Články
Zprávičky
Fórum
Podpořte Root
Školení
Galerie
Root do mailu
RSS
Blogy
Knihy
Speciály
Manuály
Licence
Jak na Linux
Zdroják
Hledat
Root.cz
»
Software
Software
Vše, co se týká software. Servery, PC, notebooky a další.
2 011
–
2 040
/
2 467
První strana
Předchozí strana
60
66
67
68
69
70
80
Následující strana
Poslední strana
KYLIX3 Open Edition
Firma Borland pred pár dňami uvolnila novú verziu balíka Kylix3 Open Edition. Inštalácia obsahuje tak dlho očakávané prostredie Kylix 3 (C++ IDE), samozrejme v balíku nájdete aj novú verziu Kylix3 (Delphi IDE).
Ing. Peter Gašparovič
27. 8. 2002
Doba čtení:
do minuty
Geografický informačný systém GRASS (4)
Po kratšej dovolenke pokračujeme v seriáli o GRASSe. Konečne sa začnú diať zaujímavejšie veci. Táto časť bude o rektifikácii, teda o súradnicovom umiestnení importovaných rastrových dát. Pretože geografický informačný systém je iba vtedy geografickým systémom, ak sú jeho objekty (dáta) súradnicovo, teda priestorovo priradené. To ho odlišuje od ostatných typov IS a rastrových grafických editorov.
Rado Bonk
27. 8. 2002
Doba čtení:
8 minut
Kompilujeme ze zdrojového kódu - tajemný skript configure
Často čteme o „magické trojici ./configure ; make ; make install“. Dnes se dozvíme více o možnostech tohoto skriptu a jeho volbách. Povíme si také o standardech GNU Coding Standards a FHS, tedy doporučeních, kam instalovat programy.
Stanislav Brabec
26. 8. 2002
Doba čtení:
9 minut
Softwarová sklizeň (21. 8. 2002)
Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu máme první verzi Xbox Linuxu, zajímavý systém pro automatické updatování RPM balíčků, jednu síťovou týmově orientovanou hru a mnoho dalšího.
Michal Krause
21. 8. 2002
Doba čtení:
5 minut
Kompilujeme ze zdrojového kódu - knihovny
Knihovny jsou univerzální programátorskou strukturou a dnes se bez nich neobejde prakticky žádný projekt. A protože náš seriál je o kompilaci, budeme mluvit o dynamických a statických knihovnách, jejich vlastnostech a správě v systému.
Stanislav Brabec
19. 8. 2002
Doba čtení:
9 minut
Softwarová sklizeň (14. 8. 2002)
Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu máme Cinelerru 1.0, zajímavý zvukový editor, klon hry Command & Conquer a mnoho dalšího.
Michal Krause
14. 8. 2002
Doba čtení:
4 minuty
Kompilujeme ze zdrojového kódu - základní schemata
Každý pokročilejší uživatel GNU-Linuxu se jednoho dne dostane do situace, kdy chce vyzkoušet poslední verzi nějakého programu, ale binární balíčky pro jeho distribuci ještě nejsou k dispozici. Tehdy většinou sáhne po vlastní kompilaci. Dnes se dozvíme, jak pracují základní kompilační schemata.
Stanislav Brabec
12. 8. 2002
Doba čtení:
5 minut
Nej... VIM pluginy (2)
Další hromada zajímavých pluginů pro textový editor VIM. Čekají nás mimo jiné pluginy pro psaní HTML, nástroje pro programátory a na závěr i jedna hra.
Michal Burda
8. 8. 2002
Doba čtení:
4 minuty
Softwarová sklizeň (7. 8. 2002)
Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu máme zajímavý projekt pro implementaci virtuálních souborových systémů, jednoduchou utilitku usnadňující vypalování audio CD, otevřenou implementaci kodeku JPEG-2000 a mnoho dalšího.
Michal Krause
7. 8. 2002
Doba čtení:
5 minut
Blackbox - malej, ale šikovnej!
Na mém archaickém Pentiu 120 mi těžko k mé spokojenosti poběží KDEčko či podobné na zdroje systému náročné prostředí. Pátral jsem po nějakém nenáročném, avšak funkčním a použitelném window manageru pro X Window System - nalezl jsem Blackbox.
Daniel Novotný
6. 8. 2002
Doba čtení:
3 minuty
Nej... VIM pluginy (1)
Nejlepší a nejzajímavější pluginy pro textový editor VIM.
Michal Burda
2. 8. 2002
Doba čtení:
4 minuty
Softwarová sklizeň (31. 7. 2002)
Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu máme volně šiřitelný PHP akcelerátor, novou verzi Bugzilly, filmovou variantu GIMPu, něco pro majitele grafických karet Kyro 1 a 2 a mnoho dalšího.
Michal Krause
31. 7. 2002
Doba čtení:
5 minut
Geografický informačný systém GRASS (3)
V minulej časti sme si ukázali krátke sedenie v GRASSe. Dnes preberiame jeho štruktúru príkazov - tri spôsoby, ktorými sa zadávajú. Ukážeme si tiež, ako spravovať mapové vrstvy. Na záver preberieme niektoré mapové zobrazenia a ako medzi nimi konvertovať dáta. Text je písaný tak, aby nevyžadoval špeciálne geografické, alebo kartografické vedomosti, ale zároveň tak, aby problém neprípustne nezjednodušoval.
Rado Bonk
30. 7. 2002
Doba čtení:
8 minut
Softwarová sklizeň (24. 7. 2002)
Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu máme Ogg Vorbis 1.0, nový antivirus, vylepšený mplayer a mnoho dalšího.
Michal Krause
24. 7. 2002
Doba čtení:
4 minuty
Borland proráží na novém poli technologie jazyka C++ pro Linux
Borland Kylix 3 poskytuje první integrované vývojové prostředí jazyků C/C++ a Borland Delphi (Pascal) pro tvorbu databázových a webových aplikací, grafických uživatelských rozhraní a aplikací s webovými službami pro operační systém Linux.
Tisková zpráva
23. 7. 2002
Doba čtení:
6 minut
Geografický informačný systém GRASS (2)
V tejto časti začneme trochou teórie z oblasti GISov, vysvetlíme si, ako sú reálne geografické objekty reprezentované v GISoch a GRASSovskú štruktúru geodatabázy. Ukážeme si tiež, ako GRASS nainštalovať zo zdrojových súborov a zo skompilovaných binárok. Takisto si do adresárovej štruktúry pridáme skúšobné dáta a skúsime prvé sedenie v GRASSe.
Rado Bonk
23. 7. 2002
Doba čtení:
8 minut
Finální verze OpenOffice.org 1.0 CZ
Praha, Olomouc, Rudná -- 18.7. 2002 - Po čtyřech testovacích verzích a více než třech měsících usilovné práce s potěšením oznamujeme, že je k dispozici finální česká verze kancelářského balíku OpenOffice.org 1.0.
Tisková zpráva
18. 7. 2002
Doba čtení:
1 minuta
Zabudnite na gnuplot, prichádza "R" (2)
V minulej časti sme si spravili krátky výlet do štatistického jazyka a zároveň prostredia "R". Jemne načrtli, čo dokáže v numerickej aj v grafickej oblasti. Ak to s eRkom myslite vážne, dozviete sa, ako sa inštaluje, ktoré balíky sú v default inštalácií a ako pridať rozširujúce balíky. Takisto budeme pokračovať v úvode do analýzy dát, a samozrejme produkovať grafické výstupy.
Rado Bonk
18. 7. 2002
Doba čtení:
5 minut
Softwarová sklizeň (17. 7. 2002)
Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu máme zajímavý prohlížeč dokumentů, počeštění rozhraní prohlížeče Opera, hlasový výstup pro Konqueror a Kate a mnoho dalšího.
Michal Krause
17. 7. 2002
Doba čtení:
4 minuty
Interní i USB modemy WELL mají ovladače pro Linux!
Firma JOYCE ČR, výhradní dovozce komunikačních produktů značek WELL a ASUScom (analogové modemy, ISDN, xDSL, kabelové modemy) zúročila své dlouholeté zaměření na oblast datových komunikací a dokázala připravit pro své analogové modemy WELL PCI56-SL a WELL FM-56USB ovladače pro LINUX.
Tisková zpráva
11. 7. 2002
Doba čtení:
1 minuta
Zabudnite na gnuplot, prichádza "R"
Pri používaní gnuplotu pre tvorbu grafiky do LaTeXovských dokumentov treba vždy pripraviť dátový súbor v inom prostredí. To je stratou času a navyše pri zložitejších analýzach aj náročné. Programovací štatistický jazyk a zároveň prostredie "R", dokáže pripraviť aj dáta, aj grafiku. Ale najsilnejší je v analýze dát. Dokáže toho viacej, ako gnuplot, oveľa viacej.
Rado Bonk
11. 7. 2002
Doba čtení:
4 minuty
Softwarová sklizeň (10. 7. 2002)
Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu máme podporu dálkových ovladačů pro DVD přehrávač Ogle, nové PIM aplikace pro iPaq, VPN realizovanou přes HTTP proxy nebo třeba linuxový ovladač pro joystick Sidewinder ForceFeedback 2.
Michal Krause
10. 7. 2002
Doba čtení:
4 minuty
Aplikační server Zope (3)
Zope je RAD nástroj pro tvorbu webových aplikací, obsahuje webový, aplikační a databázový server, session management, týmovou spolupráci, verzování, kešování, poštovní služby, šablony, podporu XML, WebDAV, SOAP a mnoho dalšího.
Lukáš Zapletal
9. 7. 2002
Doba čtení:
6 minut
Geografický informačný systém GRASS (1)
Dávno su preč časy, keď väčšina údajov reálneho sveta bola uložená vo forme textov a tabuliek. S objavením plánu mesta vyrytého do hlinenej doštičky Sumermi nastúpil fenomén nazývaný mapa. Rozvoj geoinformatiky rozvinul tento fenomén až tak, že dnes už nevravíme o mape, ale o Geografickom Informačnom Systéme (GIS), kde tvorba mapy tvorí len jeden z jeho modulov. Softvérová implementácia týchto myšlienok v Open Source svete sa nazýva - GRASS (Geographic Resources Analysis Support System).
Rado Bonk
9. 7. 2002
Doba čtení:
8 minut
Jaké je Gnome 2?
Od první alfa verze uplynul již téměř rok a máme zde první finální verzi nové řady. Gnome tím doznalo po téměř čtyřech letech významné změny. Jak vypadá Gnome2 a co od něj můžete čekat? Na to se pokusím odpovědět v tomto článku.
Stanislav Brabec
8. 7. 2002
Doba čtení:
7 minut
Softwarová sklizeň (3. 7. 2002)
Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu máme stabilní verzi Next Generation POSIX Threading, velmi zajímavý server-side skriptovací jazyk, pěkný nástroj pro vyznavače internetových aukcí a mnoho dalšího.
Michal Krause
3. 7. 2002
Doba čtení:
4 minuty
Aplikační server Zope (2)
Zope je RAD nástroj pro tvorbu webových aplikací. A obsahuje webový i aplikační server. A databázový server. A session management, týmovou spolupráci či verzování. A kešování a poštovní služby. A to jste ještě opravdu neviděli!
Lukáš Zapletal
2. 7. 2002
Doba čtení:
5 minut
Aplikační server Zope
Zope je RAD nástroj pro tvorbu webových aplikací. Obsahuje webový a aplikační server, databázový server, objektově orientovanou databázi, session management, týmovou spolupráci, verzování a mnoho dalšího. A je celý napsán v Pythonu. To jste ještě neviděli.
Lukáš Zapletal
25. 6. 2002
Doba čtení:
7 minut
OpenOffice 1.0 CZ Release candidate 1
Praha, Rudná (24. června 2002) - Po dvou měsících usilovné práce na lokalizaci sady kancelářských programů OpenOffice.org 1.0 (dále jen OOo) do češtiny s potěšením oznamujeme, že je k dispozici první oficiální testovací verze (Release Candidate 1).
Tisková zpráva
24. 6. 2002
Doba čtení:
1 minuta
Na komunikaci mám Psi
Ne, nejde o hrubku v nadpisu a nebudeme se učit komunikovat se zvířaty. Řeč je o jabberském klientovi Psi pro Linux, MacOS X i Windows. Pokud ještě váháte s přechodem na Jabber, možná vám dnešní článek rozhodování ulehčí.
Tomáš Krause
20. 6. 2002
Doba čtení:
3 minuty
2 011
–
2 040
/
2 467
První strana
Předchozí strana
60
66
67
68
69
70
80
Následující strana
Poslední strana
Zprávičky
Nový Bash 5.3 je napsaný ve standardu C23
Po třech letech od vydání populárního shellu Bash 5.2 v sobotu vyšla verze 5.3. Nová je substituce příkazu, která provede příkaz v kontextu…
14:32
Fedora chce ukončit podporu UEFI na MBR
Do Fedory 43 bylo navrženo ukončit podporu UEFI na discích s oddíly MBR pro x86 v instalátoru Anaconda. Nově budou muset být použity oddíly…
14:05
Webináře zdarma k nové verzi Zabbix 7.4
Společnost initMAX pořádá bezplatné webináře věnované novému Zabbixu 7.4. 9. července 2025: Co je nového v Zabbixu 7.4Webinář „Co je nového v…
11:58
Další zprávičky
Napište zprávičku
Chcete se proškolit Linux za zlomek ceny? Využijte dotaci 82 % z ceny!
TO CHCI
ČLÁNKY DO MAILU