Klikací nástroje jsou zcela jistě pokrok. Problém je v tom, že mají omezené možnosti (pokud by nebyly omezené, tak by práce s nimi byla řádově složitější než ruční zápis do konfiguračních souborů, případně by se zvrhly na GUI pro zápis do konfiguračních souborů). Prostě nikdy nikdo nevymyslí klikadlo, schopné udělat to, co zrovna já potřebuji ručně napsat do konfiguračních souborů.
To je, konec konců, vidět i na těch windows, kde spousta věcí se udělat nedá, případně na to potřebujete specializovaný software (protože konfigurační soubory jsou binární, tedy bez toho speciálního softu ani nečitelné ani needitovatelné), mnohdy placený a s tím, že výrobce neposkytuje žádnou záruku, že jeho program systém totálně nedodrbe.
Daleko víc mě vadí stav, kdy některá distra (Ubuntu, Mandriva apod.) automaticky při restartu systému přepisují konfigurační soubory do nějakého implicitního stavu (bez ohledu na to, jestli byly změněny "klikacím nástrojem" nebo ručním přepisem). To u té Mandrivy vedlo k tomu, že jsem oprášil ruční připojování diskety z rootovské konzoly, protože klikat několik desítek minut pod rootem na jakémsi pochybném nástroji, s tím, že to horko těžko získané nastavení se stejně přemaže při restartu systému, mi připadalo poněkud neefektivní.
Pochopitelně je špatný i stav, jako např. Debian 6, kdy i takové triviality, jako je možnost restartu do jiného grafického prostředí, se musejí dělat kdesi v hloubi mizerně dokumentovaných konfiguračních souborů (zatímco v pětce je na to klikací nástroj v přihlašovací obrazovce). Byl to jeden z důvodů, proč mi ten šmejd šel po třech dnech s počítače.
Zdravím Šparglíku, zjevně jste pochopil podstatu jedné zákonitosti: Není-li GUI podřízeno efektivnosti ovládání desktopu včetně konfigurace, je přítěží efektivitě používání systému. Já k tomu dodám, že právě z tohoto poznání vznikly distribuce jako Archlinux a Gentoo, kde první z nich řízením obsahu repozitářů jasně naznačuje, které prvky GUI jdou proti smyslu systému. Jelikož Unity nezvyšuje mou produktivitu při práci na desktopu a nelze jej z podstaty věci upravit ku obrazu mému, nesmí mi v žádné podobě na komp. Tam smí Arch bez nesmyslných GUI prvků a Mint se smysluplnou přizpůsobitelností. KDE z obdobných důvodů nepoužívám...
Samozrejme,ze si to mozu dovolit...aj ked nie som nadseny z unity a chcem spat gnome-panel.
Je to ICH distribucia a nie TVOJA. Neplatis im za pracu. To ze si niekto robi distribuciu (a robi do nej zmeny) je len jeho vec...ze mu to znizi pocet pouzivatelov? ze sa to niekomu nepaci? moze na to dohliadat. MOZE, ale nemusi, pretoze to je ICH distribucia.
Vela ludi sa sprava ako keby si kupili licenciu na dany produkt a potom im nejaky upgrade zmeni ich pracovne navyky... toto je bezna reakcia mozno na WIN.
Nepaci sa ti? Zmen distribuciu, ved je tu sloboda.
pokud si nekdo takhle dokaze postvat lidi, kteri danou distribuci pouzivaj, tak fakt nevim, koho si tim chtej ziskat.. parmeny asi tezko, duchodce asi taky ne, a mladi lide radsi taky voli Windows, protoze je Linux nezajima, a nechce se jim na nej prechazet, protoze v noteboocich a casto i v desktopech maj Win uz predinstalovanej.. a dalsi vec.. kdyz si treba nekdo koupi Mac, tak ten si tam Ubuntu s "uzasnym" Unity taky nenainstaluje..
V Mintu už to vesele funguje, v na GUI chudším Debianu to musí být přínosem obdobně jako to je v Archu... Stabilní release přitom zůstávají ve všech případech k dispozici... Pracovat se zastaralým systémem znamená stále více narážet na neřešitelné problémy vývojově nevyhnutelných nekompatibilit...
No gnome... gnome 3.0 je este vetsi tragedie nez unity (a canonical dobre vedel proc ho nenasadili). Ja osobne jsem po upgradu z gnome 2 na gnome 3 (ke kteremu v archlinuxu doslo protoze se drzi vzdy posledni stabilni verze) okamzite presel na xfce 4.
gnome 3 odebralo 99% funkci. nefungovalo mi ani prepinani oken pomoci listy dole.
xfce jsem si nakonfiguroval tak, ze je od gnome 2 k nerozeznani (az na to ze startuje nejak podivne rychle), z gnome 3 pouzivam jenom session-wide klicenku na ssh klice a gdm 3 (ktery je este horsi nez ta verze co vysla predtim, ale to je jen otazka neexistujiciho programu na konfiguraci). akorat v gtk 3 si nemuzu zmenit tema, takze semtam se mi mezi cernymi okny objevi nejake bile...
Já za těch 7 let u Archu KDE ani Gnome nepoužívám (na stolním stroji to mám jen kvůli rodině), z DM jen XFCE a LXDE a jinak čisté WM. Jinak z poslední věty mne napadá něco o inverzním světě oveček... Trojku jsem sice natáhl ze zvědavosti, ale opravdu mi nemá co přinést oproti zmíněným dvěma DM...
Windows ME s KernelEX. http://www.2i.cz/782ae3c91a
Na ploše activedesktop (je to lepší jak ty panely, ale na tom screenu mám malý rozlišení a blbě umístěnou tu stránku).
Fungují na ploše jakékoliv web stránky (můžete si udělat vlastní se zástupci na programy) včetně flashe a tak..
Funguje tam poslední verze opery, Firefox 4 fungoval taky, ale psal nějakou chybu a byl jsme línej řešit proč.. :)
Seamonkey v poslední jedničkové verzi funguje nativně bez kernelExu (umí to už od základu náhledy panelů atd, má to IRC klient, poštovní klinet "bez RSS", WiSwig HTML editor atd.)
Adblock+ funguje jen ve starší verzi ve které nefungují všechny sady filtrů.
Původně tam byl LMDE, ale byly s ním problémy (nastavení CRT monitoru, rozbijení pi autoupdatu atd..).
Zvažuji tam dát mint 11 s gnome panelem a nebo xfce založené na ubuntu (ten debian mě nasral jak se to rozbíjelo při updatech...)
http://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?f=154&t=71266&sid=a6a458b7b66fbe642ecd8d54241c1f4b
Windows ME rychleji nabíhá, všechno jde snadno naklikat. Ale například změna IP chce restart a párkrát mi to vytuhlo.. (ten HW je nějákej divnej, fedora 11 generovala do abrtu jednu chybu za druhou (krom její pomalosti byla celkově pro BFU nepoužitelná - málo klikacích návodů a neaktuální a nefunkční české návody atd..) a občas linxu nenabootoval vůbec a občas se to sekne se všemožnými OS..).
Myslím že je pro mne Windows ME stejkně dobře použitelný jako linux mint a použitelnější než fedora 11 či nové ubuntu :D
Poslední :D
http://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?f=154&t=71267&sid=a6a458b7b66fbe642ecd8d54241c1f4b
(asi se budu muset regnout ať můžu dělat edit při mé skleróze a znalosti čeština.)
Jenom taková technická - při čtení článku jsem si vzpoměl na Firefox 4. Tomu taky graficky "vylepšili" UI takovým způsobem, že se musela vyrojit spousta addonů které vracely původní funkcionalitu a také skin který vypadal jako verze 3.6.
Nejsem si jistý jestli v obou případech na.í.at uživatele radikálními změnami UI je to pravé ořechové.
Ano, uživatele jsou nas***í, ale kdyby vývojáři nevyvíjeli tak máme designový vzhled aka windows 3.1.
Viz XP... polovina uživatelů milovala novou nabídku start, druhá ji nesnášela. (Byl jsem mezi těmi, kdo ji nesnášel) Ale dnes si většina lidi na novou zvykla, objevila její přednosti na windowsech ji (pravděpodobně) používá.
Asi si uživatelé z Unity opravdu snaží udělat Gnome... otázkou zůstává proč! Ona asi ta funkcionalita byla na místě, ale všechno je o zvyku.
Sám jsem zvědav na Gnome 3 i s shellem. Pak mohu posoudit, zda je unity takový propadák nebo ne.
No, to je právě ono. Funcionalita versus nějaké grafické přeonačení? V mém případě vítězí první možnost. A podzimní plánované vnucení Unity (co jsem četl tak už Classic nebude implementován?) mi přijde jako to co dělají polistopadové vlády v ČR: že to je k hov...? Nevadí, hlavně že to vypadá in, však oni si zvyknou! ... :-/
Naprostý souhlas.
Naštěstí je v tomto případě "hlasování nohama" řádově jednodušší, než v případě těch polistopadových vlád. Já přecházím k LXDE a zatím jsem nenarazil na funkci, kterou by to nemělo a Gnome ano a já ji současně potřeboval.
Je to jen názorná ukázka toho, že vývojáři KDE i Gnome jsou zcela odtržení od reality a výsledkem jejich práce jsou jen samoúčelné ptákoviny.
Unity se postará o jednotnost prostředí a tím zas o kousek víc pomůže rozšířit Linux mezi BFU.
= No, to co je v článku, by ovšem nas.... i zarytýho windowsáka (systémová oblast, scrollbary...). Tímhle windowsáky nezískáte ani omylem, i všem bfu budu tenhle šmejd nekonfigurovatelnej vymlouvat.
Vyzkoušel jsem spoustu linuxovejch distribucí, ale kdyby nešlo něco konfigurovat přímo v grafickym prostředí, letělo by to oknem. Podle mě tvůrci Unity spadli hlavou na beton. A vy je ještě omlouváte. Příště laskavě nepomlouvejte windowsáky, sami si necháte na sobě dříví štípat, a kdyby vám někdo zapíchnul kudlu do zad, ještě mu poděkujete. To je panečku úroveň...
s tím štípáním dříví bych to viděl spíš u widlí: na linuxu se dá pustit trochu víc grafických prostředí, takže prostě když se mi něco nelíbí zapnu jiný....pokud vim tak na wildích máte tak jedno prostředí s jednou plochou a nekofigurovatelnými panely a událostmi myši nad widgety a nepředvídatelným chováním klaves v jednotlivých oknech a ještě za nemalé peníze.....používám KDE 4.6 a po nastavení ( klikacím ) je stejně rychlé odevy jako WIN XP a rychlejší než WIN 7 (taky s vypnutými efekty) .... u slabších kompů Window maker, XFCE
....Unity mě nijak nenadchlo, linux používám mimo jiné také proto že si grafický prostředí můžu nastavit tak jak vyhovuje mě a ne nějaké většině pro kterou tvoří vývojáří z Redmontu
..... a windowsáci nepřijdou zkrátka, když by se něco v Unity osvědčilo za dva roky to bude ve Woknech taky,
.....a že by je tohle strhlo k používání linuxu pochybuju, mě k tomu donutila až ztráta 8 hodinové práce po pádu Woken., ne to že sem viděl že se s tím dá dělat pohodlněji a rychleji ... jo a Wokna jsou nenahraditelný spouštěč her. ale s mizernou zpětnou kompatibilitou - taky docela kudla do zad
AD: Tom "...Unity se postará o jednotnost prostředí a tím zas o kousek víc pomůže rozšířit Linux mezi BFU. Tunerům doporučuji přejít na Debian..."
Tohle je = IMHO = hrozne stupidni nazor... "=\
Proc?
Protoze pro BFU je nejspis "nejlepsi" jak se seznamit s Linuxem - ZorinOS nebo Mint, neni duvod pro silly Ubuntu.
Pro ne-zacatecniky (s tunningem to nema nic spolecneho!) je sice vyborny Debian, ale proto, protoze jedine ti jej dokazi ocenit (po svych spatnych zkusenostech s "radoby" distry), co sem melete tunning??
To jako kdyz chcete porovnavat nejnovejsi BMW (Debian) s nejnovejsi S-Octavii (radoby supr auto... ^^).
A nekteri porad hledi na design, ale zapominaji fakt, ze Linux by mel byt predevsim funkcni, vykonni a krasotinky (casto kontraproduktivni) az na poslednim miste ! (neplati pro silly BFU)
To je dobrý názor. O Debianu jsem taky přemýšlel, na Ubuntu je ale spoleh a funguje mi tam skoro vše, co potřebuji, hned od začátku. Média tomu taky nedělají potíže - to je podle mě výhoda oproti Debianu, kde je to kapku kostrbatější, co jsem si před nějakou dobou zkoušel. Já ale patřím mezi ty uživatele, kteří dali Unity šanci a podle mě je to krok dobrým směrem, jen to chce odladit ty mouchy.
Mě osobně nejvíc vadilo, že ne všechny aplikace mohou do systray, to jsem vyřešil, takže jediné, co mi ještě docela chybí, je spodní lišta se spuštěnými programy. Změna velikosti ikonek vlevo taky pomohla, takže vcelku spokojenost. Ale co je nejdůležitější - zas se ušetřilo několik drahocených px na výšku a to zas velmi oceňuji!
Navíc v době, kdy jsem Debian chtěl začít používat (páč vím, že je to dobrý základ Ubuntu), byly české stránky tak nepřehledné a nic moc graficky povedené, že už mě otrávilo i hledání vhodného obrazu. Navíc pak instalace i kvůli něčemu selhala. S Ubuntu jsem takové problémy neřešil. Holt nejsem zarytý linuxák, ale jen obyčejný "BFU" Linuxák. :-D
Ze by to bylo tim, (ne)ucit se radeji anglicky? ^^
Nebo zkusit radeji -
http://www.debian-linux.cz &
http://forum.debian-linux.cz ^^
Anglicky umím, ale cožpak si distribuce nezaslouží kvalitní české stránky? Ty dva odkazy jsou opravdu graficky mnohem lepší. Holt mě napadlo zadat debian.cz a netušil jsem, že nemá jen jedny stránky. U ubuntu stránek se mi líbí, že se snaží o grafickou jednotnost a jsou jedny v CZ a jedny v EN. Nic ve zlém. Anglicky umím, ale jsem Čech, jsem na to hrdý, a proto preferuji informace v češtině. ;)
Další věcí, co nepochopím, že když dám debian.org, mají českou verzi - tudíž troje stránky pro jednu distribuci, no, kdo pak má zjistit, které jsou "ty pravé a oficiální"? ;) Ale asi je to ku prospěchu věci.
Nicméně již několik dní používám Unity a našel jsem pár zajímavých drobností, které v klasickém gnome-panelu nebyly a rozhodně si myslím, že se s tím naučím dobře. Ne jako chaotické KDE.
Ne jako chaotické KDE.
> ach jo... :O
Nejsem technicky guru, ale IMHO, jak KDE pracuje, zalezi na tom, na jakem je systemu...
Myslim si to, protoze na kubuntu to jiz od zacatku delalo psi kusy a zverstva :-\, na Mint-KDE sice ne ty same divociny jako na Kubuntu, ale tam zase po case, zejmena pak po "aktualizaci" mu p*dlo v bedne a bylo vymalovano :-\
Pokud si clovek nezalohuje system remastersys-em nebo jinak, tak... ^^
Ted jedu na Debian Squeeze - KDE a slape to jako svycarske hodinky :D :D :lol:
Takze, kde asi bude ten pudl zakopany ? :D
(Jedna se u vsech testovanych distribuci o stejne PC/desktop...)
Ze stejného důvodu jsem zkusil Linux Mint Debian. Podle popisu to vypadalo slibně. Ale řada věcí tam nefunguje jak má a to mne otravuje. Drobnosti jsem opravil - ale proč to mám opravovat já? Takže tomu dám ještě chvíli,jestli se to skrze rolling updates polepší.. To je přesně to, co je na Ubuntu dobré - i když se tomu mnozí vysmívají - celkem dobře funguje "hned po instalaci". To je taky jeho velká deviza. Jen aby o ni přístupem, který mají v poslední době nepřišli..
...Ze stejného důvodu jsem zkusil Linux Mint Debian. Podle popisu to vypadalo slibně...
> A podle popisu na Debian strankach, to podle Vas vypadalo jak ? :lol:
...To je přesně to, co je na Ubuntu dobré - i když se tomu mnozí vysmívají - celkem dobře funguje "hned po instalaci".
> :lol: :lol: :D :D
"funguje" a "funguje" IMHO je safra rozdil... :D
A v Debianu po instalaci vse (co je nastaveno a jak je nastaveno) take funguje, dokonce vic spolehlive nez v *buntu.
Vtip je ale IMHO v tom, ze BFU chce mit nastaveno vic toho, nez je nastaveno po instalaci v Debianu. Takze pak si to musi uzivatel v Debianu jeste nastavit, nainstalovat, co chce (proto neni Debian vhodny pro zacatecnika, ktery neni ochoten se ucit necemu novemu). Pro BFU aka M$win jsou jine 'out-of-the-box' "distra" :D
Ale to neni jeho bug, IMHO.
Jelikoz Debian je to, co a jak si nastavite, IMHO je velice dobry i pro desktop, nemluve o serverovem nasazeni ;-)
Ohledne toho meho - nastavovani v prispevku vys, mela jsem na mysli bezpecnostni stranku veci/nastavovani...
Cili pro out-of-the-box aka to vase podnikani :D - jine distro a mate "vse" nastaveno :D
V podstate, staci vam stahnout i live verzi Mintu, *buntu, resp. bootovat z CD, proc se zdrzovat s instalaci, a muzete podnikat raz dva :D
Ale to se pak nemusime bavit o linuxu, ale spis o "zprovozneni nejakeho PC behem minuty" :D :D
Ano, to je přesně ono - i s LiveCD pracuji, to byste se divila. Je to mocný nástroj, když se někomu zblázní počítač. Už jsem takto zachránil data z více počítačů.
Kdy už konečně lidi pochopí, že Linux není jen pro super guru mastery? ;) Linux je pro všechny a každému dle jeho chuti. Promiňte, že nezastávám mainstream. I když to Ubuntu v podstatě už je, ne? :-D
I kolu lidé nedůvěřovali..
k tym multimediam - spravna multimedialna distribucia by mala mat podporu PCI/PCI-e zvukovych kariet a nie iba integrovanych a v Debiane tiez mas k dispozicii kodeky k MP3 a inym non-free kodekom, len treba si doplnit repozitar, co ich obsahuje do /etc/apt/sources.list,
co sa tyka Unit, tak najlepsie vyuzitelne su na dotykovych zariadeniach, ako napr. tablety, ale u BFU prechadzajuceho z Windowsu robia zbytocny chaos a skuseny uzivatel ma radsej prostredie zamerane na pracu bez vselijakych skraslujucich prvkov
A vytazom sa stava:
apt-get install kubuntu-desktop
ano prave toto so po 2 dnoch s Unity spravil a zistil som ze KDE je velmi podobne "rychle" ako Unity, uz sa tesim na gnome-shell, ten je krasne vyladeny a chodi skutocne ako si gnome zasluzi. Unity je taky nedorobenec na urovni KDE 4.0.
Tak včera som to tiež takto zhodnotil. Nainštaloval som kubuntu-desktop a pol dňa som zabil odinštalovaním a návratom k unity. KDE furt neviem prísť na chuť, na unity som si zvykol za pár minút, na KDE mi neprichádza chuť ani po desiatom pokuse. Napríklad pripojenie k skrytej wifine - v gnome mi to trvalo približne 20 sekúnd, v KDE mi to trvalo 20 minút, ak nie aj viac.
Proc jednim? Zeby proto, ze je to mnohem rychlejsi (a jednodussi)?
Je fakt, ze kdyz jsem kdysi zacinal s linuxem, tak me taky bavilo si hrat s konfigurakama. Na serveru se mi ty znalosti potom hodily. Ale urcite bych to ostatnim nedoporucoval jako spravne reseni. (a na nastaveni site uz vubec ne)
Editovanie configu je uzitocne a obcas to treba. Za ovela dolezitejsie ale pokladam ovladat nastavenia priamo z prikazoveho riadku, pre siet konkretne prikazy ip alebo aspon starsie ifconfig/route a hlavne iptables. Clovek obcas potrebuje nieco docasne zmenit, napriklad pridat na chvilu viac virtualnych adries na jedno rozhranie (ak pripoji nejake zariadenie so statickou IP z inej siete a potrebuje sa dostat na jeho web rozhranie), nieco zablokovat alebo povolit vo firewalle (napriklad odrezat nejaky proces od sietovej komunikacie, alebo naopak ho povolit), pricom nechce, aby tieto zmeny ostali niekde ulozene.
Ale siet nie je vsetko. Prikazy ako ps, top, du, netstat a podobne by tiez nemali byt pre pouzivatela nezname.
Tak v tom se asi neshodneme. Pro obyčejného uživatele je editování configu až ta poslední možnost. Ty příklady spadají do kompetence admina. Moderní desktop, o který se některá distra snaží, by neměl po uživateli vůbec chtít nějakou znalost příkazové řádky nebo, nedej bože, editaci configů. Prostě příjdu kliknu a jsem připojen na wifi.:-)
Ona příkazové řádka má své kouzlo (jak mě naučil Arch), ale na běžném desktopu, běžného uživatele prostě nemá co dělat (pokud u toho desktopu zrovna nesedí admin :-))
Co ja viem, vyhoda linuxu bola pre mna ako pouzivatela vzdy v tom, ze som mal kontrolu nad tym, co sa v systeme deje, do coho spada aj kontrola komunikacie, otvorenych spojeni a moznost ich jednoducho zhodit, prestavit firewall za par sekund, hromadu veci si naskriptovat a tak dostat z pracovneho stroja to, co som chcel. To bol hlavny dovod, preco bol linux lepsi ako windows a mac os x.
Tym, co pises, vlastne degradujes linux na rovnaku uroven ako dva vyssie spominane systemy. Preco mam teda pouzivat linux? Len preto, ze je zadarmo? To je dost ubohe a keby som bol vyvojar, tak pre mna aj nenormalne urazajuce.
Z tejto snahy vyrobit z linuxu len dalsi windows je mi zle, lebo tym sa tvori system, ktoreho jedina vyhoda je "Free as in free beer", pricom na "Free as in free speach" sa kasle, ci uz kvoli obmedzujucim prostrediam alebo obmedzenym pouzivatelom.
Ale samozrejme, nemusite so mnou suhlasit, to je len moj nazor. Moje oblubene prostredie je inak IceWM :)
Myslím, že to co jsem psal já a co ty není v přímém rozporu.
Na čem se asi shodneme je potřeba rozšířit linux víc mezi obyčejné uživatele a získat tím určité výhody (lepší podpora hw, rozšíření standardů, interoperabilita mezi os). A to dle mého jde jen jistým zwindowsovatěním povrchu a tím přiblížením se běžnému uživateli (to ty zřetelně nejsi), ale zároveň je třeba zachovat stávající výhody (kontrola nad systémem) pro uživatele co to chtějí, potřebují (jako jsi ty). Dnešní snahy o dokonalejší GUI přeci nijak neškodí ostatním distrům (napr. Arch) s jinou filosofií.
Ja jim admina nedoporucuji. Pouze komnetuji to ze jsou admini sveho vlastniho pocitace. Takze musi mit administratorske znalosti. Ja sem obecne reagovla na prispevek, ktery tvidi ze nektere znalosti BFU nepotrebuje, protoze je ma Admin. A ja tvrdim ze drtiva vetsina BFU je adminem sveho vlastniho pocitace.
No zrovna o připojení k síti se snad admin (ve většině případů) dnes starat nemusí. Uživatel příjde do kavárny, na benzínku atd. připíchne se k wifi a dělá co potřebuje. V součastnosti se spousta úkonů z admina přesouvá na uživatele a proto je třeba dát uživateli jednoduché (nejlépe klikací) nástroje které jim to umožní. Jinak se většího rozšíření linuxu prostě nedočkáme. Celému tomu procesu se říká pokrok a ten jak známo nezastavíme.
Doba kdy měl každý uživatel i administrátorské znalosti je dávno pryč. Chtít to dnes po uživateli je jako chtít po řidiči aby byl zároveň i automechanikem.
Prepisovaci konfiguraku maji jednu podstatnou vyhodu. Staci kdyz ji chodi libovolny editor a maji sanci ten jeden svuj zpusob na systemu prosadit. Kdezto pro nastaveni z GUI vetsinou existuje prave to jedno GUI a pokud nechodi tak ma uzivatel smulu.
P.S.: Nehdlede na to ze dkyz treba jedete Kubuntu, nebo Xbuntu, nemate spoustu aplikaci pro Ubuntu vubec nainstalovanou a pokud je How-To jenom o tom jak to naklikat v jednom GUI (ktere nemate) je totlane na nic. Z toho pohledu chapu *buntu jako velmi spatne a nedostatecne dokumentovane az na samotne Ubuntu. A pritom by stacilo napsat, co za radek napsat do ktereho konfiguraku.
To jsme si nerozuměli. "Přepisovači konfiguráků" upravují konfiguráky bez hlubších znalostí problému (třeba podle Howto) a pak machrují "nastav si to v configu". Takže když se jim něco po...e tak jsou tam co klikači :-)
U Ubuntu je wiki zaměřená spíše na ten příkazový řádek. Ale takové návody nejsou pro běžného uživatele (manželka, matka, sekretářka, skladník atd.), ten si na to stejně zavolá nějakého "specialistu".
Ale možná by bylo dobré si ujasnit kdo je tu ten běžný uživatel. Pro mě je to člověk který používá jen pár pro něho potřebných aplikací, v těchto umí a nic jiného ho v podstatě nezajímá, když k tomu není donucen nic dalšího se ani učit nechce. Zbytek už jsou poučení uživatelé a admini.
Jenze to co vy mate za bezneho uzivatele neni ve skutecnosti bezny uzivatel Linuxu. Bezny uzivatel Ubuntu je naopak clovek, ktery se jiz citi natolik zbehly v praci s Windowsem, ze si troufne na prechod na jiny system. Vetsinou ma zkusenosti s provozovanim vlastnich drobnych serveru, nebo specializovanejsich programu (FTP, SSH, HTTP atd.). Takze prave spadaji do kategorie pouceny uzivatel.
Btw. jinak ja zakladni rozdil mezi textakem a klikatkem vidim v tom, ze prave ti "prepisovaci konfiguraku", dostanou na dotaz ve foru vetsinou daleko lepsi odpoved. Klikaci odpovi zase jedine klikac a pokud klikatko neumi vyresit problemy (jako z nemumi) tak se ani odpovedi nedocka.
P.S.: Schvalne se zkusete podivat kde se resi trosku slozitejsi problemy. Neni to Ubuntu forum, tam se prave resi jenom kde kliknout (coz si umim precist i bez rady v diskusi). To se resi na forech Archu, Gentoo nebo Debianu.
Jenze to co vy mate za bezneho uzivatele neni ve skutecnosti bezny uzivatel Linuxu. Bezny uzivatel Ubuntu je naopak clovek, ktery se jiz citi natolik zbehly v praci s Windowsem, ze si troufne na prechod na jiny system. Vetsinou ma zkusenosti s provozovanim vlastnich drobnych serveru, nebo specializovanejsich programu (FTP, SSH, HTTP atd.). Takze prave spadaji do kategorie pouceny uzivatel.
Btw. jinak ja zakladni rozdil mezi textakem a klikatkem vidim v tom, ze prave ti "prepisovaci konfiguraku", dostanou na dotaz ve foru vetsinou daleko lepsi odpoved. Klikaci odpovi zase jedine klikac a pokud klikatko neumi vyresit problemy (jako z nemumi) tak se ani odpovedi nedocka.
P.S.: Schvalne se zkusete podivat kde se resi trosku slozitejsi problemy. Neni to Ubuntu forum, tam se prave resi jenom kde kliknout (coz si umim precist i bez rady v diskusi). To se resi na forech Archu, Gentoo nebo Debianu. A resi se to neklikaci cestou, ale editaci konfiguraku. A pokud ho mate vytvorene nejakym obskurdnim klikatkem, tak se v nem nevyznate. Kdyz to nastavujete v textaku od zacatku, nemate strach a vetsinou ho mate daleko prehlednejsi a tusite k cemu ta, nebo onene paramter slouzi a daleko lepe se pak v tom vyznate.
P.P.S.: Zrovna ted resim problem s premapovanim klaves, ktere maji keycode vyssi nez 255, a na Ubuntu nedostanete lepsi radu, nez naklikat v Gtk toolu (ktery tohle ale vyresit neumi). Jedine na Archu, nebo AbcLinuxu (od "editoru textaku") se dozvite o setkeycode aplikaci, nebo o zpusobu upravy primo udevu.
"Pokud "potrebujete" stabilitu a KDE vam 'neleze' (i kdyz IMHO chyba nebude na strane KDE, ale spis na vasich znalostech konfigurace linuxu jako takoveho...)"
Mazec. Já osobně zkouším KDE 4x příjít na chuť už hodně, hodně dlouho. jedním z důvodů proč se mi to nedaří, je právě docela podivná konfigurace, nestabilita a nenažranost tohoto prostředí a jeho aplikací. Přiznávám však bez mučení, že jsem úplná lama a je dost dobře možné, že si jej neumím nastavit. Pokud je tu nějaký KDE4Guru, nebyl by od té dobroty a nenapsal pro nás KDE4lamy sérii článku o nastavení, optimalizaci a přizpůsobení KDE4? :-D
Z toho si nic nedelejte. Ela si tu masiruje ego, protoze se naucila editovat konfiguraky linuxu... Ja bych se ji rad zeptal, ktery konfigurak mam zeditovat, aby mi Plazma v KDE 4 nepadala a nemrzla...
Prestoze pouzivam linux uz 13 let, nejspis mi ty znalosti konfigurace linuxu jako takoveho chybi taky...
Souhlasim ;) Jedno z reseni je LVM ;-)
A pro 'lolo' - asi nevim, kam presne mirite, ale IMHO, Debian lze instalovat nekolika zpusoby, podle toho, kdo jak umi, na co se citi, viz: http://forum.debian-linux.cz/index.php/topic,491.0.html
Aby Plasma nepadala a nemrzla?
He, mě teda nepadá tak od KDE 4.2. Vlastně jednou mi nedávno spadla kvůli zabugovanému neoficiálnímu widgetu (autor widgetu ale jasně uváděl, že jde o alpha verzi). Po jeho odstranění bylo po problému.
Ani mi nemrzne. Mrzlo mi všechno, když jsem měl zapnuté fancy efekty, protože mám intelovskou grafiku, ale za to může Intel a jeho nedodělaný ovladač (občas mi i Xka spadly). Stejně tak jsem měl takové problémy na ATI/AMD, ale už delší dobu tu grafiku nepoužívám, tak třeba už s tím problém není. Na nVidii mi všechno funguje hladce.
Ano, musím se přidat k tomu, že od 4.2 už plasma nepadá. Problém jsem měl na xf86 driverech s desktop effecty, tuhlo to náhodně, většinou při přepínání oken. Ale už aspoň měsíc je klid a všechno mi funguje bez problémů. Jen to, že když zapnu amarok,chromium i FF tak ze 2GB téměř nic nezůstane, to mě docela mrzí.
Přesně tak. KDE3 žije.. :-)
http://www.trinitydesktop.org/screenshots.php
Mně bohužel ta změna globálního menu stále nefunguje v maximalizovaných oknech. Když okno není maximalizované, tak je menu po tomto popsaném nastavení tam kde bylo dřív (tedy v okně) a tlačítka tam, kde si je po instalaci nastavuji - tedy vpravo (ne že by mi tlačítka "min.", "max." a "close" vlevo vadila a ale v práci bohužel musím používat Windows a tam si nic nastavovat nemůžu a mít tlačítka na každém PC na jiné straně je pak docela schizofrenní).
Jakmile ovšem kterékoli okno maximalizuji, tak je menu aplikace opět v hlavním panelu a tlačítka opět vlevo. Jde i s tímhle něco udělat?
Ubuntu mi vlastne vyhovovalo od prvni chvile, ale samozrejme bylo co trochu dodelavat v nastaveni Compizu. Co mi ale prijde jako vylozene nestastny je whitelist tech ikon.
1) nainstaluju Azureus/Vuze (z repo)
2) spustim Azureus
3) vypnu krizkem, nevidim zadnou ikonu behu na pozadi
4) uz ho nikdy nespustim, prikaz Azureus aktivni instanci nehodi do pozadi, jak mozna ani nevim, ze Azureus mi uz tejden bezi (coz je hodne nestastny)
Chapu, ze chteli nejak vyvojare donutit prejit na indikatory, ale proboha, ve vlastnim repozitari to ani plosne nespravej/newhitelistujou. Proc radsi k tem ikonam nedaj prase?
Taky jsem si zatím nezvykl, tak jsem to řešil takto
http://www.virtualhelp.me/linux/324-disable-unity-on-ubuntu-1104
Já jsem s XFCE (a dalšími) hodně experimentoval po nástupu KDE4. Čím víc wm jsem prošel, tím víc se mi stýskalo po starém dobrém Blackboxu. Takže nakonec zvítězil Fluxbox a spokojenost. Dokonce mi ani nijak nechybí gumová okna a rotující krychle z virtuálních ploch. KDE4 a Gnome stejně ale pořád ještě na disku mám - kvůli testování vlastních aplikací, a několika aplikacím které z nich využívám.
S novým Unity sa dá žiť asi tak: "De to, ale dře to ..."
prostredie je celkom pekné, Launcher je fajn, global menu mi nejako nevadí (a dá sa odstrániť, ako je tu napísané).
Mne vadí v podstate len to, že sa to nedá moc nastviť. Hlavným adeptom na nastavovanie sú Dashe, ako súborový, tak aplikáciový. Najmä súborový dash ma štve a nepoužívam ho - ukazuje vlastne len /Home, ale ja v /Home nemám nič, všetky dáta mám /windows_d a /windows_f. A pokiaľ moje chabé vedomosti siahajú ani sa nedá nastaviť aby napr. /Home zložka Hudba viedla na /windows_d/Hudba, tak ako sa dá vo Win7 nastaviť knižnice aby viedli aj do iných zložiek ako autor OS chcel.
Říkal jsem si, nepomlouvej co jsi nezkusil, ale narazil jsem na dost zásadní problém. Používám dva monitory 22" nad sebou (1600x1050), tak že plocha je ve výsledku 1600x2100. U "clasic" jsem si obě lišty stáhnul dolů (podobně jako je u WIN), což se mi u unity nepovedlo, svéhlavě si trvá na tom, že jedna lišta musí být nahoře, jedna dole a to na obou monitorech. Ba dokonce aplikací nelze přejet na dolní monitor. Zarazí se o horní lištu dolního monitoru a dál už ani prd. Nenapadá někoho co s tím? V této konfigurací monitorů je unity naprosto nepoužitelná. (používám GTC8800 v nvidia panelu jsem zkoušel snad všechna nastavení)
Obvykle se to dá řešit tak, že nahlásíte bug. Ideálně se to dá řešit tak, že s bugem pošlete i patch. :-)
Možným dočasným workaroundem by mohlo být použití klávesy Alt v kombinaci s levým tlačítkem myši. Tak se dají přesunout okna v jakémkoliv jejich bodě. Tak alespoň dostanete okna na jiný displej.
S tím redundantním panelem a jeho pozicí to vyřeší pouze patch. Ale obávám se že patch, umožňující nastavit ten Unity panel ke spodní hraně obrazovky, nebude přijat. Ale zkusit to můžete.
Asi jsem se nevyjádřil dostatečně jasně, nejde mi o boční panel, ale o lišty, které jsou standardně nahoře a dole (jsou tam hodiny, na tom druhém pak seznam spuštěných aplikací) U clasic je možné tyto lišty přesunout (což se mi ergonomicky osvědčilo) na spodní stranu dolního monitoru. Výhodou je, že roztáhnu-li si aplikaci na celou plochu, je rozdělená jen rámečkem monitorů v místě kde se dotýkají, ale neprudí tam další lišta. Chtěl jsem si tím dotazem jen ověřit, jestli se to takto poťouchle chová jen mě (a chyba je mezi klávesnicí a židlí), nebo je to bug. Úplně nejhorší varianta by byla, kdyby to nebyl BUG, ale vlastnost.
To ano, jen nevím jestli to neumím, nebo nejde to co potřebuji pro variantu dvou mon. nad sebou.
1. mít panel né nahoře, ale dole.
2. aby byl panel jen jeden pro oba monitory, né jako teď, že je na každém monitoru jeden. Ať je nahoře, nebo dole, tak ten druhý rozdělí plochu na dvě části. Když už by na tom tvůrci trvali, tak ať je možná varianta že na horním monitoru bude nahoře a na dolním monitoru dole.
Luncher vůbec neřeším, díky relativně flexibilnímu nastavení "schovávání" není tím hlavním problémem.
Ne na to, aby vyladěné a zcela funkční prostředí nahradil každých pár měsíců polofunkční šmejd, který má jen zlomek vlastností toho, co mělo předchozí prostředí (viz KDE4, které pořád ještě nemá funkčnost KDE3.2; viz Unity a GnomeShell, postrádající řadu funkcí a konfiguračních možností současného Gnome).
To, že nějaký programátorský narcis předvádí, že umí naprogramovat pablesky nebo poloprůhlednost (pro práci naprosto bezcenné), mě nechává zcela chladným.
Potřebuji prostředí se standardní ergonomií (protože KAŽDÁ změna ergonomie je změna k horšímu, pokud ta původní není totálně idiotská), potřebuji, aby tam jely programy, které používám (včetně upgrade a bezpečnostních záplat). Chci pracovní plochy, o kterých si budu rozhodovat sám (a ne, aby je nějaký výtvor slaboduchého programátora generoval automaticky jako "témata"), chci je mít odezénované různým pozadím (což umělo KDE3, neumí KDE4 ani ty nové shity na Ubuntu), pro orientaci, kde zrovna jsem, tohle bohatě stačí.
Jistěže na Ubuntu je mnohé co zlepšovat, např. chronicky padající soundsystem (stačilo by nahradit ho soundsystemem, který používá Debian), místo fungujícího Audacious (Debian) tam narvali Audacious 2, který neumí přehrát některé hudební soubory, a našlo by se toho víc. Rozhodně je zde tedy prostor pro smysluplné programování a vylepšování, což tvorba Unity a dalších verzí Gnome rozhodně není a nebyla.
Použitím LTS verze ale ten problém jenom oddálíte o pár let, Unity se prostě nevyhnete. KDE4 do te´d nemá stejnou funkcionalitu jako KDE3, nečekám že u Gnome/Unity to bude jiné.
Navíc nechápu tu urputnou snahu cpát tam Unity které bylo navržerno pro dotykové dipleje, většina uživatelů ma nedotykové.
Nechci obhajovat Unity, ale přišli s konceptem ovládání který já už používám dlouho (několik let).
Vždy jsem rušil spodní panel a taskbar přesouval na ten horní (Gnome, KDE, Xfce atd. vše nahoru). Nějaký ten pátek už používám i panel s ikonami nejpoužívanějších aplikací umístěný vlevo (stejně dost užívám alt-F2).
Protože používám většinu aplikací maximalizovaných dostávám tak ovládací prvky systému a aplikace co nejblíže sobě a minimalizuji tak nutnost pojíždění myší po ploše. Když potřebuji něco přepnout, nastavit jedu automaticky k hornímu okraji plochy.
KAŽDÁ změna ergonomie je v KRÁTKODOBÉM HORIZONTU změnou k horšímu (lidé se musí učit něco nového a produktivita klesá). To zda je špatná celkově ukáže až čas. Po naučení nového způsobu může, měla by produktivita stoupnout, proto jsme to dělali.
Když se mi to nebude líbit tak jdu jinam, svoboda volby. A nebo se na to všechno A.w.e.s.o.m.e.WM (normálně napsané mi to redakční systém nepustí, že prý spam) :-)
Tady si spousta lidí ještě stále neuvědomuje, že firmy dělají distra primárně za účelem zisku a tudíž je rozhodování na nich. A že nám to dávají zdarma je jen plus pro nás. Nikdo nás to nenutí používat. Vždy můžeme odejít buď ke komunitním projektům (a tam se zapojit) nebo si stávající distro přiohnout ke svému obrazu. To je ta svoboda a problémy, které linux. distra přináší.
Je mi líto, ale pokud není nová ergonomie výrazně lepší, tak nemá smysl na poloze tlačítek a dalším ovládání oken nic měnit (a když, tak ponechat zpetnou komaptibilitu). A faktem je, že od prvních grafických prostředí se prakticky nepodařilo vymyslet nic, co by bylo takto přelomově lepší (ono se snad ani nic takového vymyslet nedá).
A pokud se ergonomie mění s každou verzí programu / grafického prostředí, tak je výsledek naprosto k ničemu.
Souhlasi s Vami. Jenom ty ruzne pozadi pro ruzne plochy v KDE4 zapnou jde. Delase to pres povoleni ruznych aktivit na ruznych plochach. Proste drive byla vazba plocha -> pozadi. Kdnesto dnex je vazba n ploch -> m aktivit -> m pozadi.
Btw. porad uplne nechapu ceho se tim snazili dosahnout. Jestli chteji uplne opustit koncept oken a zacit vsechno strkat do plasmoidu a udelat pak z plochy neco podobneho jako je portalova webova stranka (kde je spousta ruznych aplikaci a miniokynek cehos nedosahnout dokud neudelaji univerzal plasmoid, ktery bude schopne zobrazit vystup libovolneho okna). A uz vubec nechapu proc neco takoveho jako jsou plasmoidy zavedli technokraticni programtari. To skutecne nekdo z nich vidi, pres vsechny okna, co je na plose?
Jak tady čtu ty reakce, tak si říkám, jestli by nebylo lepší, kdyby Ubuntu nikdy nevzniklo a Linux zůstal jen pro hrstku "vyvolených", kterým nedělá problém se ponořit do konfiguráků a upravit si v nich systém k obrazu svému. Tady ta snaha o co největší klikání vede akorát k lamerizaci komunity, stačí číst diskuze dnes a srovnat s těmi před 10 lety - řeší se ptákoviny jako je průhlednost, jestli to má barvu světlou nebo tmavou a na základě jednoho desktop environmentu se odsuzuje celá distribuce (jak kdyby ji nešlo celou překopat k obrazu svému).
Jediná výhoda většího rozšíření Linuxu mezi masy uživatelů je v lepší hardwarové podpoře. Ale dřív jsem si také hardware vybíral podle toho, jestli to Linux podporuje nebo ne, tu daň bych byl ochoten zaplatit za to, aby uživatelé Linuxu newindowsovatěli.
Já bych to tak tragicky neviděl, vycházíš z diskutujících co vidíš zde na Rootu (případně na Ábíčku) a souhlasím, že to je celkem tragédie. Ale vem to tak, že normální uživatelé Linuxu nemají moc zapotřebí tady fňukat nad defaultním DE v nejnovějším vydání Ubuntu. Normální uživatel už má dávno nainstalované nějaké jiné, případně si Unity upravil k obrazu svému (třeba i díky tomuto Petrově šikovnému článku)případně používá úplně jinou distrubuci. A já pevně věřím že tato "neviditelná" masa uživatelů je pořád o dost větší než těch pár jedinců zde...
Po dlouhe dobe uvazuji o prechodu na KDE4. Unity v Ubuntu 11.04 je pomerne nestabilni a pri beznych cinostech mi to soustavne (nekolikrat za den) schazuje X Server.
Kdybych nepotreboval rozbalitelne slozky s radosti bych premigroval na Xfce :(.
Taky vetsi integrace prace s archivy by se v Nautilusu hodila, tim dosti za Dolphinem zaostava.
Kapitolou samou pro sebe je bug/vlastnost?? pri prejmenovavani v Nautilu v List View, kdy oznaci i priponu.
Suma sumarum jsem zvedavy na KUbuntu a jeho stabilitu. :)
...jsem zvedavy na KUbuntu a jeho stabilitu...
Ja prave mela dost spatne zkusenosti se stabilitou Kubuntu a take kvuli (co vim doposud) nevyreseny bug s preview html souboru v dolphinu, kdy to zahltilo system (ve zkratce, viz bugy na kubuntu), takze to byla posledni kapka me trpelivosti :-(
Zajimave, ze na Debianu (Squeeze) + KDE v poho, zadny stupidni bugy a la kubuntu (cim to asi bude ? ^^ :D :) ).
Takze, kdyz 'nahodou' zlomite hul nad Kubuntu, zkuste jeste Debian + KDE ;-)
Díky Ubuntu 11.04 jsem vyzkoušel Xubuntu/Lubuntu 11.04, Linux Mint Debian Edition Xfce a Debian Squeezy Xfce, což je vítěz, diky stabilitě a kompatibilitě všech knihoven, např. v tom Mind/Xubuntu mám třeba problém s aplikacemi v ruby/sqlite3/fxruby, ty knihovny používám už více jak 5 let, samozřejmě taky bych mohl zůstat u 10.10, ale to už nechci, přitom podpora squeezy je 3 a možná až 5 let :-)
Můžeš trochu rozvést ty problémy s Ruby? Trochu si s Ruby hraju a tak mě to zajímá.
Podpora Squeezyho je sice 3-5let, ale jak za tu dobu bude vypadat aktuálnost prog. vybavení si nedovedu představit, backporty asi vše nevyřeší. Ona je volba distra stejně hlavně o osobních požadavcích takže ať ti Squeeze dobře slouží.
apt-get install ruby-full rubygems libfox-1.6-dev sqlite3 libsqlite3-ruby
gem install fxruby
pak nějaká aplikace s :
require 'rubygems'
gem 'fxruby'
require 'sqlite3'
require 'fox16'
include Fox
až do 10.10 a Debian Squeezy ok
ale v mintu jde spustit, ale pak spadne s
FXComposeContext: illegal windows parameter
no a v Xubuntu/Lubuntu zase při nečem s rubygems/fxruby
spadne s ohlášením segmentation fault
čili nedodělky kompatibility knihoven, ale to je malá věc,
horší je nestabilita compiz/gnome/unity kdy pouhým pohybem myši občas zamrzne xserver (nedej bože např. spustit openShot) a musí se restartovat, to se pak nedá pracovat (vyzkoušeno na i7 6G RAM 64b system NVIDIA GT4500, na AMD4000+ 4G RAM 64b NVIDIA GT450 a na NB MSI core2duo 2GB RAM 64b system)
Pochybuji, že by jakákoliv odvozenina od beta verze ubuntu (tj. non-LTS) mohla být stabilnější než vlastní ubuntu. Za šest měsíců se ani nic jiného pořádného stihnout nedá. Squeeze má za sebou několik let vývoje. Ale jako desktop bych asi váhal. Osobně jsem spokojený s lucidem.
Drtiva vetsina uzivatelu uz mesice Canonical varuje, ze toho ma plne zuby. V komentarich na Rootu se objevuji temer jen odmitava stanoviska. Jen Root kaze slovo Canonicalu.. Neni neco divne? Mam pocit,ze Linux byl a snad je stale komunitni system. Kdyz SCO a pozdeji Novell se zacal tvarit, ze ne. Tak nedopadli moc dobre. To uz zacina chapat i Oracle. I na spatnem aute se da obdivovat aspon zajimava barva i kdyz je jinak k nicemu. Proc dela Root advokata Canonicalu netusim. Unity je pokus udelat z Linux desktopu Android, spatny a nepouzitelny. Uzivatele nebudou obetovat sve nervy pro zbozne prani Canonicalu vytriskat penize z mizejiciho segmentu. A az ho zacnou opoustet velci komercni zakaznici, pochopi.
Kde konkrétně "kážeme slovo Canonicalu" a "děláme mu advokáta"? Myslím, že k Unity i novému Ubuntu jsme byli i docela kritičtí. Doporučuji ty články přečíst.
Pokud to byla narážka na tento článek o Unity, pak byla naprosto chybná. Článek přece nepíše "Unity je super! Canonical je nechybující úžasná firma!" ale naopak píše, jaké minimum je třeba udělat, aby se Unity dalo používat.
Očividně je tu dost lidí, kterým ten koncept přijde příjemný, jen je ho třeba doladit. Pro ně je tento článek. Ostatní mají nainstalovanou špatnou distribuci nebo špatné prostředí. Jak už tu někdo psal, není to žádná tragédie. Stačí udělat třeba apt-get install kubuntu-desktop
a je po problému.
Ja vam doporucuji radeji nepouzivat tak "expresivni" vyrazy (ukazuje to jen na vase nizke EQ)... :-\
A pokud uz jste "vulgarni zavislak", co tak zkusit krom 1. a posledniho pismene pouzit treba "*" ? ^^
...to vas asi na foru ...linuxmint.com jeste nepoucili (aneb tam si to nedovolite, ze ? ^^)
Pokud vím tak EQ se skládá z sebeuvědomování, sebeovládání, empatie a sociální dovednosti. Takže z výše uveřejněného příspěvku by se dalo vyčíst tak maximálně, v některých ohledech, snížené sebeovládání. Ostatní složky mohou být nadprůměrné. Takže posuzovat z toho něčí EQ to už chce mít sakra velké ego, nebo malé znalosti :-).
Na Linux Mint forum nechodím a distro jsem doporučil jako alternativu (dobrou) k Debianu a Ubuntu.
Ego sum, qui sum.
EQ se nesklada, spis je (prubezne menici se) vysledek neceho (ceho? Vemte si to jako domaci ukol, uz jen to vyreseni vam muze byt napomocne ;-|)
Jeden ucitel, na margo tech, co se ohani terminy 'sebeovladani', rekl (cituji):
...jen 'yntelygentny hlupak' se vymlouva na (ne)sebeovladani, protoze rozumny clovek nahrazuje spatne (chovani) dobrym...
[pokud tomu nechapete: v cem se chcete ovladat - jste snad jako vztekle zvire a sve ... (doplnte si sam) se chcete ovladat aneb jste slusny clovek a v tom pripade, ve svem 'gentlemanstvi' se rozhodne ovladat nemusite :p]
A k tem vasem 'znalostem' a nadprumernosti - pry Otakar Tomek mel take nadprumerne IQ, ale nelze rict, ze by byl gentleman, slusny clovek (a to nereaguji na nedokazane obvineni, pouze na to, co mu jiz bylo prokazano ;-|).
Takze vysoke IQ jeste neznamena, ze jste rozumny a tohle forum /root.cz/ podle me (pro vas specialne budu pouzivat IMHO, at uz vymenite desku s 'ego' za jinou, uz je obehrana ;-)), nechce po vas nic tezkeho, jen psat k veci a alespon trochu na urovni, IMHO... ;-)
[P. Krcmar, I'm sorry za trochu OT... ;-)]
Asi plně nechápete co jsou to emoce. Zjistěte si to. Protože emoce a jimi vyvolané chováni je třeba ovládat, protože jinak bychom skutečně byli jen zvířaty. Sebeovládání lidem obecně napomáhá k lepší mezilidské komunikaci a obecně soužití. Příklad: Když Vás někdo naštve svůj vztek ovládnete a danou věc pak řešíte s chladnou hlavou. Onomu prvotnímu naštvání se normálni člověk, vybavený emocemi nikoli sociopat, neubrání ovšem za pomoci sebeovládání věc vyřeší v klidu.
Jinak nechápu proč do debaty o EQ taháte IQ, Tomka atd. Dále bych Vás poprosil o citaci textu ve kterém jsem psal něco o svoji nadprůměrnosti. Předem děkuji.
Jelikoz jsou pro me root.cz crew i p. Krcmar VIP, nechci byt vice OT, tak jen velice strucne a naposled OT.
Asi plně nechápete co jsou to emoce.
>> Myslim si, ze chapu, ale mate pravo na nazor...
...to. Protože emoce a jimi vyvolané chováni je třeba ovládat, protože jinak bychom skutečně byli jen zvířaty.
>> :)) Ovladat nebo jim porozumet ? Hamlete, porad... ;-)
Ja rikam, spis jim porozumet a najit jejich pricinu (IMHO, timhle se lisime /jak kdo, ze :D/ od zvirat. Pochopite-li pricinu, muzete ji pak odstranit/nahradit (je-li spatna) a tim zmenite vse.
Sebeovladani, IMHO, jsou jak analgetika pro boleni hlavy. Neni snad dulezitejsi, najit pricinu tech bolesti? ^^
Vy chcete ovladnout bolest hlavy, ja take :) Ale jinak, nez Vy... ;-)
Sebeovládání lidem obecně napomáhá k lepší mezilidské komunikaci...
>>jako docasne reseni ano, treba prirovname-li /prenesene :)/ to k LTS :D, ale ja hraju na dlouhodobejsi projekty, nez LTS, jako Debian stable apod. :D
Příklad: Když Vás někdo naštve svůj vztek ovládnete a danou věc pak řešíte s chladnou hlavou.
>>to je jedno z moznych reseni. Druhe je treba to, nenechat se nastvat, ale spis lepe naslouchat druhemu a pochopit jej (tohle ma, IMHO, IMHO :), bliz k pochopeni EQ, nez Vase vyse zminena analyticka definice EQ... ^^)
Onomu prvotnímu naštvání se normálni člověk, vybavený emocemi nikoli sociopat, neubrání ovšem za pomoci sebeovládání věc vyřeší v klidu.
>>viz vys, jedno reseni vs. jine reseni ;-)
A propo, jake normy mate na mysli? ^^ A kdo je ten, kdo ty normy urcuje, potazmo meni? Kdo je podla vas normalni a kdo uz ne? Vite, ze se v prubehu historie tzv. 'normalita' definovala ruzne? To co bylo, kdysi normalni je ted nenormalni a naopak? [berte to jako recnicke dotazy]
Jinak nechápu proč do debaty o EQ taháte IQ, Tomka atd. Dále bych Vás poprosil o citaci textu ve kterém jsem psal něco o svoji nadprůměrnosti. Předem děkuji
>>byla to pouze reakce na Vasi zminku -
"...ostatni slozky mohou byt nadprumerne..."
Nic osobne ;-) To 'vasi' bylo mysleno Vami zminovane... ;)
A proc "taham" to IQ Otakara? Protoze pry byl nadprumerne inteligentni, jak psaly novinky.cz, ale nejak se mu to nepovedlo vhodnym zpusobem v zivote uplatnit, bohuzel... :-| (moudry ~ wise a inteligentni je rozdil, wisdom neni zavisle na IQ, IMHO :)
Preji hezky slunecni den ;-)
Děkuji za vyčerpávající odpověď.
Myslím, že v našem pojetí se tu střetávají dva názorové proudy. Věřím, že je možno pochopit proč mě některé věci těší nebo štvou. Ale nevěřím, že oním pochopením mě ty věci štvát, těšit přestanou. A už vůbec nevěřím, že k onomu poznání lze dojít bez sebeovládání.
<Malé rýpnutí> ....mohou být... neznamená, že jsou :-)</Malé rýpnutí>
Stále si stojím za tím, že zatažení IQ Tomka do debaty nebylo nutné a šlo jen o "vatu"
Být inteligentní neznamená být moudrý. Ovšem být moudrý bez inteligence také nejde.
Tímto náš OT končím. Hezký den.
Nové prostředí se mi vůbec, ale vůbec nelíbí. Mám ve zvyku jednoduchost a neměnitelnost prostředí... Mnoho lidí na starý dobrý gnoméčko nadávalo, ale... Mě se používalo ze všech prostředí nejlíp. 4 dny používání, a stále si nelze zvyknout. Zkrátka pryč s tím... A protože jsou s Ubuntu dlouhou dobu problémy, řeším to instalací jiný distribuce..v co nejbližší době.
Nicméně děkuji za článek, aspoň něčeho se můžu zbavit.
ci je ok, ak musim hackovat aby sa to dalo pouzivat ... len som si potvrditl, ze prdat na unity, cele zle ... je jedno, ze je to zadarmo, stale ja som uzivatel a mne ked sa nepaci, nepouzivam ... potom si mozu inovovat kolko chcu, vec ktora sa ludom nepaci, je im na dve veci ...
1) Rad bych timto podekoval root.cz za vcasne varovani. Upgrade jsem svym znamym a pribuznym durazne nedoporucil. Nevim jak bych laikovi kteremu jsem Ubuntu nainstaloval jako "bezudrzbovy" system vysvetloval proc mu zmizela plocha a chova se to tak nejak divne a hlavne uplne jinak.(Sam pouzivam Fedoru a diky smerum kterymi se ubira GNOME a KDE jsem komplet presel na OpenBox)
2) Zaroven bych rad podekoval Petrovi a ostatnim redaktorum kteri se snazi pripravit clanky ktere by mohly pomoci vratit veci do pouzitelneho stavu. Snad si z nich vezmou priklad i vyvojari. Tuto novou modni vlnu "vezmeme co funguje a vylepsime to" opravdu nechapu.
Posledni vyvoj situace ohledne Linuxoveho desktopu mne naplnuje smutkem. Zvlast po tom co jsem zjistil ze "nove" windows7 proste funguji. Nevim jak mam nalakat dalsi uzivatele k Linuxu kdyz se mi jeho uzivatelsky prostredi samotnymu nelibi.
Až mi Unity vrátí ty funkce, které jsem používal ve Gnome Panelu, jako applety, tak ok, proč ne. Ale to Unity v Ubuntu 11.04 je work in progress a má o hodně menší funkcionalitu než Gnome Panel. Aspoň zatím. A není to o zaprděném místečku a vůbec to není o Redmondu. Je to o nedostatečné funkční výbavě.
BTW, namontovat netbookové prostředí na desktop, to asi nemohlo dopadnout jinak.
Jinak co se tyce chybejicich appletu, doporucuji procist:
http://www.omgubuntu.co.uk/2011/01/the-omg-guide-to-must-have-indicator-applets/
Aby tu nebyly pouze negativní názory, přidám se k hrstce spokojených - mně se s Unity pracuje dobře. Ovládáním a chováním mi to připomíná Android. Někomu údajně i Win7, ale ty jsem ještě na vlastní oči neviděl:) KDE4 má možností více, ale Unity boduje jednoduchostí a většina nastavení mi nechybí.
Článek vyřešil některé další výhrady a díky za něj. Když najdu způsob, jak zmenšit ikony v dashi, budu naprosto spokojený. Scrollbary mi vyhovují, aplikační menu nahoře mi taky nevadí. Hlavně, že funguje Alt+F2 (i když bych bych uvítal jiné řazení výsledků - když napíšu "chro", nechci, aby spustil příkaz chro, ale Chromium, což je až druhá volba;)
Máte pravdu, ostatní OS připomíná spíše detaily než celkem. Myslím, že právě chování launcheru bylo to, co známému Win7 připomínalo. Stejně jako mně připomíná jeho chování Android - kliknutí na ikonku aplikace, která běží, nespustí její druhou instanci, ale jen "probudí" stávající běžící aplikaci. I z Mac OS X je tam toho hodně, měl jsem na mysli hlavně to, že ten mix mi nijak nepřekáží a ovládá se obstojně.
Rikam si, tolik rozporuplnych reakci, to musim overit na vlastni kuzi ...
upgrejdnu a nestacim se divit ... load nad 6, dualcorovy atom se nestaci chladit, "nic nefunguje" :).
Takze hupky reboot a zpatky do stareho nastaveni ... ale co budu delat az tam ta volba priste nebude, to nevim.
Takze ja hodnotim "nasilne" vnucovani Unity jako tezke minus pro Ubuntu ... jako options by mi to bylo hodne milejsi, kor nekde v uctarne, kde tyhle vyfikundace fakt nejsou k nicemu :)
O tom jsou i moje příspěvky výš.
Tihle "géniové" totiž nepochopili, že grafické desktopové prostředí je tu primárně od toho, aby umělo spustit programy s GUI, sekundárně aby byla přehlednější situace, kdy těch programů mám otevřeno víc (na to je těch víc ploch).
Veškerá ostatní funkčnost je naprosto podřadná záležitost (animace, blesky, poloprůhlednost atd.), z hlediska základní funkčnosti naprosto bezcenná, a pokud koliduje s předchozím (zátěž procesoru, žraní paměti, zhoršování ergonomie), tak pryč s tím!
Tak jsem udělal včera slepý test. Vzal jsem starý Thinkpad X31, nahradil stávající LXDE za unity_2d a pustil k tomu mojí, IT nedotčenou, drahou polovičku (poté, co jsem jí zabavil její netbook s Windows XP). Na úvod musím říct, že předchozí slepý test - náhrada IE za FF (a FF za Chrome) - se neobešel bez spousty nadávek, otázek a trpělivého vysvětlování. Překvapivě jsem tentokrát za celý večer neslyšel jedinný dotaz kde co je a jak se co dělá. Potvrdila se tak moje doměnka, že Unity jako koncept je krok správným směrem a bez snahy zavděčit se pubertálním výrostkům různými eye-candy, je i docela použitelné pro normální lidi, tedy pro ty, které většina diskutujících označuje za BFU. Takže Vážení Zdejší Diskutující, vemte prosím na vědomí, že nejste cílovou skupinou distribuce Ubuntu a poohlédněte se po distru, které je Vám přímo určeno.
P.S. pár nudných technických detailů: spotřeba paměti vzrostla o cca. 200 MB, což by na počítači s 512 MB asi bylo kritické, ale s 1GB s tím problém při běžné práci nebyl. Na rozdíl od tzv. stabilního Unity 3D tahle verze za celý večer ani jednou nespadla.
Dnes som (omylom) upgradil Ubuntu na svojom netbooku a tento článok mi doslova zachránil život, ďakujem :D
Ubuntu aj tak pôjde čoskoro preč, najvyšší čas otestovať iné distribúcie GNU/Linux...
btw: omylom som ohodnotil článok ako 5 (nevšimol som si, že je to "ako v škole")... sorry :p
Tak cez vikend som nevydrzal a skusil som si Ubuntu 11.04+Unity, Fedoru15+GnomeShell.
Keby som mal hodnotit podla vzhladu a plynulosti tak sa mi viac paci GnomeShell. Ma ale jednu zasadnu chybu. Taskbar. Bez toho som uplne strateny. Pre kazde prepnutie chodit do laveho horneho rohu a potom vyberat zo zaplavy miniaturnych okienok (navyse kazde na inej ploche) volne rozhodenych je strasne:)
V tomto si myslim ze je Unity pouzitelnejsie vdaka taskbaru.
Ked som nad tym tak uvazoval tak mne proste na tychto novych prostrediach chyba panel s otvorenymi oknami kde mam otvorenych vsetkych 20 - 30 aplikacii co mi bezia. Kedze poznam poradie a vidim ikonu a par pismen na zaciatku tak sa viem velmi rychlo zorientovat vo vsetkych oknach. A staci prejst mysou kratku vzdialenost smerom dole.
GnomeShell toto nema vobec
Unity, MacOsX maju aspon taskbar kde sa viem prekliknut na tu aplikaciu ktoru potrebujem a je zachovane poradie aplikacii ako sa otvarali. Ale aj tak to zdrzuje. A nech mi nikto nehovori ze prepinat okna cez nejaky prechod (expoze, a pod.) je dlhodobo pouzitelne (na efekt ano ale na pracu nie).
Mimochodom Win7 je v tomto bohuzial asi najlepsie. Zachovana ergonomia ovladania s novym taskbarom.
V tomto mi bolo najblizsie Gnome2 ktore umoznovalo zmenu poradia okien na liste a skratky k najpouzivanejsim aplikaciam.
Myslim ze ked sa este investuje vela casu na doladenie Unity tak to bude nieco ako MacOsX. Osobne by som radsej videl vylepsene Gnome2 s dobrym taskbarom, stabilnym chodom a kvalitnym prepracovanim konfiguracie a nastaveni (multidisplej, skratky, 3d, ....)
asi som prisiel na to v com je problem.
Ja som s Unity velmi spokojny, doteraz som nechapal preco na neho vsetci nadvaju.
Tie skratky:
http://www.webupd8.org/2011/04/ubuntu-unity-keyboard-shortcuts.html
su proste bozie, len treba mat Mac klavesnicu(myslim rozlozenim) :P na normalnej sa "super" stalca ovela prstolomnejsie.
Nemyslim ze sa v starom gnome dal tak rychlo spustit program.. :P
Nedoporucuji udelat "Odstranění dvou spodních ikon". Jako (snad zatim) jedine dve ikony maji specialni funkci pro right-click. U aplikaci je mozne hned se dostat ke kategoriim aplikaci - jestli to nekdo pouziva, tak to ma na jede klik, kdyz to pres to horni menu to ma az na 3 kliky.
Zda tlak na zavádění "komfortních" grafických prostředí, která jenom samoúčelně zatěžují procesor a zabírají místo v paměti i na disku, nesouvisí s tím, že počítače dělají v podstatě to, co uživatel potřebuje (od kancelářských programů přes brouzdání po netu až po video v DVD kvalitě) a "hrozil" by pokles prodeje nových, protože je reálně potřebují jen ti, kdo PC ještě nemají. Jediné, co by mohlo pohnout nároky na běžné PC, je video v blueray kvalitě, což řadu let ještě nehrozí (zejména ne uvolnění ovladačů pod svobodné OS).
Může to být akcentováno i tím, že starší mainboardy i karty jsou kvalitnější, protože ještě obsahují olovnatou pájku na spojích, zatímco novější (podle nových norem EU) jsou šmejd, který se za pár let spontánně rozsype i v případě, pokud bude ležet za optimální teploty a vlhkosti ve skladu. Takže je jakýsi tlak na to, aby se starší a kvalitnější desky co nejrychleji dostaly z populace, aby potom, co se EUrošmejdy začnou sypat, už nebyla cesta zpět.
Aktuální Linux 11.04 s Unity je první Linux, kterej mě opravdu zaujal. Dříve jsem zkoušel několik distribucí a verzí Ubuntu, ale po pár hodinách to šlo pryč. Ubuntu s Unity má to, co kupa lidí chce - je hezký, jednoduchý,je zdarma, instalace je jednoduchá a dá se používat bez nějakých velkých zásahů.
A k článku - takovéhle vychytávky přesně hledám :) detaily, který mi říkají, že tohle je můj počítač a já si s ním můžu dělat co chci, přestože tyto úpravy v podstatě nemají žádný význam. :D
Váš BFU, Itter
Díky moc za článek! Stálo mne opravu velké úsilí se s tím nějak popasovat.
Podotýkám, že léta používám prostředí Gnome2, mám ho upravené ke svému obrazu a jsem s ním absolutně spokojený a proto NECHCI nic měnit. Když přišlo Ubuntu 11.04, tak jako první jsem řešil změnu distra. Nejlbíž mi bylo asi LMDE. Přečetl jsem spoustu informací abych zjistil, že stejně není úniku.. Dříve nebo později to čeká všechny a je to otázka tak půl roku. Buď Unity nebo Gnome3 -> tedy pokus o tzv. "sémantický desktop".. nebo KDE4, XFCE nebo něco jiného. Tak jsem se prokousal řadou nastavení a vyzkoušel jsem to.. a snaží se zvyknout. Některé věci se mi docela líbí. Ale skončil jsem u několika prostředí. Uvidíme, kam se to převáží. Každopádně XFCE vypadá jako případná dobrá budoucí alternativa (pokud někdo neforkne gnome-panel).
Jen by mne docela zajímalo co na to budou říkat korporátní zákazníci, až se gnome-shell dostane do dalšího RedHatu.. :-)
Ještě dodám zajímavý odkaz na klávesové zkratky pro Unity:
http://cdn.unixmen.com/images/stories/remote/http--i.imgur.com-cbjs0.png
..hmm, koukám, že ten odkaz není moc čitelný, tedy ještě jednou zde:
http://askubuntu.com/questions/28086/unity-keyboard-mouse-shortcuts
No mne Unity rozhodně zaujala natolik, že jsem ochoten uvažovat nad přechodem z Windows, rozhodně si nemyslím že je to krok špatným směrem. Osobně se domnívám že Unity je cesta, po které se vydá spoustu začínajících uživatelů a mohla by vrhnout na LINUX pohled který nutně potřebuje. V této době se již LINUXu nikdo smát nemůže, leda by nevěděl, která hodina bije. Proto doufám že Ubuntu svým odvážným krokem s Unity přesvědčí lidi, jako jsem já že Microsoft pomalu ale jistě ztrácí svůj dosavadní podíl a je čas uvažovat nad změnou. Však sami porovnejte WebOS-Symbian-Android-MacOS versus WM7-W7. WM7 se prozatím směju a W7 je tam kde MacOS před x lety.