Hlavní navigace

Akta X 0508

Petr Cimprich 9. 9. 2005

Pravidelná měsíční dávka informací ze světa XML. Google nabízí rozhraní pro přístup ke svým mapám. Syndikační formát Atom 1.0 se stal standardem IETF. W3C uvolnilo rozsáhlou sadu testů pro XQuery.

Google Maps API

O nevšední webové aplikaci Google Maps jsem psal už před měsícem, v souvislosti s technikou AJAX. K mapám na Googlu se ještě jednou vrátím. Google totiž kromě aplikace samotné dává k dispozici také API, s jehož pomocí může každý přidat interaktivní mapu na své vlastní stránky. Použití API je za určitých podmínek bezplatné, vyžaduje jen registraci, při které je vygenerován přístupový klíč vázaný na URL (stačí doména). Podmínky jsou vcelku rozumné; mezi hlavní patří volný přístup koncových uživatelů, přimeřená zátěž (do 50 000 zobrazeni denně) a smíření se s případnými změnami (celé mapy jsou zatím beta) a možností budoucího vkládání reklam.

Google Maps API je javascriptové objektově orientované rozhraní. K jeho použití stačí importovat jediný javascriptový soubor obsahující všechny potřebné symboly. Globální metoda GBrowserIsCompatible kontroluje, zda je rozhraní slučitelné s vaším prohlížečem. Hlavní třídou je GMap představující samotnou mapu. Další třidy např. reprezentují značky či ikony nebo poskytují metody podporující práci s XML, XSLT a asynchronní komunikací. Nebudu zbytečně zabíhat do podrobností, vše potřebné je popsáno v přehledné referenční příručce.

Neodolal jsem a práci s API alespoň zběžně vyzkoušel. Registrace je snadná a rychlá. Na závěr Google vygeneroval funkční stránku s mým klíčem, což bylo příjemné urychlení startu. Dokumentace patří k těm stručnějším, ale obsahuje všechno podstatné. Google Maps API pracuje pouze se zeměpisnými souřadnicemi. Pokud je pro oblast, již chcete zobrazit, neznáte, což byl i můj případ, je třeba využít službu převádějící běžné adresy na zeměpisnou délku a šířku. Na webu jich je volně k dispozici povícero, často se však omezují na adresy v Severní Americe. Nakonec mi pomohl tento geokodér, který zná i evropská města.

Spojení přístupového klíče s URL trochu komplikuje vývoj a ladění, bez správného serveru se nezobrazí ani čárka. Jinak vše, co jsem zkoušel, fungovalo bez problémů, prakticky napoprvé. Zde je skromný výsledek mého snažení.

Atom 1.0 dokončen

Datový formát Atom 1.0 se stal „navrženým standardem“ IETF. Na specifikaci už se nic měnit nebude, byrokratické ústrojí IETF jen ještě potřebuje trochu času, aby pro nový standard vygenerovalo číslo RFC.

Atom má potenciál stát se pevným bodem v džungli vesměs podspecifikovaných a někdy i konkurenčních formátů RSS. Autoři čteček už jsou zvyklí podporovat více verzí RSS, přidání podpory pro Atom 1.0 určitě nebude problém. Většina čteček už dnes rozpoznává pracovní verzi Atom 0.3. K možnosti, že by Atom 1.0 v brzké době vytlačil současné verze RSS, jsem ale skeptický. Spíše se zopakuje situace, jež nastala s formátem HTML. Technologicky vyspělejší XHTML jen doplnilo pestrou škálu existujících verzí a neverzovaných dokumentů. Jak HTML, tak RSS oslovuje širokou skupinu uživatelů, která se o standardy příliš nezajímá. Spokojí se s tím, že jejich prohlížeč, resp. čtečka dokáže jejich výtvor uspokojivě zobrazit. Asi je to daň těchto formátů za úspěch. Tak či onak, je dobře, že standardy jako XHTML a Atom existují.

Specifikace W3C

Začátkem srpna pracovní skupina RDF Data Access představila další pracovní verzi specifikace SPARQL Query Results XML Format. Doporučený formát XML pro návrat výsledků dotazu SPARQL už pokročil do fáze Last Call.

O týden později pracovní skupina XML Query uvolnila oficiální sadu testů pro dotazovací jazyk XML Query. Sada obsahuje kolem 7000 testů a bude velkou pomocí všem autorům implementací. Kromě nemalého usnadnění práce (napsání testů je často zdlouhavější než samotné programování) by testy měly zvýšit kvalitu implementací nebo aspoň oddělit zrno od plev.

Našli jste v článku chybu?
120na80.cz: Jak oddálit Alzheimera?

Jak oddálit Alzheimera?

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Jste stále nemocní? Chybí vám zinek

Jste stále nemocní? Chybí vám zinek

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

Root.cz: Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

120na80.cz: Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Podnikatel.cz: Babiš: E-shopy z EET možná vyjmeme

Babiš: E-shopy z EET možná vyjmeme

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Lupa.cz: Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

DigiZone.cz: ČRa DVB-T2 ověřeno: Hisense a Sencor

ČRa DVB-T2 ověřeno: Hisense a Sencor