělil se svými zkušenostmi s elektronickým obchodováním v ČR.

Doba čtení: 4 minuty

Softwarová sklizeň (12. 1. 2000)

Dnešní Sklizeň je na speciální přání (ahoj Martine :) o 20% delší za stejnou cenu. Takže příštích X minut si vyhraďte na výlet do světa [většinou] volně šiřitelného softwaru [převážně] pro un*xové OS.

12. 1. 2000 0:00
Doba čtení: 8 minut

Co používat po přechodu 2 - internetový server (3)

Dnes se podíváme jaké prostředky pro vývoj dynamických WWW stránek máme na Linux a potažmo i dalších un*xových platformách k dispozici.

Doba čtení: 4 minuty

Společnost SorcererWare s.r.o. oficiálním partnerem SGI

Společnost SorcererWare s.r.o. se stala oficiálním vývojovým partnerem SGI.

10. 1. 2000 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Oceněná beta verze SuSE Linuxu pro PowerPC

Tisková zpráva společnosti SuSE ČR, s. r. o.

10. 1. 2000 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Jak 35 dolarů položilo Microsoft Hotmail

Konec minulého roku přinesl velmi zajímavý příběh, o který bych se s vámi rád podělil. Nezaplacený účet za 35 dolarů způsobil, že jedna ze světově nejvyužívanějších služeb, Hotmail, byla po dva dny mimo provoz.

Doba čtení: 5 minut

Šeptanda (7. 1. 2000)

Krátké povídání o několika zajímavých událostech posledních dní.

7. 1. 2000 0:00
Doba čtení: 3 minuty

StarOffice 5.1: Praxe: grafika ve StarOffice a StarSchedule

Často se říká:" To nejlepší na konec". Ne jinak tomu bude i s naším seriálem o StarOffice :-). Ti kdo jej čtou pravidelně, jistě tuší, že tentokrát bude řeč o vynikajících možnostech SO při tvorbě grafiky a úplně na závěr se podíváme na plánovací kalendář StarSchedule.

6. 1. 2000 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Softwarová sklizeň (5. 1. 2000)

První sonda do světa un*xového softwaru v letopočtu s dvojkou na začátku.

5. 1. 2000 0:00
Doba čtení: 5 minut

Progress Software uvádí linuxové verze svých hlavních produktů

Vedoucí dodavatel aplikačních technologií nabízí Progress V8.3 a Progress WebSpeed 2.1 pro Linux

4. 1. 2000 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Licence podle GNU a BSD

GNU Public Licence (GPL) je často (zejména mezi zastánci Linuxu) považována za nejlepší a nejvolnější licenci, které se ostatní nevyrovnají. Mezi námi, lidmi ze světa BSD, se jí naproti tomu občas říká "GPL virus" a "GPL mor", software šířený pod touto licencí jako "software nakažený GPL" a preferujeme software používající BSD-like licenci.

Doba čtení: 7 minut

Emulujeme osmibity

UPOZORNĚNÍ: pokud vám přijde odporné už samo pomyšlení na to, že byste měli svůj Linux zneuctít něčím podobným, jako je emulace jiného systému, pravděpodobně není tento článek určen právě vám.

Doba čtení: 4 minuty

PF 1900 :))

Máme tu poslední článek roku 1999 a s ním trochu bilancování a přání do roku 00.

Doba čtení: 3 minuty

Co používat po přechodu 2 - internetový server (2)

Druhý díl druhého dílu :) seriálu, který nabízí un*xové alternativy k windowsovským programům, tentokrát se zaměřením na serverové aplikace.

Doba čtení: 4 minuty

Softwarová sklizeň (27. 12. 1999)

Vánoční svátky a hektická doba těsně před nimi způsobily, že jedna z nejoblíbenějších rubrik tohoto serveru, tedy Softwarová sklizeň, nevyšla již téměř 14 dní. Tak to dnes napravme.

28. 12. 1999 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Šeptanda (27. 12. 1999)

Zajímavé události svátků nedbají a tak i v čase vánočním může vyjít Šeptanda. Važte si jí, je to určitě poslední díl v tomto roce :)

Doba čtení: 3 minuty

$245 za odeslání mailu aneb blbý a blbější

Stále a stále se přesvědčuji, že lidská blbost nezná mezí. Dorazil mi opět jeden spam, což není nic zvláštního, jenže tenhle je snad nejidiotštější, jaký jsem kdy viděl. Posuďte sami.

Doba čtení: 3 minuty

Co používat po přechodu II - internetový server

Je to již pár měsíců, co zde vycházel seriál o un*xových alternativách k programům pro Windows. Jelikož ohlasy byly veskrze kladné, vracíme se dnes k tomuto tématu, ovšem tentokrát se zaměřením na serverové aplikace.

Doba čtení: 4 minuty

Uzavřený software po roce 2000?

Problém Y2K přináší kromě paniky a hysterie i neobvyklý pohled na otevřený software.

Doba čtení: 2 minuty

Palm III - šikula opravdu do kapsy

Chvalozpěv na zařízení Palm (nyní pod křídly společnosti 3com, dříve US Robotics) jsem slýchával často a z různých zdrojů. Proto, když se mi nabídla příležitost jeden z modelů recenzovat, neváhal jsem ani chvilku. Zvláště, když jsem zjistil, že oproti ostatním kapesním počítačům jsou Palmy již tradičně velice otevřené a tak existuje mnoho aplikací pro práci s nimi i na un*xových desktopech.

Doba čtení: 9 minut

Peníze za open source software?

Víte, jak si můžete přivydělat nějakou tu pětku psaním otevřeného softwaru? Buď naprogramujete něco opravdu excelentního a peníze si vás už najdou, nejspíš v podobě odměny za konzultantské práce či něco podobného. A nebo navštívíte trh zakázek na volně otevřené aplikace.

17. 12. 1999 0:00
Doba čtení: 5 minut

Softwarová sklizeň (16. 12. 1999)

Téměř pravidelně mi při psaní Sklizně dává nejvíce zabrat právě tenhle upoutávací odstaveček. Tentokrát to mám ale jednoduché, protože dnešní článek je tak trochu jubilejní. Možná vám to ani nepřijde, ale jeho pořadové číslo je opravdu už 250. Tak na zdraví :)

16. 12. 1999 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Překvapen bohatstvím

Český překlad zamyšlení, které vzešlo z pera (nebo spíš klávesnice) asi nejznámějšího advokáta open source hnutí - Erica Raymonda - krátce poté, co se stal díky akciím VA Systems řekněme ekonomicky bezstarostným :)

15. 12. 1999 0:00
Doba čtení: 6 minut

Chvalozpěv na Joea

Zdaleka ne každý uživatel unixového operačního systému v sobě najde dostatek chuti či trpělivosti seznamovat se s editorem vi. A právě pro takové uživatele může být vhodným editorem třeba právě joe, jehož recenzi si můžete právě teď přečíst.

Doba čtení: 6 minut