Hlavní navigace

Ostatní OS

Méně známé a rozšířené operační systémy.

Webové servery a OS červen 2001

Červnové měření Netcraft Web Server Survey opět nepřineslo žádné dramatické změny. Z první čtveřice si polepšil pouze Apache na prvním místě, jehož podíl trhu nyní činí 63,02 %. Za ním následuje MS IIS (-0,14 %, 20,38 %), Netscape-Enterprise…

Světem OS skrz na skrz: Amiga

V jednom z minulých dílů našeho pravidelného seriálu jsme se podívali na operační systémem AROS, který byl určen především pro počítače Commodore Amiga. Protože tato problematika spoustu z vás zaujala, podíváme se dnes na tyto nedoceněné počítače daleko podrobněji.

Doba čtení: 5 minut

Světem OS skrz na skrz: Nachos

V našem pravidelném seriálu o známých neznámých operačních systémech jsme již nahlédli pod pokličku spoustě zajímavých výtvorů. Dnes si na mušku vezmeme OS Nachos.

Doba čtení: 2 minuty

Světem OS skrz na skrz: AROS

V minulém dílu pravidelného seriálu o operačních systémech jsme si přiblížili OS, který byl v mnohém inspirován skvělými počítači Commodore Amiga. Dnešní systém je tomuto legendárnímu počítači ještě blíže.

Doba čtení: 3 minuty

Světem OS skrz na skrz: GoS

V dnešním díle seriálu o operačních systémech se budeme věnovat zajímavému operačnímu systému, který pochází z širých plání velkého Ruska.

Doba čtení: 2 minuty

NewOS od vývojáře BeOSu

Dnes jsem ve Sklizni psal, že si myslím, že není od věci, když vznikají různé nové alternativní operační systémy. Stejný názor má asi i Travis Geiselbrecht, který před několika dny zveřejnil zdrojové kódy svého NewOSu. Ten by měl posloužit hlavně…

23. 5. 2001 14:25

Světem OS skrz na skrz: Mungi

Operační systém Mungi, který pochází až z daleké Austrálie, mezi námi není příliš dlouho. Přesto však jsou některé jeho vlastnosti velmi zajímavé, a proto mu věnujeme dnešní díl našeho pravidelného seriálu.

15. 5. 2001 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Rozhovor s autorem AtheOS

Na serveru BeNews vyšel rozhovor s Kurtem Skauenem, autorem operačního systému AtheOS. Je to poměrně zajímavé čtení a pokud nevládnete angličtinou, můžete se podívat alespoň na obrázky. Myslím, že o AtheOSu, který bude v nejbližší verzi obohacen…

10. 5. 2001 12:44

Světem OS skrz na skrz: Plan 9

Na žádost čtenářů se v dnešním pokračování našeho pravidelného seriálu o zajímavých operačních systémech podíváme na zoubek tak zajímavého systému, jakým je Plan 9.

Doba čtení: 2 minuty

Světem OS skrz na skrz: FreeDOS

Mnoho z vás si přálo věnovat některý z dílů našeho seriálu free náhradám staršího operačního systému MS-DOS. Právě proto se dnes zavrtáme do FreeDOSu.

Doba čtení: 3 minuty

Světem OS skrz na skrz: Apple Newton OS

Dnes poodhalíme roušku tajemství a podíváme se na zoubek operačnímu systému firmy Apple, který hodně předběhl svou dobu, kvůli čemuž zůstal nepochopen a zapomenut.

Doba čtení: 3 minuty

Vše je jenom Linux: PalmOS, Pocket PC, EPOC

Po krátké odmlce se zase vracíme k našemu pravidelnému pátečnímu seriálu. V dnešním dílu se zaměříme především na oblast kapesních počítačů.

Doba čtení: 3 minuty

Vše je jenom Linux: QNX

Po krátké odmlce se opět vracíme s dalším dílem našeho seriálu. V dnešním pokračování si povíme něco o realtimové operačním systému QNX.

Doba čtení: 2 minuty

Vše je jenom Linux: GNU/Hurd (2)

V dnešním pokračování našeho pravidelného seriálu ještě zůstaneme u operačního systému GNU/Hurd, kterému jsme se věnovali minule.

Doba čtení: 4 minuty

Vše je jenom Linux: GNU/Hurd

V diskusi u posledního dílu našeho pravidelného seriálu jste si jako dnešní operační systém zvolili GNU/Hurd. Pojďme se tedy na něj podívat.

Doba čtení: 3 minuty

Vše je jenom Linux: OPENSTEP

Od dnešního dílu našeho seriálu se budeme věnovat těm operačním systémům, o které budete mít největší zájem.

Doba čtení: 3 minuty

Vše je jenom Linux: NewDeal

Dnes na chvíli opustíme vody volného softwaru a podíváme se na komerční operační systém NewDeal. A nejen to.

Doba čtení: 3 minuty

Vše je jenom Linux: Cefarix a LegOS

Dnes se - mimo jiné - podíváme na operační systém určený pro velmi zajímavé malé robotky.

Doba čtení: 2 minuty

Vše je jenom Linux: EROSe a Thix

V dnešním díle našeho průvodce operačními systémy si představíme hned dva: real-timový EROSe a zajímavý kernel Thix.

Doba čtení: 2 minuty

Vše je jenom Linux: AtheOS

Dnes začínáme s novým seriálem, který vás postupně seznámí s několika desítkami alternativních - a většinou také volně šiřitelných - operačních systémů, které - více či méně - vycházejí právě z Linuxu (a Unixů obecně :-). Zjistíte, že není jen čtyřka: Windows - Linux - MacOS - BeOS.

Doba čtení: 3 minuty

BeOS - první dojmy

Ani Windows, ani Linux, ani MacOS, ani Unix a dokonce ani DOS. Celé se to vejde do 550 MB, dá se to stáhnout z internetu nebo to najdete na CD v počítačovém časopisu. Je to novinka a není to novinka. Co by to tak mohlo být? Jistě jste uhodli, že jde o BeOS - operační systém určený pro práci s multimédii a s internetem.

Doba čtení: 3 minuty

Emulujeme osmibity

UPOZORNĚNÍ: pokud vám přijde odporné už samo pomyšlení na to, že byste měli svůj Linux zneuctít něčím podobným, jako je emulace jiného systému, pravděpodobně není tento článek určen právě vám.

Doba čtení: 4 minuty

Programy pro EPOC z Linuxu

Používáte kapesní počítač Psion Series 5 nebo kompatibilní? Možná vás zaujme možnost vytvářet a kompilovat vlastní aplikace pro EPOC přímo na Linuxu.

11. 10. 1999 0:00

Co přinese otevření Solarisu?

Nebývá zvykem, abychom se příliš věnovali aktivitám komerčních společností. Jednou z těch, které tato čest :) potkala, je Sun. Píšeme o něm v krátké době již podruhé. Čím si to zasloužil? Otevřením zdrojových kódů Solarisu.

6. 10. 1999 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Jak to bylo doopravdy?

Tento článek je reakcí na sérii článků zveřejněných na serverech Svět Namodro a Živě, která se zabývala testy operačních systémů společnosti D.H. Brown Associates, Inc.

Doba čtení: 12 minut