Hlavní navigace

Starý pes a jeho nové kousky

Lidová tvořivost nezná mezí a občas plodí opravdové perly. Následující text ke mě dorazil emailovou cestou a rozhodně mě pobavil. Ovšem na druhou stranu je to i námět k zamyšlení. Nespějeme náhodou k něčemu podobnému?

Doba čtení: 7 minut

Benchmarky - jedna velká blamáž?

Jeremy Allison ze Samba týmu krátce po zveřejnění prvních srovnávacích testů Linuxu a NT společnosti Mindcraft prohlásil: "There are three kinds of lies: lies, damn lies, and benchmarks" ("Existují tři druhy lží: lži, úplné lži a benchmarky"). Po několika dalších "objektivních" testech mu musím dát za pravdu.

Doba čtení: 3 minuty

Softwarová sklizeň (29. 6. 1999)

Se změněným názvem přichází (ne)pravidelný přehled softwarových novinek. Obsah se nemění a bude stále tak bohatý, jako byl doposud :)

Doba čtení: 4 minuty

PHP: Knihovna funkcí

V minulé části jsme zkoumali databázové funkce PHP - máme tedy podstatnou část vestavěné knihovny funkcí za sebou. No a dnes se podíváme na její zbývající část.

28. 6. 1999 0:00
PHP
Doba čtení: 4 minuty

Instalace Linuxu RedHat 6.0 CZ očima začátečníka (2)

Dnes pokračujeme v popisu instalace Linuxu RedHat 6.0 CZ očima začátečníka a podíváme se na to, co vlastně instalovat.

25. 6. 1999 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Wšehochuť (24. 6. 1999)

Když jsem si tak dnes projížděl svojí oblíbenou dávku zpravodajských serverů, najednou mě tak napadlo, že pořád hledám do Wšehochuti zajímavé a hlavně nové www stránky věnované Linuxu a přitom jsem se ještě nezmínil o těch nejoblíbenějších a zaběhaných. A protože je docela možné, že zejména nováčci v un*xovém světě o nich ještě nevědí, podíváme se dnes právě na ně.

24. 6. 1999 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Když počítače vzdorují...

... bývá často každá snaha marná. Jeden z našich čtenářů se s námi po přečtení článku o naší anabázi s upgradem procesoru podělil o svojí podobnou zkušenost. Tentokrát byli protihráči Windows NT a ZIP mechanika.

Doba čtení: 2 minuty

Instalace Linuxu RedHat 6.0 CZ očima začátečníka

Vzhledem k tomu, že distribuce Linuxu RedHat 6.0 je již uživatelsky velmi přístupná širší veřejnosti (přestože vždy je ještě co vylepšovat :-), rozhodl jsem se popsat instalační proces Linuxu RH 6.0 CZ mým začátečnickým (a tudíž poměrně laickým) pohledem s přihlédnutím ke změnám oproti nelokalizované verzi RH 6.0.

Doba čtení: 5 minut

Pinknet WebServer

Ne každý vývojář webových aplikací pro linuxovou platformu má doma nebo na pracovišti Linux nainstalovaný. I když je to zřejmě nejlepší řešení, někdy to zkrátka není možné. V takových případech může pomoci PinkNet Web Server. Posuďte sami.

Doba čtení: 1 minuta

Byl jednou jeden web

Představte si, že provozujete sportovní server, na provoz máte smlouvu s providerem, všechno klape k oboustranné spokojenosti a najednou... Konec. Přesně to se stalo našemu čtenáři.

Doba čtení: 7 minut

Co nového na poli softwaru (16)

Softwarová sklizeň posledních dní je opět tady.

21. 6. 1999 0:00
Doba čtení: 5 minut

Zajímavosti v doméně CZ a SK

Je tu další pokračování našeho seriálu o zajímavých doménách na českém a slovenském Internetu.

18. 6. 1999 0:00
Doba čtení: 3 minuty

PHP: Databáze

Dnes se podíváme na podstatnou část knihovny vestavěných funkcí, které nám dovolují přistupovat z PHP k různým databázím. A nebyl bych to já, kdybych nezačal malým zamyšlením nad možnostmi, které nám spojení html a databází poskytuje.

Doba čtení: 4 minuty

Linux - pohled do nitra

Možná, že některé z vás Root přesvědčil, že Linux stojí za vyzkoušení. Možná, že jste dokonce již k instalaci přikročili a jste spokojenými uživateli tohoto operačního systému. Pak je ale možná ten správný čas mrknout se, jak se říká, pod kapotu. Dnes se zaměříme na to, co se děje od spuštění počítače až po dotaz na uživatelské jméno pro přihlášení do systému.

Doba čtení: 4 minuty

Kolik dat tudy teče?

Dnes tu máme další návod pro méně zkušené uživatele, konkrétně postup, jak rozběhat MRTG - nástroj pro generování statistik přenosu dat. Se svou zkušeností se s námi podělil jeden z našich čtenářů.

Doba čtení: 2 minuty

Co nového na poli softwaru (15)

Hudebníci, programátoři, správci sítí, chemici, hackeři i domácí uživatelé, pro každého se tady dnes něco najde :). Přehled un*xového softwaru za poslední dny je tu!

Doba čtení: 6 minut

PHP: Proměnné, typy, výrazy ...

Druhý díl miniseriálu o programování v PHP, tentokrát zaměřený na možnosti a konstrukce samotného jazyka.

Doba čtení: 5 minut

GIMP - první kroky (pokračování)

V našem praktickém seriálu o GIMPu budeme dnes pokračovat ukázkami použití nových nástrojů, stejně tak jako nových možností nástrojů, nám již známých z minulých dílů.

10. 6. 1999 0:00
Doba čtení: 6 minut

Když spamuje provider...

Také jste si mysleli, že firmy poskytující služby na Internetu by měli mít určitý přehled o tom, co se může a co ne, co je v souladu s netiketou a co není? Omyl!

Doba čtení: 1 minuta

Slavíme stovku!

Ani jsme se nenadáli a už je tady jubilejní stý článek. Člověku to nedá a tváří v tvář takovému kulatému číslu se neubrání menšímu bilancování. Tak pojďme na to :)

9. 6. 1999 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Wšehochuť (7. 6. 1999)

Od posledního vydání Wšehochuti už uběhlo poměrně dost času a tak se dnes mrkneme na něco opravdu velkého a dlouho očekávaného, totiž server Linux.com. Kromě toho zabloudíme opět do světa GIMPa a grafiky na server TheGimp.com.

8. 6. 1999 0:00
Doba čtení: 3 minuty

PHP: úvod

O dynamických webech a programování serveru pomocí PHP se dočtete v úvodní části našeho miniseriálu.

Doba čtení: 3 minuty

Jak jsme upgradovali servery

Kapku jsem váhal, jestli mám celému světu (nebo alespoň té části, která čte Roota) předvést, co všechno lze dokázat při tak jednoduché věci, jako je upgrade procesoru. Ale pak jsem si řekl: "ať se čtenáři pobaví"!

Doba čtení: 6 minut

KDE 1.1.1 - co nového?

Okolnosti mě přinutily k upgradu mých KDE na verzi 1.1.1. Co tedy tato nová verze oblíbeného grafického rozhraní přináší?

Doba čtení: 5 minut

Co nového na poli softwaru (14)

Po delší odmlce (způsobené hlavně jedním hardwarovým dobrodružstvím) je tady opět přehled toho nejzajímavějšího ze světa un*xového softwaru za poslední dny.

2. 6. 1999 0:00
Doba čtení: 4 minuty

V ČR vzniká nové peeringové centrum

Společnost GEMMA Systems přichází s novou neziskovou podnikatelskou aktivitou GEMMA IX.CZ s cílem vytvořit nové peeringové centrum. Tisková zpráva následuje.

1. 6. 1999 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Lidská blbost...

...nezná mezí. K tomuto názoru alespoň dospěl jeden z naších čtenářů. Po přečtení toho, co všechno si prožil při kontaktu se zákazníkem, jsem se nemohl zbavit neodbytného dojmu, že něco podobného si zažije snad každý, kdo se setkává při práci s jinými lidmi a v počítačové branži to platí dvojnásob. Posuďte sami.

Doba čtení: 5 minut

GIMP - První kroky

Po nedávné seznamovací recenzi grafického editoru GIMP zahajujeme dnes sérii návodů k práci s tímto skvělým programem. Ze všeho nejdříve se seznámíme s prostředím při tvorbě jednodušší kompozice.

Doba čtení: 7 minut

Gimp z pohledu (bývalého) uživatele nejmenovaného grafického editoru

Grafický editor GIMP jistě netřeba představovat. U tohoto softwarového produktu neoceníte primárně fakt, že je distribuován zdarma. Jako jeden z nemnoha GNU produktů v lecčem převyšuje svoji komerční konkurenci v mnoha jiných aspektech, než jen cenou.

Doba čtení: 6 minut

Linux RedHat 6.0 - postřehy začátečníka

V jisté konferenci se svého času zvedla bouřlivá diskuze jestli je Linux lepší nebo horší než Windows. Samozřejmě, že jsem se této diskuze zúčastnil mimo jiné i proto, že jsem se kdysi doma pokoušel nainstalovat nějakou postarší verzi Linuxu z distribuce Slackware, ale nepříliš úspěšně. Dneska už vím, že chyba nebyla na straně Linuxu, ale hlavně u mne.

Doba čtení: 4 minuty

Dá se vyběhnout s Telecomem? Možná... (2)

Jak se dalo čekat, vyvolal nás článek o prográmků na 'oblafnutí' telefonní ústředny velkou odezvu. Dnes se tedy s vámi podělí o svůj názor někteří naší čtenáři.

Doba čtení: 4 minuty