Hlavní navigace

StarOffice 5.1: Praxe: tabulky ve StarOffice

Spousta uživatelů obzvláště ekonomického zaměření považuje tabulkový kalkulátor za "základní pracovní nástroj". Kolik práce může takový program ušetřit pochopí uživatel, zkusí-li opakující se výpočty, které dělal na kalkulačce, navést do tabulky. Po několika kliknutích na myš a zadání správného vzorce je výpočet zpravidla hotov. A to nemluvím o tvorbě grafů, které dokáží interpretovat zadaná data daleko názorněji než jakákoliv tabulka. Podívejme se tedy na druhý nejdůležitější program kancelářského balíku StarOffice tabulkový kalkulátor StarCalc.

18. 11. 1999 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Šifrování - úvod do problematiky

Při psaní jedné seminární práce jsem shromažďoval informace ohledně šifrování. Nejsem pravda v dané oblasti žádný expert, ale snad by někoho z vás mohl daný přehled zajímat. Snažil jsem se vymazat bláboly potřebné k semestrální práci, ale něco asi přece jen zůstalo...

Doba čtení: 9 minut

Softwarová sklizeň (16. 11. 1999)

Další malá sonda do světa (převážně) volně šiřitelného softwaru.

Doba čtení: 5 minut

Jednoduché počty s R

Linux nacházel téměř odjakživa uplatnění na akademické a vědecké půdě. Přesto by se možná mohlo zdát, že aplikací z kategorie vědeckých není zase až tak mnoho. Ale kdo hledá, najde. Třeba právě R.

Doba čtení: 5 minut

Linux = konkurenční výhoda!

O tom, že nasazení Linuxu dokáže snížit rozpočet IT oddělení, ví asi každý (nebo skoro každý) IT manažer mimo naši republiku. O tom, že produkovat verzi software mimo jiné i pro Linux, je konkurenční výhodou ví skoro každý šéf vývoje softwarové firmy, opět zřejmě mimo ČR.

Doba čtení: 2 minuty

Žurnálovací souborový systém pro Linux

Krátký výlet do světa souborových systému v Linuxu - současnost a budoucnost, vzdálená i ta bližší.

Doba čtení: 3 minuty

Informace v poklusu

Dnes navazujeme na dříve zveřejněný článek, který se snažil objasnit, co vlastně jsou informace a v čem spočívá jejich důležitost. Tím ale samozřejmě zdaleka vše nekončí.

10. 11. 1999 0:00
Doba čtení: 2 minuty

WinLinux 2000 - první ochutnávka pro začátečníky?

Nedávno jsem si koupil časopis PC World. Přiznám se, že při výběru tohoto časopisu hrál především roli veliký titulek na obálce: WinLinux 2000. Podívejme se tedy na výhody a nevýhody této neobvyklé distribuce Linuxu.

Doba čtení: 3 minuty

Softwarová sklizeň (8. 11. 1999)

Zajímá vás, jestlipak se za poslední týden urodilo něco zajímavého? Tak na to vemte jed!

8. 11. 1999 0:00
Doba čtení: 5 minut

Bezpečnostní díra ve formátu DOC?

Nedávno jsem obdržel jednu tiskovou zprávu, jak jinak, ve formátu M$ Word (vysvětlovat, že DOC není přenositelný formát, je často jak hučení do dubu). Nejvíce mě na ní však nezaujal obsah, ale něco, co považuji za potenciální bezpečnostní chybu.

Doba čtení: 3 minuty

Civilization: Call to Power

Recenze první čistě komerčně distribuované hry pro Linux.

Doba čtení: 7 minut

Nessus, lovec bezpečnostních děr

Člověk je tvor omylný a navíc jeho paměťové možnosti jsou omezené, takže je docela problém nakonfigurovat server tak, aby nebyl zranitelný. A právě proto existuje Nessus.

Doba čtení: 3 minuty

X window systém pro malou kancelář (2)

Dnes pokračujeme v tématu X window pro kancelář a podíváme se, jak co nejjednodušeji tisknout česky.

2. 11. 1999 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (1. 11. 1999)

Oči se mi už zavírají, takže dnes se žádné vtipkování nekoná. Jdu prohnat tento článek ispellem a následně pak bezodkladně zkolabuji :). A vám přeju pěkné počtení v přehledu toho nejzajímavějšího, co se událo v oblasti softwaru za poslední týden.

1. 11. 1999 0:00
Doba čtení: 3 minuty

GAP, aneb animování v GIMPu

GIMP 1.2 sice ještě není venku, ale to mění pramálo na tom, abyste s ním uměli animovat ještě před tím, než se tak stane (mělo by to být do konce roku. Pro nedočkavce silně doporučuji zkusit vývojovou verzi, od verze 1.0.X se liší jako BMW z3 coupe od trabanta). Nechť vám ROOT zaplácne GAP** ve vašich znalostech o animování v GIMPu.

Doba čtení: 16 minut

X window systém pro malou kancelář

Logickým krokem při prosazování operačního systému Linux je jeho (alespoň experimentální) nasazení do "kancelářského", či jiného silně zasíťovaného prostředí (například do internetové kavárny)...

Doba čtení: 4 minuty

StarOffice 5.1: Praxe: texty ve StarOffice

Celek bývá většinou více než jeho jednotlivé části. Tato věta platí u SO dvojnásobně. Uživatel se při používání SO většinou nezajímá, jaký to program (modul) vlastně používá a může se v souladu s filosofií tvůrců SO soustředit jen na svoji práci. Dnes se zaměříme na zpracování, import a export textových dokumentů.

26. 10. 1999 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Neil Stephenson: Cryptonomicon - román o Linuxu

Tedy přesněji řečeno - o Finuxu, což je v této science-fiction z nedávné budoucnosti kódové označení pro systém, který je podobný Unixu, je k dispozici zdarma, pochází "z Finska" a na dálku se do něj přihlašujete příkazem telnet <jméno počítače>, ...

Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (22. 10. 1999)

A to je pro dnešek vše. Normálně touhle větou Sklizeň ukončuju. Ale řekl jsem si, že změna je život a že se zrovna tak hodí i na zahájení. No řekněte, je snad horší než jiné věty, které mohou být na začátku? A jeje, už zase filosofuju a to by mohlo špatně dopadnout. Tak pojďme raději na ten soft :)

22. 10. 1999 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Radio 16 - internetové rádio na bázi Linuxu

Když se řekne Linux, napadne vás asi lecos, ale "multimédia" to většinou nebudou. Přesto lze na Linuxu (ale samozřejmě i jiných un*xech) docela pěkně provozovat internetové rádio. Tak, jak to děla skupinka nadšenců okolo projektu Radio 16.

Doba čtení: 3 minuty

Wšehochuť (20. 10. 1999)

Opět se podíváme na zajímavá místa na Internetu, která nějakým způsobem souvisí s Linuxem, OSS, GNU, GPL, LGPL, MPL, PHP, XCF, TAR.GZ a OPBH :)

20. 10. 1999 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Kurzy Linux v nabídce GOPASU

Počítačová škola GOPAS rozšířila svoji nabídku o kurzy zaměřené na problematiku operačního systému Linux.

Doba čtení: 2 minuty

Povolání: ladič HTTP serveru

Tak by se s trochou nadsázky mohla jmenovat funkce, kterou bych mohl zastávat. Ne že bych byl nějaký guru, který dokáže citovat dlouhé pasáže ze zdrojových kódů Apache, ale za tu dobu, co provozujeme Navrcholu se dá říct, že jsem už na nějaký ten fígl, jak získat trošku výkonu navíc, přišel. A dnes se s vámi o tu trochu podělím.

Doba čtení: 8 minut

StarOffice 5.1: Praxe: čeština, komunikace

Kvalitní kancelářský balík je vždycky přínosem, ať už provozujete na svém počítači Windows nebo Linux. Myslím, že SO se dokáže se současnými nároky běžného uživatele vyrovnat velmi dobře. Dnes se podíváme na češtinu v SO a na schopnost SO využívat možnosti internetu.

18. 10. 1999 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Softwarová sklizeň (15. 10. 1999)

Asi jste si všimli, že minulý týden Softwarová sklizeň nevyšla. Pokud jsem tím někomu způsobil psychickou újmu, prosím za prominutí. Snad si to dnes vynahradíte. Takže hurá na to, čeká Vás celkem 11 006 znaků, popisujících ty nejzajímavější aplikace, jaké se v poslední době vylíhly :)

15. 10. 1999 0:00
Doba čtení: 7 minut

Varkon a GnomeCAD

Nároky na CAD program budou asi velmi různé. Určitě jiné bude mít nároky profesionální uživatel, jiné někdo kdo potřebuje jen příležitostně vytvořit nějaký výkres. Jiné nároky bude mít architekt a jiné konstruktér. Myslím, že profesionál, který požaduje maximální komfort a produktivitu práce bude těžko hledat mezi sharewarovými nebo freewarovými programy. Uživatel, který potřebuje občas něco nakreslit si zase pravděpodobně nekoupí drahý a komplikovaný CAD systém. Dnes bych vám chtěl představit Varkon, který podle mého mínění dokáže svými funkcemi uspokojit i značně náročného uživatele.

14. 10. 1999 0:00
Doba čtení: 3 minuty

FreeBSD ­ za tučňákem číhá démon

S rostoucí popularitou Linuxu roste popularita dalších spřízněných operačních systémů ­ jedním z nich je FreeBSD, který si dnes trochu podrobněji představíme.

Doba čtení: 10 minut

Star Portal - budoucnost softwaru?

Byl jsem pozván na tiskovou konferenci, která je součástí road show předvádějící technologii Star Portal po celé Evropě. Konference se zúčastnil i Marco Boerries, zakladatel Star Division, po nedávné akvizici ve službách společnosti Sun. Jedna z horkých novinek je obzvláště potěšující: počeštěný Star Office bude hotov v krátké době!

Doba čtení: 5 minut

Informace?

Každým okamžikem okolo nás proudí gigabajty informací. Dnešní doba je označována jako informační věk. Ale co to jsou vlastně informace a proč jsou pro nás tak důležité?

11. 10. 1999 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Jeden den Invexu

Ve středu jsme se i my přidali k davům lidí, kteří ve svých automobilech úspěšně ucpávali dálnici Praha-Brno v naději, že letošní Invex bude větší, lepší, barevnější, zábavnější či poučnější. Jak se tato očekávání naplnila?

Doba čtení: 5 minut

Nová verze služby Linux Hardware

Oznámení spuštění nové verze služby Linux Hardware

7. 10. 1999 0:00
Doba čtení: 1 minuta