Hlavní navigace

Dá se vyběhnout s Telecomem? Možná... (2)

Jak se dalo čekat, vyvolal nás článek o prográmků na 'oblafnutí' telefonní ústředny velkou odezvu. Dnes se tedy s vámi podělí o svůj názor někteří naší čtenáři.

Doba čtení: 4 minuty

Jak na hromadné nahrazování textu? (2)

V minulém díle jsem popsal skript na dávkovou změnu textu. Použil jsem při tom perl, find a vi. V tomto článku ukážu dva další způsoby, jak udělat totéž jinými způsoby, přičemž algoritmus Ondry Surého je nejefektivnější. Berte tyto tři možnosti jako důkaz flexibility unixu.

Doba čtení: 1 minuta

Progress portuje na Linux

Společnost Progress Software bude portovat své klíčové produkty do linuxového prostředí. Tisková zpráva následuje.

21. 5. 1999 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Co nového na poli softwaru (13)

Přehled "měkkého zboží", neboli softwaru pro Linux, potažmo jiné un*xy.

21. 5. 1999 0:00
Doba čtení: 4 minuty

SkLUG startuje!

Je nam ctou ze mozeme oznamit Linuxovej komunite, ze konecne po dlhych pripravach aj na Slovensku zacalo fungovat Zdruzenie pouzivatelov OS Linux alebo skratene SkLUG. Vitany je kazdy kto sa zaujima o Linux bez ohladu na vedomosti a statnu prislusnost.

20. 5. 1999 0:00
Doba čtení: do minuty

Dá se vyběhnout s Telecomem? Možná...

Narazil jsem na jeden prográmek, který slibuje zajímavou věc - prý 'oblafne' ústřednu a vy tak browzdate webem za jeden jediný impuls neomezené dlouhou dobu.

20. 5. 1999 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Za oči zdravější...

Když jsem začal dělat s Linuxem, samozřejmě jsem se setkal i s XWindows. To byla jedna z prvních věcí, kterou jsem se pokusil nakonfigurovat. Zatímco Linux jako takový po instalaci v podstatě fungoval podle mých představ, Xka bylo potřeba trochu přizpůsobit. I kdyby nic jiného, chtěl jsem změnit rozlišení, jsa zvyklý na 1024x768pixelů v 16bitové barevné hloubce. Samozřejmě jsem přikročil k nejsnazšímu řešení a použil jsem redhatí Xconfigurator. Až teprve nedávná debata v konferenci mě přiměla k takovému menšímu experimentování a najednou jsem se nestačil divit, co všechno moje stařičká grafická karta dokáže.

Doba čtení: 6 minut

DDD - Data Display Debugger

Existuje axiom o programování, který tvrdí, že každý program má nejméně jednu chybu. Sám jsem se o tom mnohokrát přesvědčil. A až ta chvíle nastane a chyba se projeví, nastane pro programátory nejhorší okamžik - najít ji. V takovém případě se hodí nějaký debugger. Pod unixem je standardem gdb. Ale ne každý ocení jeho textově orientované rozhraní. Pro nás pohodlné naštěstí existuje ddd.

18. 5. 1999 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Wšehochuť (16. 5. 1999)

Dnes se podíváme za uměním, laděním a radami pro nováčky. To vše samozřejmě v souvislostech s Linuxem.

17. 5. 1999 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Co nového na poli softwaru (12).

Oblíbený (doufám :) přehled un*xového softwaru za poslední dny.

14. 5. 1999 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Rychlejší než blesk...

...by mohl být běh všech programů, pokud používáte některý z procesorů Pentium, případně K6. To vše díky kompilátoru PentiumGCC, který by měl produkovat kód optimalizovaný právě pro zmiňované procesory. Slibované zrychlení je 2 až 30%. A jak to vypadá v praxi?

Doba čtení: 2 minuty

Esmeralda, autobusy a jiné úlety

Druhým dílem pokračuje náš miniseriál o zajímavých doménách na českém a slovenském Internetu.

Doba čtení: 3 minuty

Jak na hromadné nahrazování textu?

Určitě se vám již stalo, že jste potřebovali v několika souborech změnit text podle vám známého pravidla. Možná jste spustili svůj oblíbený textový editor a začali jste ručně nahrazovat výskyty textu XYZ textem ABC. Možná jste použili funkci Replace, zadali oba texty a pak jenom potvrzovali výměnu. Pokud těch souborů bylo několik (slovy méně než pět), pak se to dá zvládnout v rozumné době a při přijatelné námaze. Ale co když těch souborů je sto? Nebo padesát tisíc? Pro tento případ vám nabízím malý prográmek.

Doba čtení: 5 minut

Je stará? Zbavte se jí.

Dorazil mi řetězový mail - spam. Po přečtení prvního odstavce jsem se už chystal poslat odesilatele na ona místa. Jenže pak jsem četl dál a naštvání rychle vystřídalo neodbytné poškubávání koutky úst...

Doba čtení: 2 minuty

Sekretářka nerozumí Linuxu. A Windows snad rozumí?

Jak jsme již informovali v 'Krátkých zprávách', strhla se minulý týden zase jedna z mnoha přestřelek mezi zastánci Windows a Linuxu. Tentokrát hádku vyvolal celkem neškodný článek na Živě.

Doba čtení: 3 minuty

HTML editor pro Linux? WebMaker!

Jedním z několika volně dostupných editorů HTML pro Linux a jiné unixy je WebMaker. Přestože pochází z Ruska :-) , je to program kvalitní a stabilní, použitelný pro každodenní práci webmastera. Tedy pokud dáváte přednost přímé kontrole nad výsledným HTML kódem před wysiwyg "lepením" stránek.

Doba čtení: 4 minuty

Co nového na poli softwaru (11)

Téměř pravidelný příděl linuxového softu je opět tady!

6. 5. 1999 0:00
Doba čtení: 5 minut

Chcete vytvořit design serveru www.linux.cz?

Ceske sdruzeni uzivatelu OS Linux (CZLUG, http://www.linux.cz/czlug) vyhlasuje verejnou soutez na vytvoreni graficke podoby www.linux.cz a stranek CZLUGu.

5. 5. 1999 0:00
Doba čtení: 5 minut

Kancelářský software pro Linux? (2)

Dnes přinášíme pokračování článku na téma kancelářský software pro Linux.

Doba čtení: 6 minut

Windows2000 ready?

Při pročítání nového čísla Softwarových novin mě zaujala rubrika ANO/NE, kde se dva problematiky znalí protivníci snaží obhajovat svůj názor na konkrétní problém. Tentokrát šlo o to, jestli se vyplatí kupovat tzv. Windows2000 ready počítače. Musím říct, že jsem po přečtení této rubriky zůstal "koukat jak zjara". Kam ten svět spěje?

Doba čtení: 3 minuty

Kancelářský software pro Linux?

V nadpisu článku je záměrně otazník. Kdybych chtěl psát článek o 'Office software', měl bych situaci jednodušší: dá se jednoznačně říct, že pokud žijete v ISO-Latin-1 světě, můžete bez problémů začít používat Linux pro běžné (dnes už trochu anachronické) kancelářské činnosti...

3. 5. 1999 0:00
Doba čtení: 5 minut

Hurá do doku!

Že se v docích opravují lodě ví každé malé dítě. Že dok je rovněž jméno prostoru pro ikonky a mini-aplikace ve Window Makeru vědí všichni pravidelní čtenáři Roota. No a dnes se podíváme na různé programy právě pro tento dok určené.

Doba čtení: 4 minuty

XBlockOut - populární hra pro Xka

Svého času jsem se ještě pod DOSem občas odreagovával hraním 3D varianty Tetrisu - BlockOutu. Když jsem narazil na linuxovou verzi nazvanou XBlockOut, celkem rád jsem si zavzpomínal.

29. 4. 1999 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Co nového na poli softwaru (10)

Něco pro webdesignery, něco pro adminstrátory serverů a intranetů, něco pro hudbymilovné, něco pro hráče. Téměř každý si najde to svoje v (skoro) pravidelném přehledu softwarových novinek...

28. 4. 1999 0:00
Doba čtení: 5 minut

Nedit - editor ASCII textů

V tomto článku bych vám rád představil textový editor Nedit. Mám k němu velice vřelý vztah a považuji ho jeden z nejlepších editorů ASCII textů vůbec.

Doba čtení: 7 minut

Stránky TV N@VA v provozu!

Už jsme skoro ani nedoufali :), ale naše nejsledovanější televizní stanice konečně spustila vlastní webovou prezentaci.

26. 4. 1999 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Bash

... aneb Bourne-Again SHell je jeden z nejoblíbenějších shellů. Vyskytuje se snad ve všech distribucích a navíc je obvykle používán jako výchozí pro všechny uživatele. Pojďme se teď podívat, jak si ho přizpůsobit obrazu svému.

23. 4. 1999 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Wšehochuť (22. 4. 1999)

Nejen chlebem živ je člověk, nejen prací jde zabíjet čas. Asi každý člověk, který přišel do styku s počítačem se také setkal s hrami. V dnešní Wšehochuti se podíváme na několik užitečných míst, kde se dozvíte, jak to vypadá s hrami pro Linux.

22. 4. 1999 0:00
Doba čtení: 2 minuty

IglooFTP

Jakub Steiner nám poslal malou upoutávku na grafického ftp klienta IglooFTP, ve které vyzdvihnul jeho nejzajímavější vlastnosti.

22. 4. 1999 0:00
Doba čtení: 1 minuta

Linux na desktopu?

Dnes se vrátíme k tomu, co zajímá běžného uživatele uvažujícího o přechodu na Linux nejvíce. A to jsou aplikace, na které je zvyklý (nejspíše z Windows).

Doba čtení: 3 minuty

Co nového na poli softwaru (9)

Týden se sešel s týdnem, jak by řekli v pohádce, a tak je tu opět zcela nepravidelně vycházející týdeník :) o nových zajímavých linuxo­un*xových aplikacích.

20. 4. 1999 0:00
Doba čtení: 4 minuty