Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (23. 12. 2015)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si navrhneme elektronické schéma a PCB, vyzkoušíme nástroj pro digitální podepisování Java aplikací, otestujeme čtečku magnetických karet a nakonec aplikujeme ochranu hostitelů v jedné podsíti proti ARP spoofingu. Nebude chybět ani blbinka.

23. 12. 2015 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (16. 12. 2015)

Pravidelná sonda do světa otevřeného softwaru. Běžným uživatelů nabídneme odvozenou distribuci z Fedory, připomeneme vydání dvou běžných nástrojů, lehce se podíváme na  novou naději“ pro Mozillu a zjednodušíme si hledání filmů/seriálů. Nebude chybět ani oblíbená blbinka.

Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (9. 12. 2015)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes vyzkoušíme pomocníka pro monitorování běhu Java aplikací, naprogramujeme vlastní aplikaci v simulátoru 8bitového počítače, vytvoříme přístupový bod a nakonec si stáhneme webové stránky i s multimédii pro offline čtení. Nebude chybět ani blbinka.

Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (2. 12. 2015)

Pravidelná sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se podíváme do učebny vysokofrekcenční techniky, starší programátoři mohou oprášit své znalosti Pascalu, jenž už dávno není jazykem jen na výuku, zmapujeme svou síť a spočítáme si, kam otočit dalekohled, když se chceme podívat třeba na Jupiter.

Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (25. 11. 2015)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes vyzkoušíme experimentální program pro anonymní komunikaci, převedeme záznam z webkamery na ASCII kód, využijeme FUSE souborový systém s integrací gitu, a nakonec budeme tvořit statické webové stránky. Nebude chybět ani blbinka.

Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (18. 11. 2015)

Pravidelná sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes upozorníme na vydání vývojářského nástroje, s kořeny v ČR, další distribuci vycházející z Ubuntu, prohlédneme si systémové záznamy a weboví vývojáři dostanou tip, který jim může zjednodušit práci. Nakonec upozorníme na práci Mozilly.

Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (11. 11. 2015)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes vyzkoušíme nástroj pro práci s informacemi z log souborů, budeme editovat soundfonty, se ZeGraphem necháme vykreslit graf matematické funkce, a nakonec využijeme souborového manažera pro D64 soubory (Commodore 64). Nebude chybět ani blbinka.

Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (4. 11. 2015)

Pravidelná středeční sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se společně podíváme na skromný tabulkový procesor, bezpečně si uložíme hesla v příkazové řádce, ověříme kontrolní součty souborů a rozhlédneme se po hvězdné obloze. Závěrečná blbinka je tip na testovací větev užitečného software.

Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (28. 10. 2015)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes vyzkoušíme (možná) schopnějšího nástupce Vimu, s BorgBackup budeme efektivně zálohovat data, využijeme integrované vývojové prostředí pro jazyky symbolických adres, a nakonec si necháme vizualizovat zvuk z mikrofonu nebo ze souboru.

Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (21. 10. 2015)

Pravidelná sonda do světa otevřeného softwaru. Nejmenší z hlavní trojice BSD se dočkal nové verze, podíváme se i na PDF/XPS prohlížeč „ořezaný až na kost“, optimalizujeme PNG/MNG pro zveřejnění na internetu a zkusíme kolonizovat nový svět. Nakonec se zamyslíme, zda je lepší se líbit nebo vylepšovat funkce.

Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (14. 10. 2015)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes vyzkoušíme FTP klienta s příkazy podobnými jako v Bashi, s jOOQ vygenerujeme Java zdroják na základě SQL dotazů, využijeme grafického editoru pro tvorbu 3D modelů z volumetrických pixelů, a nakonec zašifrujeme nebo zakódujeme (nebo naopak) libovolný soubor.

Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (7. 10. 2015)

Pravidelná sonda do světa otevřeného softwaru. Podíváme se na malou a rychlou distribuci GNU/Linuxu z pobaltí, vývojové prostředí pro Ruby, zavzpomínáme na jednu z prvních herních konzolí a nakonec si pokusíme zorganizovat poznámky i seznamy úkolů. V blbince upozorníme na projekt pro studenty.

Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (30. 9. 2015)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes vyzkoušíme nástroj pro audit bezdrátových sítí, s TemplateFx vygenerujeme konfiguraci pro přepínač nebo směrovač, využijeme příkazu pro zobrazení informací o průběhu kopírování dat, a nakonec spustíme srovnávací test pro hry z dílny Valve.

Doba čtení: 1 minuta

Softwarová sklizeň (23. 9. 2015)

Pravidelná sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si představíme nástroj pro zpracování videí ve formátu Matroska (MKV), editor CSV; které jsou velké pro tabulkový procesor; usnadníme si sázení v TeXu a připomeneme si starší hru, vhodnou pro nadcházející zimní večery. Blbinka vás zkusí navnadit na zajímavou výzvu.

Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (16. 9. 2015)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes vyzkoušíme nástroj pro automatické geokódování, s klientem pro SoundCloud objevíme skladby méně známých interpretů, využijeme editor pro tvorbu a úpravu zdrojových kódů, a nakonec otestujeme systém pro návrh a generování reportů. Nebude chybět ani blbinka.

Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (9. 9. 2015)

Pravidelná sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si společně uděláme pořádek v hudebních souborech i vlastních financích, připomeneme si editor pro psaní bez rušení a podíváme se na kodeky i rozlišení filmu. Blbinka ukáže, jakou chybu může udělat návrhář síťového prvku i v takové firmě, jakou je Cisco.

Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (2. 9. 2015)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes vyzkoušíme netradiční editor zvukových souborů, najdeme licenční informace ve zdrojáku, pomocí platformy Fusio budeme spravovat API rozhraní, nakonec využijeme služeb nástroje pro instalaci stěžejních aplikací v Ubuntu. Nebude chybět ani blbinka.

2. 9. 2015 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (26. 8. 2015)

Pravidelná sonda do světa otevřeného softwaru. Dnešní nabídku tvoří zajímavý fork Ubuntu, hexadecimální editor, 3D návrhář rozložení nábytku a kalendář Timetracker. Opět nechybí maličkost k zamyšlení, tentokráte především pro adepty na programátorská místa.

Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (19. 8. 2015)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se pokusíme extrahovat fotografie z naskenovaného dokumentu, vytvoříme nebo upravíme vlastní .torrent soubor, otestujeme APRS klienta a nakonec namícháme barvy využitím barevných modelů RGB a HSV. Nebude chybět ani blbinka.

19. 8. 2015 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (12. 8. 2015)

Pravidelná středeční sonda do světa otevřeného softwaru. Dnešní nabídkou je záchranná distribuce s kořeny v Gentoo a podporou neobvyklého NILFS2, vývojové prostředí pro znalce Basicu a nástroje pro ty, kdož chtějí zdrojové kódy do článků i lovce pokladů ve hře Geocashing.

Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (5. 8. 2015)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes vytvoříme PDF nebo DjVu soubory z naskenovaných dokumentů, využijeme editor se zaměřením na jazyk LaTeX, prostřednictvím MatterControlu budeme organizovat a řídit proces 3D tisku a nakonec vytvoříme kombinovaný DNS a DHCP server.

Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (29. 7. 2015)

Pravidelná sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na jednu náhradu legendárního TrueCryptu, představíme si program pro záchranu souborů, připomeneme si nástupce vývojového prostředí Delphi a neuděláme radost učitelům. V blbince se podíváme na trochu netradiční reinkarnaci legendárního Tetrisu.

Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (22. 7. 2015)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes využijeme mediální server pro Raspberry Pi, pro podnikové účely budeme vytvářet faktury podle vlastních preferencí, prostřednictvím GRUB2 Editoru nakonfigurujeme a přizpůsobíme bootloader a nakonec importujeme PCB do FreeCADu. Nebude chybět ani blbinka.

Doba čtení: 1 minuta

Softwarová sklizeň (15. 7. 2015)

Pravidelná sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes připomeneme jednu neprávem opomíjenou větev BSD, jednoduše si zprovozníme SSL tunel, podíváme se na webový prohlížeč Dillo a po pascalovské knihovně pro programátory her si zahrajeme na minimalistické archeology. Jako vždy dojde i na blbůstku.

15. 7. 2015 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (8. 7. 2015)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes využijeme systému pro dvoufaktorovou autentizaci, realizujeme virtuální privátní síť, prostřednictvím NeSSi2 nasimulujeme síť a nakonec ověříme funkčnost utility pro získání přístupu k heslem chráněným ZIP archivům. Nebude chybět ani blbinka.

Doba čtení: 1 minuta

Softwarová sklizeň (1. 7. 2015)

Pravidelná středeční sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes nabídneme minimalistický LAMP server, konvertor multimediálních souborů pro BFU, nakreslíme grafy a vysypeme je do různých formátů a s minimálními znalostmi programování zkusíme vytvořit RPG. Nebude chybět ani blbinka na závěr.

Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (24. 6. 2015)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes využijeme sady nástrojů pro vytvoření honeynetu, realizujeme kontrolu proti robotům na webu, budeme komunikovat pomocí šifrovaných textových zpráv a nakonec otestujeme aplikaci pro správu a organizaci všemožných informací. Nebude chybět ani blbinka.

Doba čtení: 1 minuta

Z hackathonu nad otevřenými daty Prahy vzešlo 13 nápadů

Druhý pražský geodata hackathon „Prague Hacks“ se konal 12. – 14. 6. 2015. Jeho cílem bylo otevřít pražská geodata, informace o dopravě, kriminalitě, volbách nebo územním plánu komunitě IT, která hledala nápady na nové služby pro lepší život…

Softwarová sklizeň (17. 6. 2015)

Pravidelná sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes vyvoláme „digitální negativy“ i s možností sdílení, zjistíme, proč se nemůžeme připojit k některému serveru, stáhneme si Wikipedii pro studium bez připojení k internetu, navrhneme font a na závěr si adepti na programátory mohou počíst o základním balíku znalostí.

Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (10. 6. 2015)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes budeme zálohovat data pomocí ne zrovna běžné metody, vyzkoušíme pomocníka pro zablokování stahování obrázků z webu, využijeme soukromý přístup k souborům na IMAP serveru a nakonec zautomatizujeme detekci útoků na Wi-Fi. Nebude chybět ani blbinka.

Doba čtení: 2 minuty