Hlavní navigace

České Type1 fonty pod GPL

Na základě dohody mezi firmami SuSE CR s.r.o. a URW++ Design and Development GmbH byla k volnému používaní uvolněna sada českých řezů vektorových písem v profesionální kvalitě.

Doba čtení: 3 minuty

Microsoft & komunismus

Dnes se ještě jednou vracíme k výroku Steva Ballmera o Linuxu a komunismu. Martin Šanda na oplátku přirovnává praktiky Micro$oftu k socialismu.

Doba čtení: 3 minuty

První linuxové certifikační testy v ČR

Praha, 14.8.2000. V těchto dnech začala společnost EIITE s.r.o. nabízet školení společnosti Sair Linux, která připravují na jednu z mála existujících certifikací na Linux.

20. 8. 2000 0:00
Doba čtení: 1 minuta

Triky pro začátečníky (5)

Posledně jsem začal s modularizací příkazů, takže teď s ní budeme pokračovat. Ukážeme si pár dalších příkladů využití roury a přejdeme k přesměrování vstupu a výstupů.

Doba čtení: 5 minut

GLib: Binární stromy

Binární stromy, podobně jako hashe, slouží k rychlé orientaci v datech. Umožňují promptní vyhledávání a procházení daty podle různých kritérií.

17. 8. 2000 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Texinfo: ako na dokumentáciu

Určite ste už aspoň raz v živote čítali nejakú počítačovú dokumentáciu. Možno to bola man stránka, info súbor, on-line help v html alebo tlačená knižka. Ale napísali ste už dokumentáciu k svojmu produktu? Či už je to komerčný software, ktorý chcete predávať, alebo len malá užitočná utilitka, ktorá vám denno-denne uľahčuje život, a s ktorou sa chcete, v duchu open-source, podeliť so širokými masami, určite ho potrebujete zdokumentovať. A práve pre vás je tu Texinfo.

Doba čtení: 7 minut

Šeptanda (15.8.2000)

Tentokrát o komunismu v Linuxu a naivní snaze zabránit pirátství na Internetu pomocí žalob.

Doba čtení: 4 minuty

Mozilla - jak to je

Projekt Mozilla je tak trochu jako NASA. V rámci vývoje tu je mnoho dílčích projektíků, které nemusí fungovat jen jako součást nového browseru, ale mohou pomoci komukoli, kdo o to projeví zájem.

Doba čtení: 4 minuty

Triky pro začátečníky (4)

Již čtvrtý díl Triků se bude zabývat skládáním příkazů, rourami, přesměrováním vstupů a výstupů a podobnými triky, bez kterých se nikdy nestanete skutečnými linuxovými guru. Před tím se však ještě krátce vrátím k souborovému systému, přesněji k linkům.

Doba čtení: 4 minuty

GLib: Hash tabulky (2)

Minule jsme si začali ukazovat docela užitečný mechanizmus: hashování. Pojďme se dnes podívat na práci se záznamy v hash tabulkách.

10. 8. 2000 0:00
Doba čtení: 6 minut

Stav projektu Freebsoft - červenec 2000

Stav projektu Freebsoft - červenec 2000

Doba čtení: 1 minuta

Softwarová sklizeň (9. 8. 2000)

Pravidelná sonda do světa (převážně) Open Source softwaru.

9. 8. 2000 0:00
Doba čtení: 8 minut

Info: man druhej generácie

Kde bolo tam bolo, bola raz jedna krajina, kde žili mocní UN*X čarodejníci. Vybral sa raz jeden mladý hacker do tej krajiny na skusy, že sa reku voľačo podučí. Nikde ho však nechceli zobrať do služby, nieto ešte do učenia. Naveľa, naveľa ujal sa ho jeden starý mrzutý čarodejník, pod jednou podmienkou, že ho učen nebude príliš otravovať. Fígeľ starého čarodeja spočíval v tom, že dával mladému hackerovi čítať man stránky. Tam je vraj ukrytá všetka múdrosť počítačového sveta. Len jedno mu nakázal, nedívať sa do zakázaného trinásteho adresára.

Doba čtení: 6 minut

Dva prohlížeče a jeden malý CAD

Jak už jsem psal v článku "Výměna dat mezi CAD systémy", sdílení CAD dat s vlastníkem jiného CAD systému, než který vlastníte vy, může být dost nepříjemný problém. I když se situace postupně zlepšuje, myslím že program sloužící pro prohlédnutí nebo tisk přijatých dat rozhodně není na škodu. Dnes bude řeč o prohlížečích DXFView, Autodesk Volo View Express a malém CAD systému QCAD.

Doba čtení: 3 minuty

Konfigurujeme z povzdálí

Že konfigurace Linuxu není žádná procházka růžovou zahradou, ví dnes asi každé malé dítě. Začínající uživatel obvykle tápe v adresáři /etc a hledá, kterýpak by to asi mohl být soubor. V lepším případě si přečte dokumentaci, avšak i tak jsou konfigurace některých služeb systému poměrně pracné a v některých případech poněkud zamotané (sendmail...). Proto vznikl projekt WEBMIN, který umožňuje pohodlně konfigurovat (nejen) Linux za pomocí webového prohlížeče. Nevěříte?

Doba čtení: 2 minuty

Mozilla - jak to bylo

Mozilla je jeden z nejdiskutovanějších Open Source projektů vůbec. Někdo zastává názor, že Mozilla je požehnáním linuxové komunity a jiní jí pokládají za učebnicový příklad špatně vedeného projektu. Jak to tedy je doopravdy? Dnes se podíváme na trochu té historické pravdy o Mozille.

Doba čtení: 3 minuty

Softwarová sklizeň (2. 8. 2000)

Pravidelná sonda do světa (převážně) Open Source softwaru.

2. 8. 2000 0:00
Doba čtení: 10 minut

StarOffice 5.2 z CD Chipu a PC Worldu

Mnoho uživatelů Linuxu netrpělivě očekávalo vydání nové verze StarOffice 5.2, která měla zaručovat lepší kompatibilitu s MS Office 2000 a měla též odstranit pracné počešťování anglické verze. Všechny nedobrovolné sponzory Telecomu (tím myslím uživatele připojené k internetu pomocí analogového modemu), mohlo potěšit vydání na CD-ROM v příloze časopisů Chip 8/00 a PC World 8/2000.

Doba čtení: 3 minuty

Triky pro začátečníky (3)

V již třetím díle Triků pro začátečníky si povíme něco o prostředním tlačítku myši, základy o právech souborů a vyjde-li čas a prostor, dozvíte se něco o nejúžasnější vlastnosti Unixů - o modularizaci příkazů. Takže vzhůru do úžasného světa Linuxu.

31. 7. 2000 0:00
Doba čtení: 4 minuty

GLib: Hash tabulky

Hash tabulky, nebo chcete-li asociativní pole, představují výkonný programátorský nástroj. Jde o speciální typ, který realizuje spojení dat s jejich jednoznačným klíčem, takže pokud zadáte klíč, data mohou být v hash tabulce díky výkonným algoritmům velice rychle nalezena.

Doba čtení: 3 minuty

Inprise/Borland oznamuje dostupnost InterBase 6.0

Inprise/Borland uvádí Open Source InterBase 6.0 na platformách Linux, Windows a Solaris - prověřenou SQL databázi dostupnou bezplatně v binární i zdrojové podobě.

Doba čtení: 2 minuty

FreeCiv - 'Cause civilization should be free

Existuje snad někdo, kdo nehrál klasickou Civilizaci, někdo, kdo nevěnoval této výborné hře několik desítek hodin svého času? Pokud jste snad Civilizaci od Sida Meiera (Microprose[tm]) ještě nehráli, máte možnost to napravit - je tu totiž FreeCiv, klon Civilizace pro X-Window šířený pod GNU/GPL licencí. Umožňuje hru po síti a pomocí tzv. Metaserverů dokonce i po Internetu. Ale vezměme to pěkně od začátku...

Doba čtení: 3 minuty

Fiasko 2k Demoparty

V srpnu se uskuteční již třetí ročník demoparty Fiasko.

Doba čtení: 1 minuta

Softwarová sklizeň (26. 7. 2000)

Jelikož jsem si dopřával minulý týden dovolenou (což logicky vyústilo ve skutečnost, že stále pršelo a v poslední den mého pobytu se konečně udělalo pěkně - rtuť teploměru vyšplhala na neuvěřitelných 16 stupňů Celsia), Sklizeň se nekonala. Tak si to pojďme dnes vynahradit.

Doba čtení: 8 minut

Jak na filtrování paketů pro dialup

Žijeme v době, kdy bez ochrany nelze bezpečně dělat skoro nic - ani připojit svůj počítač k Internetu (natož provozovat jiné, pro většinu populace ještě příjemnější činnosti - ale to už je téma pro jiná média :). V dnešním článku se podíváme na to, jak poněkud vylepšit ochranu počítače připojovaného vytáčenou linkou.

Doba čtení: 8 minut

Lehký úvod do LDAP

V tomto článku si přečtete něco o základní koncepci LDAP (Lightweight Directory Access Protocol), možnosti využití v praxi a nakonec se podíváme, jak to všechno funguje na Linuxu.

Doba čtení: 4 minuty

Je Linux pro normální lidi nebo ne?

Čeho se normální člověk obává v souvislosti s přechodem na Linux? Co podle lidí Linuxu chybí? Pokusil jsem se zachytit nejčastější argumenty a rovnou je okomentovat - jak už to tak bývá, v něčem mají odpůrci Linuxu pravdu, v něčem ne. Informace jsem čerpal od členů nelinuxové konference časopisu Internet.

Doba čtení: 5 minut

Triky pro začátečníky (2)

V dnešním díle budeme pokračovat prací v shellu - přesněji v jeho nejpoužívanější variantě bashi. Ovšem většina tipů by měla fungovat i v ostatních shellech, jako je například ksh nebo csh. Pokud ne, tak se podívejte do jejich manuálových stránek (man ksh).

Doba čtení: 4 minuty

wxWindows 2.2

Potřebujete psát programy, které poběží na Unixu i pod Windows, nejlépe tak, aby uživatel nepoznal rozdíl mezi vaší a nativními aplikacemi? Programujete v C++ nebo Pythonu? Pokud ano, pak pro vás může být tento článek o právě vyšlé verzi 2.2 freewarové knihovny wxWindows zajímavý.

Doba čtení: 3 minuty

Preliminary verze SuSE Linuxu pro IBM S/390 je volně k dispozici

Společnost SuSE Linux AG, jedna z největších linuxových distribucí, oznámila uvedení preliminary verze operačního systému SuSE Linux pro platformu IBM S/390, která je nyní volně k dispozici na ftp serveru (ftp://ftp.suse.com) všem zájemcům.

18. 7. 2000 0:00
Doba čtení: 2 minuty

GLib: Jednosměrné seznamy

V dnešní kapitole o knihovně GLib si představíme jednosměrné seznamy. Jelikož jejich podobnost s obousměrnými seznamy je natolik výrazná, že opětovným popisováním funkcí bychom se vlastně nic nového nedověděli, rozhodl jsem se dnešní výklad pojmout trochu jinou formou.

18. 7. 2000 0:00
Doba čtení: 4 minuty