Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (3. 5. 2000)

Pravidelná sonda do světa (převážně) Open Source softwaru.

3. 5. 2000 0:00
Doba čtení: 7 minut

O XML, Zvonu a výhodách otevřených projektů

Během posledních měsíců se naplno rozběhla reklamní mašinérie velkých společností a ze zkratky XML se stalo typické marketingové slovo. V tomto článku se pokusím podat svůj vlastní pohled na celou záležitost a na vlastním příkladu ukázat jak hluboce může životní dráhu změnit taková hloupost, jako je formátovací jazyk.

Doba čtení: 11 minut

Window Maker hezky česky

Window Maker patří mezi několik alternativních window managerů, kteří se snaží útočit na giganty typu GNOME a KDE. Malý, šikovný, rychlý a hlavně hezký. To jsou trumfy které tasí při každé příležitosti.

2. 5. 2000 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Regulární výrazy (4)

Po krátké odbočce se vracíme k opakování. Onu přestávku věnovanou programům podporujícím regulární výrazy jsem zařadil jednak abych předvedl nějaké praktické využití, jednak proto, že již nebude možné skrývat existenci různých dialektů. Různé programy totiž podporují lehce odlišné varianty regulárních výrazů. Ty, o kterých jsem mluvil až dosud, byly společné pro všechny. Dnes už narazíme na některé odlišnosti.

Doba čtení: 3 minuty

Jak pružné jsou internetové prohledávače? (2)

Uplynulo již něco přes 70 dní od doby, kdy jsme testovali rychlost reakce prohledávačů Internetu na změny stránek. Od změny obsahu inkriminovaných stránek uběhlo již více než 100 dní, je tedy čas podívat se vyhledávačům znovu na zoubek.

27. 4. 2000 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Softwarová sklizeň (26. 4. 2000)

Pravidelná sonda do světa (převážně) open source softwaru. Dnes extra extra dlouhá, nejdelší v dosavadní historii. Má skoro 14000 znaků. A hele, to by byla škoda, tuhle hranici nezlomit. Tak, ještě pár znaků a je to. Dnešní Sklizeň má přesně 14061 znaků!

26. 4. 2000 0:00
Doba čtení: 9 minut

GLib: Bleskové operace s pamětí

V dnešním díle věnovaném knihovně GLib si povíme něco o možnostech urychlení operací alokace paměti.

25. 4. 2000 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Šeptanda (21. 4. 2000)

Po delší odmlce opět vychází další díl šeptandy. Dnes o hysterii okolo žaloby Metallicy na službu Napster a nové verzi Perlu.

Doba čtení: 3 minuty

Příklad webu ve spojení PHP a MySQL

Základem tvorby internetové prezentace je vždy znalost HTML jazyka. Každý zkušenější designer webových stránek by měl mít na paměti jeho omezení. Stejně tak nesmí zapomínat, že většinou stejná stránka vypadá úplně jinak v Microsoft Exporeru a Netscape Navigatoru, o Lynxu nemluvě. V podstatě to samé platí o skriptovacích jazycích.

Doba čtení: 9 minut

Softwarová sklizeň (19. 4. 2000)

Týden co týden, s železnou pravidelností vždy ve středu (vyjma týdny, kdy vychází ve čtvrtek) k vám přichází Softwarová sklizeň. Ta dnešní má již pořadové číslo 52.

Doba čtení: 8 minut

Regulární výrazy (3)

První dvě části našeho krátkého seriálu se zabývaly těmi nejzákladnějšími prvky regulárních výrazů. Přestože jsem například v oblasti opakování ještě zůstal dost dlužen, rozhodl jsem se udělat malou přestávku a věnovat se programům, které regulární výrazy používají. Dnes se tedy pokusím popsat, co a jak se s nimi dá provádět.

18. 4. 2000 0:00
Doba čtení: 7 minut

JBuilder 3.5 i pro Linux

INPRISE/BORLAND PODPORUJE PLATFORMĚ NEZÁVISLÝ VÝVOJ V JAZYCE JAVA PRODUKTEM JBUILDER 3.5. Na trh přichází vedoucí nástroj jazyka Java s podporou všech hlavních platforem: Linux, Windows a Solaris

Doba čtení: 1 minuta

GLib: Práce s řetězci (3)

Práce s řetězci je ve standardním céčku trochu nemotorná. Musíte si neustále hlídat, kolik jste alokovali paměti. GLib přichází s novým řetězcovým typem GString, který vás rázem zbaví všech nepříjemností. GString je vlastně takový "nafukovací řetězec", který v paměti automaticky roste s tím, jak do něj přidáváte text.

17. 4. 2000 0:00
Doba čtení: 5 minut

Bylo nebylo...

Dnes si na Rootovi přečtete příběh, který nelze popsat lépe, než slovy písně populárního hudebního tělesa Tři sestry. Bude to totiž "příběh plnej zrady, krve, pěstí, závisti a nenávisti". Aneb páteční hluboké zamyšlení.

Doba čtení: 5 minut

Samba - Tanec s Okny: sekce global souboru smb.conf

Zažil jsem jedno krajně nepříjemné překvapení. Můj RedHat 6.1Cz mi po startu vypsal, že nelze připojit root partition, protože tato má poškozený superblock. Po vlastních neúspěšných pokusech o nápravu, jsem z konference linux@linux.cz obdržel radu - příkaz "e2fsck -b 32768 /dev/hda8". Díky všem, kteří se mi snažili pomoci. Tento článek byl totiž umístěn na zmíněné postižené partition.

Doba čtení: 4 minuty

Softwarová sklizeň (12. 4. 2000)

Týden se s týdnem sešel a je tu další díl populární Sklizně. Tak se pojďme podívat, co se nám za posledních sedm dní urodilo.

12. 4. 2000 0:00
Doba čtení: 8 minut

Regulární výrazy (2)

V předchozí části jsem popsal základní prvky regulárních výrazů. Konstrukce, které jsem z nich vytvářel, měly jednu společnou nevýhodu: pevně daný počet znaků hledaného řetězce. V dnešní části se budu věnovat mechanismu opakování. Díky němu lze zajistit, že řetězec odpovídající regulárnímu výrazu může mít proměnlivou délku.

Doba čtení: 5 minut

GLib: Práce s řetězci (2)

V minulém díle jsme začali rozebírat možnosti, které přináší knihovna GLib pro práci se standardními céčkovskými řetězci ukončenými nulovým znakem. Dnes toto povídání dokončíme. Budeme se bavit o odstraňování bílých znaků, spojování řetězců dohromady a rozdělování řetězce na pole řetězců. Látky je víc než dost, takže hurá do toho.

10. 4. 2000 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Úvod do PHP s přihlédnutím k MySQL

Vhodná kombinace PHP a MySQL na dostatečně výkonném serveru poskytuje hodně možností. Hitem poslední doby je dynamicky generovaný web. A jak jinak ho dělat, než spojením skriptovacího jazyka a databáze.

Doba čtení: 9 minut

Regulární výrazy (1)

Unix bez regulárních výrazů je jako sex bez partnera/partnerky. Dá se to používat, ale člověk o cosi zásadního přichází. Znalost regulárních výrazů vám dá do rukou mimořádně silný nástroj pro práci s textem.

Doba čtení: 4 minuty

Softwarová sklizeň (5. 4. 2000)

Pravidelná sonda do světa (převážně) open source softwaru. Dnes o ždibec kratší než jindy, neboť se opět vracíme do obvyklého termínu.

Doba čtení: 5 minut

GLib: Práce s řetězci (1)

Dnešním dílem pokračujeme v popisu knihovny jazyka C - GLib. Zaměříme se na funkce usnadňující práci s řetězci ukončenými nulovým znakem \0.

Doba čtení: 4 minuty

Offline posílání dopisů

Když jsem se i já připojil k masové akci na podporu Telecomu zvané Dial-up, začal jsem řešit problém, jak spolehlivě a hlavně jednoduše posílat dopisy i v době, kdy nejsem připojen k Internetu. A jedno řešení jsem nalezl - Offline mailer.

Doba čtení: 3 minuty

Krátký přehled novinek v RH 6.2

Red Hat Linux 6.2 je na světě již pár dní, ale zatím (pokud se nemýlím) nikde nebyl k vidění český překlad nejdůležitějších novinek v něm obsažených. Pokud tedy nevládnete angličtinou, je tento článek pro vás. Kromě toho přináší již i první praktickou zkušenost jednoho z čtenářů.

Doba čtení: 3 minuty

Samba - Tanec s Okny: Instalace

Nedávno mě zaujal soudní spor mezi zástupci velkých zábavních společností a Linuxovými programátory o legálnost portace programu pro přehrávání DVD (DeCSS) na Linux. Jedním z hlavních argumentů obžaloby je to, že "zlomení" kódu DVD bylo provedeno tzv. "reverse engineeringem". Co s tím má společného Samba? I ona je částečně založena na "reverse engineeringu".

Doba čtení: 5 minut

Softwarová sklizeň (30. 3. 2000)

Pravidelná sonda do světa (převážně) open source softwaru, tentokrát poněkud nepravidelně ve čtvrtek. Ale v nezměněné kvalitě :)

30. 3. 2000 0:00
Doba čtení: 7 minut

SuSE CR, s.r.o. se oficiálně představila

Ačkoli je zastoupení SuSE v ČR již od října loňského roku, proběhlo oficiální představení a první tisková konference teprve včera. Podívejme se tedy na plány a cíle, se kterými SuSE přichází do České republiky.

29. 3. 2000 0:00
Doba čtení: 3 minuty

SuSE Linux 6.4 bude na českém trhu začátkem dubna 2000

Tisková zpráva společnosti SuSE CR, s.r.o.

29. 3. 2000 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Denemo, VI hudebního světa

Dnes budeme pokračovat v seriálu recenzí hudebních (zatím spíše notačních) programů pro Linux. Dnes se podíváme na poměrně mladý, ale rapidně se lepšící program Denemo.

Doba čtení: 7 minut

Modifikace struktury tabulek v (My)SQL

Další díl seriálu o SQL se zvláštním přihlédnutím k MySQL je tu.

27. 3. 2000 0:00
Doba čtení: 7 minut

Malý přehled distribucí

Jeden z našich čtenářů se s námi podělil o svoje zkušenosti s několika distribucemi, které bylo možné získat na Cebitu.

Doba čtení: 2 minuty