Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (24. 8. 2005)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Vrcholí nám žně. Sklizeň je bohatá a kvalitní. Čekají vás programy na evidenci knih a DVD, profesionální překladatelský nástroj a mnoho dalšího.

Miroslav Suchý

24. 8. 2005 0:00

Grafické karty a grafické akcelerátory (25)

V dnešním, už pětadvacátém pokračování seriálu o grafických kartách a grafických akcelerátorech navážeme na předchozí díl, protože se budeme věnovat zajímavé architektuře pro hi-end počítačovou grafiku - technologii Onyx2 Infinite Reality. V současnosti jsou na bázi této architektury postaveny další, samozřejmě mnohem výkonnější systémy, například Onyx350, Onyx3000 a Onyx4 Visualization System.

Pavel Tišnovský

24. 8. 2005 0:00

Debian family

Dnes si trošku porozprávame o rodine GNU/Linux systémov, ktoré majú svoj spoločný pôvod v Debiane. Je to trochu aj v nadväznosti na článok Debian a synové, ktorý už na Root.cz vyšiel. Ja však nepôjdem už len cestou vymenovania možných klonov, ale podrobnejšie popíšem (takmer) každého z nich.

Peter Kotrcka

23. 8. 2005 0:00 | Debian

Programovací jazyk TCL (6)

V šestém pokračování seriálu o programovacím jazyku Tcl a jeho knihovně Tk se budeme podrobněji zabývat nejpoužívanějšími widgety, které jsou knihovnou Tk uživatelům i programátorům nabízeny. Také si ukážeme způsob rozvržení widgetů v oknech a dialozích pomocí takzvaných správců geometrie.

Pavel Tišnovský

23. 8. 2005 0:00

Bitmapový editor mtPaint

mtPaint je jednoduchý bitmapový kreslicí program. Má mnoho funkcí, které byly dříve běžné v programech Artstudio či DeluxePaint na platformách Amiga, Atari nebo Sinclair, ale dnešní aplikace je postrádají.

Pavel Růžička

22. 8. 2005 0:00
| 2

Bezpečnostní střípky za 33. týden

Pravidelné informace z bezpečnosti IT, které se objevily v uplynulém týdnu: obecná bezpečnost IT, telefony, boj s hackery, červy, forenzní analýza, elektronický obchod, biometrie, normy a normativní dokumenty, kryptografie.

Jaroslav Pinkava

22. 8. 2005 0:00

Tradiční unixová hra XPilot

Dnešní část snad nikdy nekončícího seriálu o hrách (nejenom) pro operační systém Linux je věnována dnes již legendami opředené hře XPilot. Jedná se o jednu z prvních akčních her určených pro platformy s X Window Systemem a současně o hru, která od svého prvopočátku plně podporovala komunikaci hráčů po síti. Nenechte se však zmást relativně velkým stářím této hry - podobně jako víno, i zde se její kvality a možnosti postupem času vylepšují až k naprosté dokonalosti.

Pavel Tišnovský

19. 8. 2005 0:00

Nakrmte si pandu (19. 8. 2005)

Další příděl krmiva pro vaši pandu červenou (Firefox). Tentokrát se jedná o Reload every, MeasureIt, Disable targets for downloads a TinyURL. Jak by řekl Murphy: vyřešení problému spočívá v tom, najít řešitele.

Petr Krčmář

19. 8. 2005 0:00 | Firefox
| 4

NeroLINUX - palte pohodlně

Grafických vypalovacích programů nalezneme v Linuxu celou řadu. Mnoho uživatelů je ale z MS Windows zvyklých na komerční program Nero. Ten je už nějakou dobu dostupný i pro Linux. Podívejme se mu na zoubek.

Petr Krčmář

18. 8. 2005 0:00

Odpočúvanie šifrovaných spojení

Spojenia cez SSL sa často berú ako bezpečné a mnohé návody dávajú rady typu 'dávajte svoje citlivé údaje len tam, kde vidíte https spojenie'. Tipujem, že väčšina ľudí (a špeciálne ne-IT profesionáli) netuší, aké jednoduché môže byť odpočúvanie/modifikácia SSL spojenia, ak si poriadne nedajú pozor na certifikáty. Hocikto na routeri/gateway použitím utility stunnel a iptables to dokáže.

Ondrej Mikle

18. 8. 2005 0:00 | SSL

Nová softwarová sklizeň (17. 8. 2005)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Je tu zase středa a s ní váš oblíbený článek. Dnes bude hodně o Internetu, trochu o šifrování, malinko o multimédiích a drobet taky o PHP.

Adam Šindelář

17. 8. 2005 0:00

Grafické karty a grafické akcelerátory (24)

Ve čtyřiadvacátém pokračování seriálu o grafických kartách a grafických akcelerátorech se budeme zabývat způsobem zobrazení třírozměrné grafiky pomocí výkonných grafických subsystémů pracovních stanic. Zavítejte tedy do exklusivního světa, kde jsou počítače stále ještě dražší než vily s bazénem.

Pavel Tišnovský

17. 8. 2005 0:00

Pohled uživatele na SUSE Linux 9.3

Než začnete číst můj příspěvek o SUSE Linuxu 9.3, musím uvést, že se nepovažuji za odborníka na Linux. Používám ho prakticky čtyři roky, ale jsem asi věčný začátečník. Moje práce na počítačích sestává většinou z psaní nejrůznějších příspěvků o počítačových, populárně vědeckých či matematických knihách a software. Proto jsem si vybral SUSE.

Karel Vašíček

16. 8. 2005 0:00 | SUSE

Programovací jazyk TCL (5)

Dnes se budeme zabývat knihovnou (a současně i toolkitem) jménem Tk, která slouží k jednoduchému a zároveň rychlému návrhu grafického uživatelského rozhraní (GUI). Nejdříve si uvedeme základní informace o charakteristických grafických prvcích, ze kterých se skládá grafické uživatelské rozhraní. Posléze si ukážeme práci s widgety a kontejnery, které jsou knihovnou Tk nabízeny.

Pavel Tišnovský

16. 8. 2005 0:00

Bezpečnostní střípky za 32. týden

Pravidelné informace z bezpečnosti IT, které se objevily v uplynulém týdnu: obecná a firemní bezpečnost IT, boj s hackery, bezdrát, Bluetooth, firewally, forenzní analýza, autentizace, normy a normativní dokumenty, kryptografie a kvantové počítače.

Jaroslav Pinkava

15. 8. 2005 0:00 | Microsoft
| 4

JXD: veverky ano, lišky ne

Jiří X. Doležal vydal v Reflexu 32/2005 další ze svých poutavých článků. Tentokrát poprvé spojený s reklamou na známý open source produkt. Toto je reakce na jeho text a vysvětlení nesprávně vyložených informací o open source.

Petr Krčmář

15. 8. 2005 0:00 | GNU

Tuxkart

Zpocené ruce na volantu. V hlavě si naposledy probíráte každou zatáčku a jednotlivé úseky tratě. Noha nervózně a nemilosrdně utiskuje plyn. Blíží se začátek, nervy horečně pracují, již není čas na zbytečné myšlenky. Vyrážíme. Nebo ne. Vhodnější možná bude pohodlné křeslo, zábava, chlazený letní drink po ruce a samozřejmě Tuxík. Počítačové hry mají své kouzlo. Pojďme si dopřát oddechový adrenalin ve hře Tuxkart.

Filip Vrlík

12. 8. 2005 0:00

Nakrmte si pandu (12. 8. 2005)

A máme tu nové papání pro náš prohlížeč. Dalším chutným krmivem bude populární RSS čtečka Sage. Pokud nevíte, co je to RSS, nebo netušíte, k čemu by se to právě vám mohlo hodit, zjistíte to právě v tomto článku.

Petr Krčmář

12. 8. 2005 0:00 | Firefox
| 9

Projekt Debian: porty

Většina z nás zná Debian - konzervativní linuxovou distribuci, která se vyznačuje svou stabilitou a kvalitními nástroji. Méně lidí však ví, že Debian se nezaměřil pouze na Linux, ale snaží se prosadit i na jiných jádrech.

Jakub Matys

11. 8. 2005 0:00 | GNU

SDL: Hry nejen pro Linux (24)

Dvacátý čtvrtý díl je shrnutím celé série o multiplatformní knihovně SDL. Celý text je strukturován podle jednotlivých článků, u každého je uveden úvodní odstavec spolu se seznamem SDL příkazů, které v něm byly probrány. Na konci naleznete také PDF k vytištění.

Michal Turek

11. 8. 2005 0:00

Grafické karty a grafické akcelerátory (23)

Dnešní pokračování seriálu o grafických kartách a grafických akcelerátorech je věnováno problémově orientovanému programovacímu jazyku Cg, který může být použit pro programování pixel shaderů i vertex shaderů na moderních grafických akcelerátorech s GPU. Při popisu jazyka Cg se zaměříme především na práci s uživatelsky vytvořenými funkcemi, práci s vektory a maticemi, využívání knihovních funkcí a tvorbu podmínek i programových smyček. Nebudou chybět ani ukázky pixel a vertex shaderů napsaných pomocí Cg.

Pavel Tišnovský

10. 8. 2005 0:00
| 2

Nová softwarová sklizeň (10. 8. 2005)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Tento týden se podíváme na web server na CD, na to, jak přidat kontrolní soubor na CD/DVD, šifrovat zálohy, řešit Sudoku, získat data z BIOSu o základní desce, a představíme si velmi malý NAS.

Miroslav Suchý

10. 8. 2005 0:00 | PHP

Programovací jazyk TCL (4)

V dnešním pokračování seriálu o programovacím jazyce Tcl se budeme věnovat především práci s řetězci a regulárním výrazům. Neopomeneme však další důležité součásti standardní knihovny Tcl - práci se soubory, použití systémově orientovaných souborových příkazů a v neposlední řadě také komunikaci po počítačových sítích.

Pavel Tišnovský

9. 8. 2005 0:00 | C, C++

Kazehakase - japonský samuraj

Pokud Mozillu Suite považujete za přežívajícího dinosaura a ani Firefox vás příliš nepřesvědčil, nic není ztraceno. Gecko ještě neřeklo své poslední slovo a Kazehakase je toho důkazem.

Tomáš Guzdek

9. 8. 2005 0:00 | Mozilla

Bezpečnostní střípky za 31. týden

Pravidelné informace z bezpečnosti IT, které se objevily v uplynulém týdnu: konference, aféra Cisco-Lynn, firemní a bankovní bezpečnost, hackeři, software, autentizace, elektronický podpis, normy a normativní dokumenty, kryptografie.

Jaroslav Pinkava

8. 8. 2005 0:00
| 6

Akta X 0507

Slovník webového vývojáře letos obohatil nový pojem: AJAX. Podíváme se mu trochu na zoubek. Dalším tématem budou jako obvykle novinky od W3C: aktualizované specifikace XLink 1.1, xml:id 1:0, SPARQL a XLS/FO 1.1.

Petr Cimprich

8. 8. 2005 0:00 | XML

Neverwinter Nights

Dnes se vydáme po cestě, jíž kráčely již nemalé desítky hráčů. Kampak že to máme namířeno? Vidím zemi magickou, kouzly a monstry oplývající. Své krásy nám představí svět Forgotten Realms. Uhodli jste správně, dnešním dílem se ponesou slůvka fantasy hry Neverwinter Nights.

Filip Vrlík

5. 8. 2005 0:00

Nakrmte si pandu (5. 8. 2005)

Dnes si budeme povídat o velmi užitečném rozšíření Greasemonkey a jeho pomocníkovi s názvem Platypus. Oba umožňují zajímavé a neomezené hrátky s prohlíženými stránkami. Pokud si rádi hrajete a ladíte, je určeno právě vám.

Petr Krčmář

5. 8. 2005 0:00 | Firefox

MAC OS X je taky unix (12): Dokončení

V závěrečné části této naší dodekalogie najdete doplňkové informace o Mac OS X, odkazy na mé zdroje a několik oprav drobných nepřesností, kterým se mi bohužel nepodařilo vyhnout. To je ode mě vše; děkuji vám, kteří jste dočetli až sem a přeji vám krásný zbytek léta!

Adam Šindelář

4. 8. 2005 0:00 | Apple

SDL: Hry nejen pro Linux (23)

V dnešním, (téměř) závěrečném dílu o knihovně SDL se pokusím shrnout všechny věci, na které jsem během psaní seriálu pozapomněl, popř. kterým jsem se z důvodu své neznalosti nevěnoval pozornost. Mimo jiné se budeme věnovat SDL_RWops, YUV video overlay, nahrávání sdílených knihoven za běhu aplikace a proměnným prostředí.

Michal Turek

4. 8. 2005 0:00
| 5

Nová softwarová sklizeň (3. 8. 2005)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Budeme rychle číst PDF, akcelerovat prohlížení obrázků, indexovat a vyhledávat, hackovat GNOME, pracovat s optickými mechanikami a nakonec se podíváme i na fstab.

Adam Šindelář

3. 8. 2005 0:00 | OpenGL
| 4