Hlavní navigace

Týden ve zkratce: Česko má k Open XML výhrady

Redakce

Důležitou událostí předcházejícího týdne je zpracování stanoviska Českého normalizačního institutu k otázce ISO standardizace formátu Open XML. Výsledkem je stanovisko "ne s výhradami", které je sice v tuto chvíli zamítavé, dává ale ještě Microsoftu šanci napravit konkrétní problémy.

Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

ISO norma Open XML

Přibližně před dvěma měsíci zahájil Český normalizační institut veřejné připomínkování ISO normy týkající se standardu Open XML. Veřejnost v čele s odpůrci tohoto standardu měla možnost zasílat své připomínky. Nyní je k dispozici první návrh stanoviska ČNI. Co přináší? Jak ovlivní výsledek?

Petr Krčmář: ČNI vítá Open XML – má ale řadu připomínek

Otevřený a jiný hardware

Nedávno jsme referovali o otevřené alternativě k Apple TV. Podobnou alternativu již má i zbrusu nový iPhone. Jmenuje se Neo 1973 a vývojářům i uživatelům přináší mobilní telefon s naprosto otevřeným software. Přichází doba otevřených zařízení s firmwarem pro každého? A pokud ano, co může přinést?

Vojtěch Bednář: Neo 1973: open-source zábava do ruky

Dell zveřejnil některé další informace ohledně prodeje linuxových PC s předinstalovaným Ubuntu. V pátek společnost potvrdila, že kromě počítačů pro domácí uživatele hodlá Dell „někdy v budoucnu” prodávat linuxové stroje i malým firmám. Velmi pozitivní je také informace o prodeji mimo USA.

Petr Krčmář: Dell začne prodávat linuxová PC i v Evropě

Zájem crackerů o iPhone je evidentní. Po nedávném odhalení uživatelského i rootovského hesla se povedl další pokrok. Projektu snažícímu se otevřít iPhone se povedl průlom do bootloaderu bez nutnosti otevřít zařízení.

CIJOML: Průlom v hackování iPhone!

Společnost Nokia vydala novou verzi operačního systému pro internetový tablet N800. Aktualizace je označována jako Internet Table OS 2007 a přináší především podporu pro zobrazení Flash animací v prohlížeči a telefonování se Skype.

Petr Krčmář: Nový systém pro tablet Nokia N800 nabízí Skype a Flash

Zdá se, že Lenovo to myslí s Linuxem skutečně vážně. V loňském roce začala společnost prodávat první notebooky T60p ThinkPad s podporou SLED 10. Letos je k dispozici nový T61p ThinkPad. Přestože opět nabízí linuxový desktop, společnost Lenovo to příliš nahlas nevykřikuje.

Petr Krčmář: Lenovo tiše prodává linuxové notebooky

Různé

Joel Spolsky se nedávno věnoval technologiím pro vykreslování fontů, které používají společnosti Microsoft a Apple. Srovnal výsledky obou renderovacích technik a snaží se vysvětlit, proč uživatelé MS Windows nemají rádi fonty ze Safari.

Petr Krčmář: Jak renderuje fonty Microsoft a Apple

sunovském ODF pluginu do MS Office jsme vás již informovali. Je určen pro MS Office ve verzích 2000, XP a 2003. Plugin umožňuje uživatelům MS Office otevírat ODF soubory, přidává možnost ukládat strukturovaný text z aplikace MS Word do .odt a přidává možnosti importu a exportu do MS Excel a MS PowerPoint.

Jakub Šťastný: Sun vydal ODF plugin pro MS Office

Vývojáři prohlížeče Opera se snaží stále zlepšovat uživatelské prostředí a proto spustili před časem nový projekt. Ten jim umožňuje sledovat vybrané dobrovolníky a zaznamenávat činnosti, které s Operou provádějí. Výsledkem je velmi zajímavá statistika. Z ní vyplývá například to, že jen minimum uživatelů používá Widgety, asi polovina uživatelů si mění domovskou stránku, JavaScript a pluginy používá drtivá většina uživatelů a podobně.

Petr Krčmář: Jak se chovají uživatelé Opery

Plánovač je velmi důležitou součástí jádra operačního systému. To on je zodpovědný za přidělování procesorového času jednotlivým aplikacím. Už v příští verzi linuxového jádra označeného jako 2.6.23 se dočkáme nahrazení stávajícího plánovače zcela novým nazvaným Completely Fair Scheduler.

Petr Krčmář: Linuxové jádro 2.6.23 přejde na plánovač CFS

Vývojáři z Mozilla Corporation zveřejnili aktualizovaný plán týkající se vývoje Firefoxu 3.0. Původní harmonogram počítal s tím, že na konci července už vyjde oficiální betaverze. Nyní byly termíny odsunuty a namísto bety se dočkáme teprve sedmé alfa verze. Další vývojářské verze by pak měly vyjít na konci září a října.

Petr Krčmář: Nový plán vývoje Firefoxu 3.0