Hlavní navigace

Týden ve zkratce: Česko má k Open XML výhrady

15. 7. 2007
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Důležitou událostí předcházejícího týdne je zpracování stanoviska Českého normalizačního institutu k otázce ISO standardizace formátu Open XML. Výsledkem je stanovisko "ne s výhradami", které je sice v tuto chvíli zamítavé, dává ale ještě Microsoftu šanci napravit konkrétní problémy.

ISO norma Open XML

Přibližně před dvěma měsíci zahájil Český normalizační institut veřejné připomínkování ISO normy týkající se standardu Open XML. Veřejnost v čele s odpůrci tohoto standardu měla možnost zasílat své připomínky. Nyní je k dispozici první návrh stanoviska ČNI. Co přináší? Jak ovlivní výsledek?

Petr Krčmář: ČNI vítá Open XML – má ale řadu připomínek

Otevřený a jiný hardware

Nedávno jsme referovali o otevřené alternativě k Apple TV. Podobnou alternativu již má i zbrusu nový iPhone. Jmenuje se Neo 1973 a vývojářům i uživatelům přináší mobilní telefon s naprosto otevřeným software. Přichází doba otevřených zařízení s firmwarem pro každého? A pokud ano, co může přinést?

Vojtěch Bednář: Neo 1973: open-source zábava do ruky

Dell zveřejnil některé další informace ohledně prodeje linuxových PC s předinstalovaným Ubuntu. V pátek společnost potvrdila, že kromě počítačů pro domácí uživatele hodlá Dell „někdy v budoucnu” prodávat linuxové stroje i malým firmám. Velmi pozitivní je také informace o prodeji mimo USA.

Petr Krčmář: Dell začne prodávat linuxová PC i v Evropě

Zájem crackerů o iPhone je evidentní. Po nedávném odhalení uživatelského i rootovského hesla se povedl další pokrok. Projektu snažícímu se otevřít iPhone se povedl průlom do bootloaderu bez nutnosti otevřít zařízení.

CIJOML: Průlom v hackování iPhone!

Společnost Nokia vydala novou verzi operačního systému pro internetový tablet N800. Aktualizace je označována jako Internet Table OS 2007 a přináší především podporu pro zobrazení Flash animací v prohlížeči a telefonování se Skype.

Petr Krčmář: Nový systém pro tablet Nokia N800 nabízí Skype a Flash

Zdá se, že Lenovo to myslí s Linuxem skutečně vážně. V loňském roce začala společnost prodávat první notebooky T60p ThinkPad s podporou SLED 10. Letos je k dispozici nový T61p ThinkPad. Přestože opět nabízí linuxový desktop, společnost Lenovo to příliš nahlas nevykřikuje.

Petr Krčmář: Lenovo tiše prodává linuxové notebooky

Různé

Joel Spolsky se nedávno věnoval technologiím pro vykreslování fontů, které používají společnosti Microsoft a Apple. Srovnal výsledky obou renderovacích technik a snaží se vysvětlit, proč uživatelé MS Windows nemají rádi fonty ze Safari.

Petr Krčmář: Jak renderuje fonty Microsoft a Apple

sunovském ODF pluginu do MS Office jsme vás již informovali. Je určen pro MS Office ve verzích 2000, XP a 2003. Plugin umožňuje uživatelům MS Office otevírat ODF soubory, přidává možnost ukládat strukturovaný text z aplikace MS Word do .odt a přidává možnosti importu a exportu do MS Excel a MS PowerPoint.

Jakub Šťastný: Sun vydal ODF plugin pro MS Office

Vývojáři prohlížeče Opera se snaží stále zlepšovat uživatelské prostředí a proto spustili před časem nový projekt. Ten jim umožňuje sledovat vybrané dobrovolníky a zaznamenávat činnosti, které s Operou provádějí. Výsledkem je velmi zajímavá statistika. Z ní vyplývá například to, že jen minimum uživatelů používá Widgety, asi polovina uživatelů si mění domovskou stránku, JavaScript a pluginy používá drtivá většina uživatelů a podobně.

Petr Krčmář: Jak se chovají uživatelé Opery

Plánovač je velmi důležitou součástí jádra operačního systému. To on je zodpovědný za přidělování procesorového času jednotlivým aplikacím. Už v příští verzi linuxového jádra označeného jako 2.6.23 se dočkáme nahrazení stávajícího plánovače zcela novým nazvaným Completely Fair Scheduler.

Petr Krčmář: Linuxové jádro 2.6.23 přejde na plánovač CFS

MIFtip2

Vývojáři z Mozilla Corporation zveřejnili aktualizovaný plán týkající se vývoje Firefoxu 3.0. Původní harmonogram počítal s tím, že na konci července už vyjde oficiální betaverze. Nyní byly termíny odsunuty a namísto bety se dočkáme teprve sedmé alfa verze. Další vývojářské verze by pak měly vyjít na konci září a října.

Petr Krčmář: Nový plán vývoje Firefoxu 3.0