Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (24. 02. 2016)

Pravidelná sonda do světa otevřeného softwaru. Nabídneme vývojové prostředí pro pascalisty, podíváme se na zatížení počítače, vytvoříme mapy v Prince of Persia a nakonec si připomeneme multiplatformní grafický editor.

Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (17. 2. 2016)

Sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si vyzkoušíme efektivní vyhledávání souborů, nastavíme herní myš, vyextrahujeme odkazy z PDF a nakonec vytvoříme katalog fotografií. Nebude chybět ani blbinka.

Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (10. 2. 2016)

Pravidelná sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si ukážeme minimalistický hudební přehrávač, správce e-knih, připravíme DVD a usnadníme si posílání souborů v síti. Nebude chybět ani blbinka.

Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (3. 2. 2016)

Sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes využijeme zánovní front-end pro FFmpeg, vyzkoušíme Markdown editor, zazálohujeme PostgreSQL a nakonec začneme se správou videoklipů a filmů. Nebude chybět ani blbinka.

Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (27. 1. 2016)

Pravidelná sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si ukážeme jak na poznámky, které mají hierarchickou strukturu, vyléčíme PC napadené škodlivým softwarem, pomůžeme s výběrem jednoduchého poštovního klienta a zahrajeme si hru, zcela absurdní myšlenkou i provedením. Nebude chybět ani blbinka.

Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (20. 1. 2016)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes využijeme nástroj pro sledování ranku webových stránek, vyzkoušíme tvořič online her ve 2D i 3D, otestujeme aplikaci pro vytváření ručně (myší) psaných poznámek a nakonec zautomatizujeme zálohování složek. Nebude chybět ani blbinka.

Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (13. 1. 2016)

Pravidelná sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si ukážeme herní centrum Lutris, praktický editor pro MarkDown napsaný v Qt, pomůžeme DJovi rozproudit zábavu s pomocí programu Mixxx a komentáře ve zdrojových kódech transformujeme do dokumentace pomocí Doxygenu. Nebude chybět ani blbinka.

Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (6. 1. 2016)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes využijeme služeb správce poznámek či schůzek, vyzkoušíme nástroj pro analýzu a vizualizaci sociálních sítí (sociologie), otestujeme nástroj určený pro efektivnější buildování a nakonec si vytvoříme vlastní foto a video efekty. Nebude chybět ani blbinka.

Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (30. 12. 2015)

Pravidelná středeční sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si nostalgicky zpříjemníme čtení dlouhých textových souborů, podíváme se na nováčka mezi linuxovými distribucemi a připomeneme si dva osvědčené programy, které vyšly v nových verzích. Nebude chybět ani blbinka, tentokrát hardwarová.

Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (23. 12. 2015)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si navrhneme elektronické schéma a PCB, vyzkoušíme nástroj pro digitální podepisování Java aplikací, otestujeme čtečku magnetických karet a nakonec aplikujeme ochranu hostitelů v jedné podsíti proti ARP spoofingu. Nebude chybět ani blbinka.

23. 12. 2015 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (16. 12. 2015)

Pravidelná sonda do světa otevřeného softwaru. Běžným uživatelů nabídneme odvozenou distribuci z Fedory, připomeneme vydání dvou běžných nástrojů, lehce se podíváme na  novou naději“ pro Mozillu a zjednodušíme si hledání filmů/seriálů. Nebude chybět ani oblíbená blbinka.

Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (9. 12. 2015)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes vyzkoušíme pomocníka pro monitorování běhu Java aplikací, naprogramujeme vlastní aplikaci v simulátoru 8bitového počítače, vytvoříme přístupový bod a nakonec si stáhneme webové stránky i s multimédii pro offline čtení. Nebude chybět ani blbinka.

Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (2. 12. 2015)

Pravidelná sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se podíváme do učebny vysokofrekcenční techniky, starší programátoři mohou oprášit své znalosti Pascalu, jenž už dávno není jazykem jen na výuku, zmapujeme svou síť a spočítáme si, kam otočit dalekohled, když se chceme podívat třeba na Jupiter.

Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (25. 11. 2015)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes vyzkoušíme experimentální program pro anonymní komunikaci, převedeme záznam z webkamery na ASCII kód, využijeme FUSE souborový systém s integrací gitu, a nakonec budeme tvořit statické webové stránky. Nebude chybět ani blbinka.

Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (18. 11. 2015)

Pravidelná sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes upozorníme na vydání vývojářského nástroje, s kořeny v ČR, další distribuci vycházející z Ubuntu, prohlédneme si systémové záznamy a weboví vývojáři dostanou tip, který jim může zjednodušit práci. Nakonec upozorníme na práci Mozilly.

Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (11. 11. 2015)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes vyzkoušíme nástroj pro práci s informacemi z log souborů, budeme editovat soundfonty, se ZeGraphem necháme vykreslit graf matematické funkce, a nakonec využijeme souborového manažera pro D64 soubory (Commodore 64). Nebude chybět ani blbinka.

Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (4. 11. 2015)

Pravidelná středeční sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se společně podíváme na skromný tabulkový procesor, bezpečně si uložíme hesla v příkazové řádce, ověříme kontrolní součty souborů a rozhlédneme se po hvězdné obloze. Závěrečná blbinka je tip na testovací větev užitečného software.

Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (28. 10. 2015)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes vyzkoušíme (možná) schopnějšího nástupce Vimu, s BorgBackup budeme efektivně zálohovat data, využijeme integrované vývojové prostředí pro jazyky symbolických adres, a nakonec si necháme vizualizovat zvuk z mikrofonu nebo ze souboru.

Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (21. 10. 2015)

Pravidelná sonda do světa otevřeného softwaru. Nejmenší z hlavní trojice BSD se dočkal nové verze, podíváme se i na PDF/XPS prohlížeč „ořezaný až na kost“, optimalizujeme PNG/MNG pro zveřejnění na internetu a zkusíme kolonizovat nový svět. Nakonec se zamyslíme, zda je lepší se líbit nebo vylepšovat funkce.

Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (14. 10. 2015)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes vyzkoušíme FTP klienta s příkazy podobnými jako v Bashi, s jOOQ vygenerujeme Java zdroják na základě SQL dotazů, využijeme grafického editoru pro tvorbu 3D modelů z volumetrických pixelů, a nakonec zašifrujeme nebo zakódujeme (nebo naopak) libovolný soubor.

Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (7. 10. 2015)

Pravidelná sonda do světa otevřeného softwaru. Podíváme se na malou a rychlou distribuci GNU/Linuxu z pobaltí, vývojové prostředí pro Ruby, zavzpomínáme na jednu z prvních herních konzolí a nakonec si pokusíme zorganizovat poznámky i seznamy úkolů. V blbince upozorníme na projekt pro studenty.

Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (30. 9. 2015)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes vyzkoušíme nástroj pro audit bezdrátových sítí, s TemplateFx vygenerujeme konfiguraci pro přepínač nebo směrovač, využijeme příkazu pro zobrazení informací o průběhu kopírování dat, a nakonec spustíme srovnávací test pro hry z dílny Valve.

Doba čtení: 1 minuta

Softwarová sklizeň (23. 9. 2015)

Pravidelná sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si představíme nástroj pro zpracování videí ve formátu Matroska (MKV), editor CSV; které jsou velké pro tabulkový procesor; usnadníme si sázení v TeXu a připomeneme si starší hru, vhodnou pro nadcházející zimní večery. Blbinka vás zkusí navnadit na zajímavou výzvu.

Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (16. 9. 2015)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes vyzkoušíme nástroj pro automatické geokódování, s klientem pro SoundCloud objevíme skladby méně známých interpretů, využijeme editor pro tvorbu a úpravu zdrojových kódů, a nakonec otestujeme systém pro návrh a generování reportů. Nebude chybět ani blbinka.

Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (9. 9. 2015)

Pravidelná sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si společně uděláme pořádek v hudebních souborech i vlastních financích, připomeneme si editor pro psaní bez rušení a podíváme se na kodeky i rozlišení filmu. Blbinka ukáže, jakou chybu může udělat návrhář síťového prvku i v takové firmě, jakou je Cisco.

Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (2. 9. 2015)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes vyzkoušíme netradiční editor zvukových souborů, najdeme licenční informace ve zdrojáku, pomocí platformy Fusio budeme spravovat API rozhraní, nakonec využijeme služeb nástroje pro instalaci stěžejních aplikací v Ubuntu. Nebude chybět ani blbinka.

2. 9. 2015 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (26. 8. 2015)

Pravidelná sonda do světa otevřeného softwaru. Dnešní nabídku tvoří zajímavý fork Ubuntu, hexadecimální editor, 3D návrhář rozložení nábytku a kalendář Timetracker. Opět nechybí maličkost k zamyšlení, tentokráte především pro adepty na programátorská místa.

Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (19. 8. 2015)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se pokusíme extrahovat fotografie z naskenovaného dokumentu, vytvoříme nebo upravíme vlastní .torrent soubor, otestujeme APRS klienta a nakonec namícháme barvy využitím barevných modelů RGB a HSV. Nebude chybět ani blbinka.

19. 8. 2015 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (12. 8. 2015)

Pravidelná středeční sonda do světa otevřeného softwaru. Dnešní nabídkou je záchranná distribuce s kořeny v Gentoo a podporou neobvyklého NILFS2, vývojové prostředí pro znalce Basicu a nástroje pro ty, kdož chtějí zdrojové kódy do článků i lovce pokladů ve hře Geocashing.

Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (5. 8. 2015)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes vytvoříme PDF nebo DjVu soubory z naskenovaných dokumentů, využijeme editor se zaměřením na jazyk LaTeX, prostřednictvím MatterControlu budeme organizovat a řídit proces 3D tisku a nakonec vytvoříme kombinovaný DNS a DHCP server.

Doba čtení: 2 minuty