Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (18. 8. 1999)

Opět je tu přehled dění na scéně softwaru. Dnes, aniž by to bylo záměrem, obsahuje hodně herních odkazů.

18. 8. 1999 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Jak na jednoduché webovské vyhledávání?

Chtěli byste dát na svůj web prohledávání vašich stránek a báli jste se to naprogramovat? Nemusíte psát Hance ani Sally. Stačí si otevřít následující článek.

Doba čtení: 1 minuta

Přísloví ++

Jednou se mi dostal na disk velice vtipný texťák "přísloví přeložená do vědecké češtiny". Taky jsem v poslední době četl několik knížek o C++, takže se mi to nějak v mozku zkombinovalo a výsledkem jsou tato přísloví přeložená do C++. Myslím si, že není třeba dávat sem původní tvar těchto přísloví, protože si to každý jistě rozkóduje sám. (Dokonce si myslím, že to uhodne i člověk, který nezná C++, ten však nebude mít ponětí v čem je ten fór). Takže pokud tento programovací jazyk neznáte, nemá podle mě smysl to číst, jinak přeji hezkou zábavu.

Doba čtení: 1 minuta

Co používat po přechodu? (kancelář)

Po kratší prodlevě se opět vracíme ke hledání alternativ k windowsovským programům. Dnes jsou na řadě kancelářské aplikace.

16. 8. 1999 0:00
Doba čtení: 5 minut

Společnost Inprise oznamuje podporu OS Linux

Tisková zpráva společnosti Inprise.

13. 8. 1999 0:00
Doba čtení: 4 minuty

VNC - Vzdálený přístup k počítači

Pokud znáte programy jako Carbon Copy nebo PC-Anywhere, pak jste doma. Stejně jako ony, vám VNC umožní přistupovat po síti k desktopu vzdáleného počítače, narozdíl od nich je však VNC zdarma a běží na windowsech, linuxu nebo třeba MACovi.

Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (12. 8. 1999)

Týden uplynul jako voda a je tu opět přehled softwarových zajímavostí...

Doba čtení: 3 minuty

Wšehochuť (11. 8. 1999)

Dnes se na naší pouti po zajímavých místech Internetu podíváme na tři servery, z nichž jeden je zajímavý hlavně pro uživatele hledající aplikace, druhý pro administrátory, kteří dbají o bezpečnost jim svěřeného systému a poslední zejména pro pisálky jako jsme my :)

11. 8. 1999 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Jednoduché věci jsou geniální - zkuste Klipper

Léto a okurková sezóna je v plném proudu, blíží se konec světa :), Nova vysílá patnáct let staré 'trháky' a hlavní vysílací čas okupuje Esmeralda, další TV vysílá pouze na Václaváku... Kam ten svět spěje? Pevným bodem na českém Internetu i nadále zůstává ROOT, redakce se nerozdělila na dvě, na konec světa nevěříme a tak tu máme dnes tip na jednu užitečnost.

10. 8. 1999 0:00
KDE
Doba čtení: 2 minuty

GAG - grafický boot manažer

Většina z nás používá pro bootování Linuxu LILO. Někteří pak Loadlin. Nezatoužili jste někdy po něčem útulnějším, příjemnějším a hezčím? Pro ty, kteří odpověděli ano, existuje utilitka GAG - grafický boot manažer.

Doba čtení: 1 minuta

Co nového a starého v doménách CZ a SK?

Po delší přestávce dnes pokračujeme v našem (ne)pravidelném seriálu o zajímavých doménách na českém a slovenském Internetu.

6. 8. 1999 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Ještě jednou Linbot

Nedávno jsem zde psal o programu Linbot, který dokáže hledat nefunkční odkazy ve stránkách. Zmiňoval jsem jeden problém, kdy Linbot padl při generování reportu v případě nedostupnosti Internetu. Jeden ze čtenářů nám poslal postup, jak tomu zabránit.

5. 8. 1999 0:00
Doba čtení: 1 minuta

Smějeme se s tučňákem :)

Internetem se občas šíří úžasné věci a já jen obdivuji ty, kteří to mají na svědomí. Jedna taková podařená taškařice proběhla před nedávnem českými konferencemi a těm z vás, kterým unikla, jí nyní přinášíme.

Doba čtení: 6 minut

Softwarová sklizeň (4. 8. 1999)

Doufám, že si každý v dnešním softwarovém přehledu posledních dní najde to svoje, stejně jako v těch minulých :)

4. 8. 1999 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Co používat po přechodu? (multimedia)

Dnes vám opět nabídneme linuxové alternativy k windowsovským programům. Na řadě jsou multimediální programy.

Doba čtení: 2 minuty

České klávesy ve StarOffice?

Většina uživatelů Linuxu, potažmo XFree86, asi ví, že některé aplikace mají problémy se vstupem českých kláves i při správně nastavených locales. Důvodem bývá to, že program je špatně napsaný a pak nastávají problémy. Stalo se nechvalnou tradicí, že tím trpí snad všechny komerční kancelářské balíky.

2. 8. 1999 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Hledáme nefunkční odkazy

Nedávno jsem zde psal o HTML validátoru weblint. Pokud jej hojně využíváte, produkujete již dozajista čistý HTML kód. Sem tam se ale nevyhneme další nepříjemnosti, kterou jsou nefunkční odkazy. Stačí se třeba překlepnout nebo přejmenovat nějaký dokument a neštěstí je na světě. Avšak i na toto existuje lék. Jmenuje se Linbot.

30. 7. 1999 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Noční můra jménem SYN flooding

Jedním z nejrozšířenějších útoků v TCP/IP prostředí je takzvaný SYN flooding. I přes svou principiální jednoduchost může být velmi účinný, což je navíc znásobeno tím, že se proti němu prakticky nelze bránit se stoprocentní účinností.

Doba čtení: 5 minut

Softwarová sklizeň (28. 7. 1999)

Jásejte, oblíbený přehled dění na scéně softwaru pro un*xy je opět tady :)

28. 7. 1999 0:00
Doba čtení: 4 minuty

PL/pgSQL prakticky

SQL server PostgreSQL se stává stále populárnějším, zejména díky množství nabízených funkcí. Pokud si však nevystačíte ani s tím, co nabízí, můžete jeho možnosti relativně snadno rozšiřovat pomocí integrovaného jazyka PL/pgSQL. A co vlastně tento jazyk umožňuje?

Doba čtení: 11 minut

Gimp - flirtování s filtrováním

V našem malém seriálu se nyní zaměříme na několik základních filtrů, které Gimp standardně nabízí.

26. 7. 1999 0:00
Doba čtení: 9 minut

Budoucnost PHP

V závěrečné části našeho miniseriálu o PHP bych vás chtěl seznámit s budoucí verzí PHP4, která shodou okolností v době, kdy píši tento článek, právě vychází.

23. 7. 1999 0:00
PHP
Doba čtení: 4 minuty

Kontrolovat, kontrolovat a kontrolovat...

... takto by se dalo parafrázovat rčení jednoho známého myslitele, o jehož těle se momentálně dohaduje půl Ruska. V mojí úpravě se však toto úsloví přesně hodí na práci webdesignéra. Kontrolovat je třeba HTML kód a rovněž také platnost odkazů. Dnes se mrkneme na to, jak si poradit s chybami v HTML, pakliže je tvoříme na nějaké platformě umožňující běh Perlu.

Doba čtení: 4 minuty

Co používat po přechodu? (grafika)

Dnes pokračujeme v seriálu, který hledá a nabízí alternativy k windowsovským programům různého zaměření. V tomto díle se podíváme na velice širokou oblast grafiky.

Doba čtení: 3 minuty

Digitální fotografie a Linux

Zakoupíte-li si digitální fotoaparát, obdržíte k němu samozřejmě i software, který umožní pracovat s přístrojem a nafocenými snímky. Pohříchu samozřejmě pouze pro Windows, v lepším případě i pro Macintosh. A co teď?

Doba čtení: 4 minuty

Softwarová sklizeň (19. 7. 1999)

Prázdniny, neprázdniny, náš občasník věnující se novinkám a zajímavostem v oblasti softwaru jede pořád dál...

19. 7. 1999 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Co používat po přechodu? (Internet a komunikace)

Nebojte se, nestala se z nás poradna pro dámy vyššího středního věku :). Dnes budeme trochu porovnávat. Pokud čtete Roota pravidelně, víte, že srovnávání nesrovnatelného mi doslova leze krkem. Přesto se dnes vrhnu na porovnání Linuxu s Windows. Ovšem nebudu hodnotit rychlost, hardwarovou náročnost nebo jiné mírně pofidérní hodnoty, ale zaměřím se na aplikace. Pokusím se vyjmenovat alternativy k windowsovským programům, ať už komerčním nebo nekomerčním, které by se vám mohly hodit po přechodu z Windows na Linux, na který se už beztak chystáte :)

16. 7. 1999 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Linux - druhý pohled do nitra

Před nedávnem jsme se seznámili s tím, co se vlastně v počítači odehrává, když se Linux startuje. Dnes na toto téma navážeme a podíváme se podrobněji na funkce programu init a formát souboru /etc/inittab.

Doba čtení: 3 minuty

Postgresql verze 6.5 - co tu máme nového?

Nedávno vyšla nová verze populárního OpenSource SQL serveru, jehož historie sahá až někam do univerzitního unixového pravěku. Podívejme se, co nového nám autoři nachystali tentokrát...

14. 7. 1999 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Softwarová sklizeň (13. 7. 1999)

Po delší odmlce se opět vrací oblíbená softwarová sklizeň. Tak pojďme na to!

13. 7. 1999 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Viry pod Linuxem

Virů pro Linux není mnoho a šance na nákazu je relativně zanedbatelná, přesto je dobré být informován a eventuální útok tak bezpečně zlikvidovat hned v zárodku.

12. 7. 1999 0:00
Doba čtení: 2 minuty