Hlavní navigace

Abuse

Petr Krčmář 5. 9. 2003

Protože se objevilo větší množství dotazů na hry, které nevyžadují výkonné stroje a grafickou kartu s podporou OpenGL, podíváme se na jednoho z klasických zástupců kategorie skákaček.


Skákačky, hopsačky, plošinovky, tak a ještě jinak se říká 2D hrám, ve kterých má hráč za úkol procházet bludiště chodeb, skákat a plnit úkoly, které mu hra ukládá. Jedná se o kategorii her, u kterých není potřeba hodně myslet (i když i tady se najdou výjimky), ale mozek i přesto dostává zabrat. Důležitý je postřeh a rychlost. Skákačky bývají rychlé, dynamické a hlavně zábavné.

Abuse původně vznikla pro DOS, ale díky obrovské popularitě byla portována na velké množství dalších systémů. Na stránkách linuxové verze, která je napsaná pod knihovnou SDL, si hned na úvodní stránce můžete stáhnout zdrojové kódy nebo univerzální binární balíček. Ten má asi 800 kilobajtů a je k němu ještě potřeba stáhnout asi dvoumegový datový balíček. Preferujete-li raději konkrétní balíky pro svou distribuci, pak můžete tahat .rpm nebo .deb.


Hra se spouští prostým příkazem

abuse

a pokud chcete (jakože asi chcete), aby běžela fullscreen, spusťte ji s parametrem -fullscreen .

Hra samotná by asi dávno zmizela ve známém propadlišti dějin, nebýt převratného způsobu ovládání (ne dnes, ale před deseti lety to byla bomba). Ke hraní totiž budete potřebovat obě ruce. Jednou z nich ovládáte pohyb postavičky kurzorovými klávesami) a druhou pomocí myši řídíte směr střelby. Oba směry jsou zcela nezávislé a můžete běžet doleva, zatímco střílíte za sebe. Myší ovládáte zaměřovací kříž, za kterým se postava otáčí a při stisku levého tlačítka „po něm“ střílí.


Ve hře probíháte podzemním bludištěm plným vetřelců, pastí, dveří, tlačítek a výtahů. Hra vás během prvního levelu naučí, jak se co ovládá, a ve druhém všechno začne naostro. K dispozici máte poměrně slušný arzenál, který samozřejmě získáváte postupně. Od jednoduchého laseru přes velmi účinný granátomet až po neuvěřitelné zbraně se stálým energetickým tokem (no, stálým, než vám do nich dojde energie samozřejmě). Po celém bludišti jsou navíc rozházeny užitečné předměty jako náboje, nebo srdíčka, která vás uzdravují.


Nepřátel je mnoho druhů, někteří jenom koušou, jiní umějí střílet, případně házet granáty, někteří dokonce létají. Aby hra nebyla tak jednoduchá, můžete ukládat jen na předem vybraných místech u zvláštních terminálů. Tím hra neuvěřitelně získá na dramatičnosti. Když pobíháte s posledním procentem života po těžké bitvě a hledáte ukládací terminál, zažijete pěkně horké chvilky.

V cestě vám také budou stát různé pastičky jako špatná podlaha, která se s vámi utrhne, automatické zbraně, které po vás začnou na určitou vzdálenost pálit, a další legrácky pro zpestření hry.


Graficky je hra na slušné úrovni (když uvážíme, jak je původní verze stará a o jaký typ hry se jedná), například výbuchy vypadají docela pěkně a fungují zde i světelné efekty, takže v temné chodbě nejsou vetřelci téměř vidět. Bohužel hra i v Linuxu běží v původním rozlišení 320×200 s 256 barvami. Zvuky jsou jednoduché, ale zajímavé a dokreslují už tak ponurou atmosféru hry.

Protože se jedná o stoprocentně 2D hru, mohou si ji zahrát i majitelé slabších strojů nebo ti, kteří nemají nebo prostě nechtějí mít 3D grafickou kartu.


Já osobně jsem se u hry bavil stejně dnes v Linuxu jako před deseti lety v DOSu. Doufám, že se bude líbit i vám.

Našli jste v článku chybu?

11. 10. 2003 1:00

Jirka (neregistrovaný)

Kdyz jsem si stahnul balicek pro MDK 9.1, tak mi to po spusteni vypsalo chybu "No such item title_screen in file art/title.spe" a hra nenastartovala. Tak jsem zkusil stahnout originalni Abuse pro Linux z http://www.abuse2.com/downloads.php3 . Jak jsem zjistil, soubor title.spe byl jiny. Jen tak zkusmo jsem ho prekopiroval misto toho z balicku a hru spustil. Bezela normalne, nezjistil jsem chybu. Netusim, co je to za soubor. Nevi to nekdo? Jen mi bohuzel nejde nastavit parametr -size, to pak hra …

19. 9. 2003 11:08

vcef (neregistrovaný)

www.morphix.org

Da se zde stahnout Morphix Game iso image ;)120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Root.cz: Pinebook: linuxový notebook za 89 dolarů

Pinebook: linuxový notebook za 89 dolarů

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

DigiZone.cz: Sony KD-55XD8005 s Android 6.0

Sony KD-55XD8005 s Android 6.0

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

120na80.cz: Jak oddálit Alzheimera?

Jak oddálit Alzheimera?

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy