Hlavní navigace

OpenOffice.org

Sdílet

OpenOffice.org je rozsáhlý kancelářský balík. Těsně integrované, ale samostatné aplikace podporují tvorbu dopisů a dokumentů (Writer), výpočetních tabulek a seznamů (Calc), grafů a organizačních diagramů (Draw), prezentací (Impress) a dokonce i matematických vzorců (Math).

OpenOffice.org je rozsáhlý kancelářský balík. Těsně integrované, ale samostatné aplikace podporují tvorbu dopisů a dokumentů (Writer), výpočetních tabulek a seznamů (Calc), grafů a organizačních diagramů (Draw), prezentací (Impress) a dokonce i matematických vzorců (Math).

OpenOffice.org neobsahuje aplikaci pro organizování kontaktů a plánování schůzek. Takovouto aplikaci najdete ve StarOffice (což je v podstatě bratránek OpenOffice.org doplněný o plánovač a komerční podporu), nebo můžete použít výborné aplikace KOrganizer čiEvolution.

Dlužno poznamenat, že správný název tohoto softwarového balíku je opravdu „OpenOffice.org“ a nikoliv jenom OpenOffice, jak se často zkráceně uvádí.

Lokalizace OpenOffice.org

OpenOffice.org je plně počeštěný. Lze psát i tisknout české znaky a rovněž všechny nabídky jsou česky. OpenOffice.org je vybaven kvalitní kontrolou českého pravopisu. Rady, které se zobrazí, když zastavíte kurzor myši nad ikonou, jsou rovněž česky.

K dispozici je i česká nápověda a slovník synonym (tezaurus). OpenOffice.org lze snadno přepnout i do jiných evropských jazyků a není k tomu nutná instalace nějaké jiné jazykové „verze“. To je ovšem v Linuxu zcela běžné a normální.

OpenOffice.org přináší některé výhody, které nejsou vidět na první pohled.

Za prvé je to otevřený a transparentní přístup k chybám. Velké aplikační balíky jako OpenOffice.org nemohou být bez chyb. Proto je na adrese www.openoffice­.org provozován systém IssueZilla (varianta známé Bugzilly), obsahující seznam známých chyb. S tímto seznamem můžete aktivně pracovat: můžete si promítnout chyby určitého typu pro danou verzi na zadaném operačním systému a dále výběr omezit. Ale co je mnohem důležitější, můžete hlásit chyby, které případně objevíte, a sledovat postup jejich řešeni. Tento otevřený přístup je v ostrém kontrastu s komerčními konkurenčními produkty, kde se softwarové chyby považují za přísně tajné a zatloukání je preferovaný způsob řešení problémů.

Za druhé je to XML. Všechny soubory OpenOffice.org jsou uloženy ve formátu XML a tento formát je řádně zdokumentován. To znamená, že vaše dokumenty jsou v bezpečí i v případě, že by třeba OpenOffice.org přestal být vyvíjen. Jakýkoliv průměrný programátor totiž dokáže v případě potřeby relativně snadno přečíst data z XML dokumentů a uložit je do libovolné jiné podoby. To se ostatně hodí i dnes, protože je možné dokumenty OpenOffice.org dále zpracovávat pomocí externích programů.

Za třetí je to otevřený kód. Celý OpenOffice.org je vyvíjen jako otevřený projekt. Tuto výhodu mají i ostatní dále popsané programy jako KOffice či AbiWord. Pozitiva otevřeného kódu jsou odborné veřejnosti dostatečně známá, a nebudu je zde proto znovu rozebírat.

Nápověda

Nápověda obsahuje velký počet témat. Každé téma obsahuje zhruba dva až čtyři stručné odstavce, případně i obrázky a několik příkladů. Témata jsou mezi sebou mnoha způsoby propojena, takže lze po nápovědě doslova surfovat. Tuto analogii prohlubuje přítomnost tlačítek Zpět a Vpřed jako v běžném webovém prohlížeči.

Dalšími možnostmi pohybu po nápovědě jsou kvalitní abecední Rejstřík (několik set výrazů), Obsah, fulltextové Hledání (lze hledat buď jen v nadpisech, nebo i v celém textu) a uživatelské Záložky. Klávesové zkratky jsou uvedené v samostatných přehledech pro Write, Calc,Math, Impress a Draw. Samostatná stránka je věnována také přehledu univerzálních horkých kláves, platných v celém OpenOffice.org.

Nápověda je psána velmi srozumitelně a přístupně. Správnému pochopení napomáhají hojně uváděné příklady použití. Je to nápověda, jak má být, a její užitná hodnota je vyšší než u mnoha komerčních programů.

Stabilita OpenOffice.org

Během práce na rozsáhlém dokumentu se mi Writer jednou zhroutil. Stalo se to po 10 hodinách nepřetržité práce. Chtěl jsem vymazat všechna slova naučená pro automatické doplňování slov a Writer se odporoučel. Znovu jsem Writer spustil, bez problémů jsem načetl verzi dokumentu uloženou dvě minuty před tím a pokračoval v práci. Dalších několik desítek hodin proběhlo bez havárie.

Při posunu v dokumentu se na obrazovce občas objevují artefakty – pozůstatky po posunutých řádcích nebo po použitých nabídkách. Jsou miniaturní a neškodné. Zmizí, když obnovíte obrazovku stiskem PgUp a PgDown.

Pokud je stabilita na prvním místě vašeho žebříčku, doporučuji pro pořizování dokumentů používat raději editor typu ViM, který je velmi stabilní a nezhroutil se mi nikdy – myslím, že to prostě neumí. Dá se používat i pro komplikovanou sazbu, nesmí vám ale vadit, že nepracujete ve vizuálním režimu, a musíte se naučit některý jazyk pro popis stránek (např. LaTEX nebo DocBook). Osobně jsem mnohokrát úspěšně použil ViM pro pořizování i výstup textu do formátůHTML, RTF a PDF s pomocí systému DocBook.

Nároky na operační paměť

OpenOffice.org běží přijatelně se 128 MB operační paměti, ale optimální je mít 256 MB nebo i více, zejména pak za předpokladu, že používáte náročné prostředí, jako je KDE nebo GNOME.

Pokud máte jen málo paměti a práce v OpenOffice.org je pomalá, zkuste místo KDE/GNOME používat jednodušší správce oken, jako jsou například IceWM nebo WindowMaker.