Hlavní navigace

Připojení k internetu: software

Sdílet

Asi nejznámější službou Internetu je World Wide Web, zkráceně WWW. Pro někoho jsou dokonce slova Internet a WWW synonyma.

WWW prohlížeč

Asi nejznámější službou internetu je World Wide Web, zkráceně WWW. Pro někoho jsou dokonce slova Internet a WWW synonyma. Abychom si vůbec mohli po WWW stránkách zasurfovat, potřebujeme program, díky kterému si stažené stránky můžeme pohodlně prohlédnout. Pro Linux existuje prohlížečů hodně, na tomto místě se zdaleka nedostane na všechny.

Firefox

Mezi nejznámější WWW browsery Linuxu patří bezesporu Firefox. Vznikl z Mozilly, která zase vzešla z Netscape Communicatoru, když byl jeho zdrojový kód uvolněn pod MPL – odvozeninou licence GNU.

Firefox je velmi oblíbený pro svou multiplatformnost, jednoduché použití a možnost vylepšení pomocí malých aplikací, které se nazývají rozšíření. Obsahuje vykreslovací jádro Gecko, které je společné s prohlížečem SeaMonkey.

SeaMonkey

SeaMonkey je prohlížeč, který vzešel z velmi oblíbené Mozilly, kterouse Mozilla Foundation rozhodla dále nevyvíjet a pracovat už jen na Firefoxu. Obsahuje kromě samotného prohlížeče WWW stránek také e-mailový a newsgroup klient, editor HTML stránek a adresář kontaktů. Pomocí tzv. skinů lze zcela „překopat“ její vzhled atd. SeaMonkey se velice jednoduše používá, pokud tedy máte zkušenosti s jakýmkoliv prohlížečem, nebude vám její obsluha dělat žádné problémy.

Firefox i SeaMonkey si zakládají na podpoře různých internetových standardů. Všechny potřebné technologie jako JavaScript, Javu, CSS, XML, XUL,XSLT atd. bravurně ovládá.

Mozilla může s uživatelem komunikovat v češtině díky projektu CZilla. Počeštění se týká nabídek, dialogů a hlášení. Všechny texty jsou šířeny podle licence GPL.

Konqueror

Konqueror je WWW prohlížeč vyvíjený jako součást desktopu KDE. Oproti Mozille se zdá být rozhodně svižnější, což ocení hlavně majitelé pomalejších strojů.

Konqueror není jen obyčejný prohlížeč. Umí také pracovat jako souborový manažer zvládající všechny běžné operace se soubory. Hezké se mi na něm zdá to, že ho lze přepnout do tzv. „Midnight Commander“ módu, ve kterém disponuje dvěma panely s obsahy adresářů přesně jako v konzolovémMid­night Commanderu (nebo windowsovém Total Commanderu).

Konqueror jako prohlížeč podporuje Java applety, JavaScript a kaskádové styly (CSS 1 kompletně a částečně i CSS 2). Umí využít i pluginy pro Netscape (např. Flash nebo RealVideo).

Textově orientované prohlížeče

Pokud zrovna nesedíte u pracovní stanice s grafickým uživatelským rozhraním, můžete si na internetu zasurfovat i z příkazové řádky. Stačí spustit některý z textově orientovaných prohlížečů, kterými jsou Lynx či Links.

Uvedené prohlížeče nemají grafický výstup (i když to už v případě nejnovějších verzí Linksu tak docela neplatí), takže obrázků si moc neužijete. Ovládají se plně pomocí klávesnice, a jelikož se nemusí zaobírat grafikou, jsou pekelně rychlé. Textové WWW prohlížeče oceníte zejména tehdy, pracujete-li s Linuxem přes terminál nebo pokud budete chtít něco stáhnout neinteraktivně ze skriptu.

Elektronická pošta

Také v oblasti práce s e-mailem existuje v Linuxu spousta projektů na různých stupních vývoje. Zmiňme se alespoň o některých z nich.

Thunderbird

Thunderbird je příbuzným Firefoxu a vychází ze stejné stáje. Využívá dokonce stejné vykreslovací jádro Gecko. Funguje na všech běžných platformách a stejně jako Firefox je možno jej doplnit o mnoho nových funkcí pomocí rozšíření.

KMail

KMail je správce elektronické pošty prostředí KDE. Je velice jednoduchý, přesto má vše, co byste od poštovního klienta potřebovali. E-maily se uchovávají v několika schránkách podle druhu – v příchozí poště naleznete vždy nové zprávy, do odchozí pošty se ukládají vámi napsané zprávy, které čekají na odeslání a poté se přesunou do odeslané pošty. Pokud nějakou zprávu smažete, budete ji moci ještě zachránit z koše…

SeaMonkey Mail & Newsgroups

Mozilla Mail & Newsgroups

Evolution

O něco rozsáhlejší než KMail je poštovní klient Ximian Evolution desktopu GNOME. Ten kromě samotného manažera e-mailů obsahuje i plánovací kalendář a diář, do kterého si můžete zapisovat své úkoly. Nechybí ani adresář kontaktů.

Lahůdkou je možnost nakonfigurovat Evolution tak, aby vám v hlavním okně (pod záložkou Summary) zobrazil údaje o počasí nebo titulky vašich oblíbených internetových novin nebo časopisů.

Textové poštovní klienty

E-maily lze číst i v textově orientovaných programech, což může někomu připadat jako krok zpátky, ale je hodně uživatelů, kterým tento styl práce vyhovuje pro svoji rychlost a přímočarost – stisknout klávesu je rychlejší, než myší trefovat potřebnou ikonu. Textové klienty se svoji funkčností plně vyrovnají svým grafickým bratříčkům a často je i v mnohém překonávají.

I v oblasti textových pošťáků, jak je v Linuxu zvykem, máte možnost volby. Zkuste oba přístupy a vyberte si ten, který vám vyhovuje.

Pine

PINEMutt

mutt

FTP klient

Protokol FTP (File Transfer Protocol) slouží pro přenos souborů po Internetu. V praxi to vypadá tak, že někde na Internetu jsou počítače, které pracují jako tzv. FTP servery a uživatelům nabízejí adresáře s různými soubory, které si mohou stáhnout na vlastní počítač a nebo naopak cosi na server uložit. Pro připojení ke každému FTP serveru je nutno zadat uživatelské jméno a heslo. Pokud FTP server vystupuje jako anonymní, může se k němu přihlásit kdokoliv. Jako jméno uživatele se potom obvykle píše anonymous a jako heslo vaše e-mailová adresa.

Stahovat z anonymního FTP serveru lze často i přímo prostřednictvím WWW prohlížeče. Většinou stačí zadat URL adresu ve tvaru:

ftp://ftp.server.cz/cesta/k/souboru

Pokud však potřebujete udělat něco víc, než jen zkopírovat soubor, budete potřebovat speciální program – tzv. FTP klient.

Kromě výborného řádkového ftp klienta (více informací – viz manuálové stránky, které zobrazíte příkazem man ftp) je pro Linux napsáno i pár grafických. Za všechny se zmiňme alespoň o dvou:

gFTP

Jeho princip je jednoduchý. Nejprve do horních vstupních řádků vyplníte údaje potřebné pro připojení (viz. obrázek) jako jméno serveru, uživatele a heslo. Poté kliknete na ikonku s počítači, čímž se zřídí spojení se zadaným FTP serverem. Průběh a úspěšnost všech operací se průběžně ukazuje ve spodní textové části okna.

Podaří-li se programu navázat spojení, zobrazí obsah kořenového adresáře FTP serveru v pravé části okna. Levou část okna můžete používat k procházení adresářů vašeho systému. A jak se kopíruje? Velice snadno: soubory, které chcete přenést na druhou stranu, jednoduše označíte a použijete jednu z šipek uprostřed okna podle směru žádaného přenosu.

IglooFTP

Je podobný oblíbenémuCuteFTP na Windows, což může být pro výběr jeden z rozhodujících parametrů. Zde je pár vlastností, které dělají z IglooFTP jednoho z favoritů při výběru FTP klienta:

  • vynikající uživatelské rozhraní
  • hledání souboru v adresáři
  • vynikající správa bookmarků (neomezené vytváření podskupin, možnost zařadit do bookmarku aktuálně připojený server, DnD přeskupovaní…)
  • vlastní editor pro vzdálenou úpravu souboru (možno použít externí)
  • možnost vypsat log spojení
  • podpora firewallu
  • maličkost, která u vetšiny X aplikací chybí – kurzor „zaneprázdněn“
  • fronty .. možnost vybrat soubory k uploadu/downloadu
  • rekurzivní upload/download
  • DnD linků z Netscape Navigatoru