Hlavní navigace

Fraktály v počítačové grafice XXVI

Ve dvacáté šesté části seriálu věnovaného fraktálům používaným (nejenom) v počítačové grafice si popíšeme první typ fraktálních množin nazývaných souhrnně termínem Magnet. Název těchto fraktálů je odvozen z jejich fyzikálního významu.

Pavel Tišnovský

18. 4. 2006 0:00

Komiks: Velikonoční koleda

Další sobotní komiks na veselé téma. Velikonoce jsou oslavou sadismu, alkoholu a mučících nástrojů v podobě pomlázek. Ovšem ani muži to někdy nemívají o svátcích jara jednoduché.

Jojin&HedgeHog

15. 4. 2006 0:00

Jak se asi „hackovala” hesla z e-mailu Seznamu

Českými médii proběhla kauza o prolomení ochrany Seznamu a odcizení databáze hesel. Seznam se brání tím, že šlo jen o lokální sniffing jednoho studenta. Pojďme si ukázat, jak podobný útok vypadá v praxi. Skutečně nejde o nic složitého.

Petr Krčmář

14. 4. 2006 0:00

Battle for Wesnoth verze 1.0

Hra Battle for Wesnoth se už na Rootu objevila. Bylo to skoro před dvěma roky. Mezitím hra dospěla do verze 1.0, a tak jsme se vám rozhodli předložit recenzi její finální podoby.

Michal Kára

14. 4. 2006 0:00

Hlubiny vesmíru: Celestia

Dnes si představíme skutečnou hvězdu mezi astronomickými programy pro Linux. Celestia je nejen velmi propracovaná, ale také extrémně vizuálně „našlapaná”. Odvážně se pustíme tam, kam se dosud nikdo nevydal.

Petr Krčmář

13. 4. 2006 0:00

Matematika v příkazové řádce XII - aplikace sc (3)

Ve dvanácté části seriálu věnovaného matematicky zaměřeným aplikacím provozovaným zejména z příkazového řádku nebo z textového terminálu dokončíme popis tabulkového procesoru sc. Povíme si, jakým způsobem je možné nastavovat parametry editace, resp. přepočtů tabulek, a také jak lze tabulky exportovat i importovat v různých datových formátech.

Pavel Tišnovský

13. 4. 2006 0:00

Bezpečné přihlašování uživatelů

Pomocí protokolu HTTPS lze zajistit šifrovaný přenos všech informací a ideálně se tak hodí mimo jiné pro přihlašovací formuláře. Pokud tento protokol nemůžete použít (u malých projektů proto, že vám nevyjde vstříc hosting, u velkých z výkonnostních důvodů), přenáší se všechna data nešifrovaně a zdatný uživatel je může po cestě odposlouchávat. Jak jistě víte, nedávno byl obětí takového útoku Seznam.cz. Bezpečné přihlašování se ale dá zajistit i na nezabezpečeném protokolu.

Jakub Vrána

12. 4. 2006 0:00 | PHP

Nová softwarová sklizeň (12. 4. 2006)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes náš čeká jeden organizér pro studenty, zajímavý animační systém a jeden jednoduchý editor. V druhé části se spolu podíváme na šikovný zvukový konvertor, nástroj pro DVD Authoring a jednu blbůstku.

Tomáš Guzdek

12. 4. 2006 0:00

LinuxExpo opět po roce

Opět po roce jsme navštívili největší českou konferenci a výstavu LinuxExpo. Pojďme se společně podívat, co všechno vám může letošní ročník nabídnout. Není toho málo.

Petr Krčmář

11. 4. 2006 0:00
| 9

Fraktály v počítačové grafice XXV

V dnešním pokračování seriálu o fraktálech používaných (nejenom) v počítačové grafice navážeme na díl předchozí, ve kterém jsme si popsali fraktální množiny Michaela Barnsleye počítané a následně zobrazované v komplexní rovině. Minule byly popsány "Mandelbrotovy varianty" těchto množin, dnešní část bude naopak věnována "variantám Juliovým", které jsou - alespoň z estetického hlediska - mnohem zajímavější.

Pavel Tišnovský

11. 4. 2006 0:00

Akta X 0603

Tim O'Reilly je známý vydavatel, jeden ze zakladatelů iniciativy Open Source a v poslední době také vizionář propagující například Web 2.0. Bill Gates je - myslím, že tady představování zbytečné. Zajímalo by vás, o čem by si tito dva pánové asi spolu mohli povídat?

Petr Cimprich

10. 4. 2006 0:00

Bezpečnostní střípky za 14. týden roku 2006

Pravidelné informace z bezpečnosti IT, které se objevily v uplynulém týdnu: Obecná a firemní bezpečnost IT, software, malware, hackeři, viry, VoIP, bezdrát, forenzní analýza, autentizace, hesla, biometrie, normy a normativní dokumenty, kryptografie.

Jaroslav Pinkava

10. 4. 2006 0:00

Velká velikonoční soutěž o set-top-boxy

Zajímá vás digitální vysílání? Chcete sledovat televizní programy v digitální kvalitě? Pak se zúčastněte Velké velikonoční soutěže Internet Info a vyhrajte jeden z deseti set-top-boxů. Kvůli velikonoční výslužce už není nutné mlátit holky!

Redakce

10. 4. 2006 0:00

Komiks: Odvrácená strana řádu

Další sobotní komiks na veselé téma. Úlohou gurua není jen nacházet a ukazovat správnou cestu. Musí také někdy svým žákům ukázat, jak by mohla vypadat odvrácená strana řádu.

Jojin&HedgeHog

8. 4. 2006 0:00

Absolutním vítězem ankety Czech open source 2006 je projekt CZilla

V měsíci březnu probíhala na serveru Root.cz anketa CZECH OPEN SOURCE 2006, ve které odborná porota i široká veřejnost volily to nejlepší z české open-source scény. Absolutním vítězem v hlasování čtenářů se stal populární projekt CZilla.cz.

Redakce

7. 4. 2006 0:00

Globulation 2

V jakém prapodivném světě jste se to ocitli? Je v mnohém jiný než náš, také jeho obyvatelé nepřipomínají pozemského člověka. Obzvlášť na jejich přemetovou chůzi je těžší si zvyknout. A přestože je tolik nového, musíte se rychle do jejich komunity vžít a stanout v čele, nebo zahynou. Vítejte do světa intrik a strategie, do říše Globulation 2.

Filip Vrlík

7. 4. 2006 0:00

Třicet let historie Apple (druhá část)

V první části naší dvoudílné eseje jsme se seznámili s epickou historií společnosti Apple od momentu jejího založení až do konce roku 1996, kdy firma prošla fůzí se společností NeXT Software, vlastněné jejím původním zakladatelem, Stevem Jobsem. Co je ale NeXT zač? A co celou tu dobu Jobs vlastně dělal?

Adam Šindelář

6. 4. 2006 0:00

Hlubiny vesmíru: XEphem

Dalším astro programem, který si představíme, bude XEphem. Není to sice žádná novinka a neoplývá úžasnou 3D grafikou, ale o to je program zajímavější a funkčně nabitější.

Petr Krčmář

6. 4. 2006 0:00
| 7

Nová softwarová sklizeň (5. 4. 2006)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dneska se podíváme na překlepy, opravování poškozených obrázků, ladění CGI skriptů, alternativu k tail, a pak je tu jedna roztomilá blbinka.

Miroslav Suchý

5. 4. 2006 0:00

Matematika v příkazové řádce XI - aplikace sc (2)

Celá jedenáctá část seriálu věnovaného matematicky zaměřeným aplikacím provozovaným zejména z příkazového řádku nebo z textového terminálu je zaměřena na popis pokročilejších operací, které je možné provádět v textově orientovaném tabulkovém procesoru sc, a to jak s jednotlivými buňkami, tak i s jejich výběrem nebo dokonce s celou tabulkou. Uvidíme, že některé operace je možné v sc provádět mnohem rychleji než v tabulkových procesorech s GUI.

Pavel Tišnovský

5. 4. 2006 0:00

Třicet let historie Apple (první část)

V sobotu prvního dubna oslavila své narozeniny jedna z nejvýznamnějších společností historie výpočetní techniky (a techniky vůbec). Společnost, která, ač je svým tržním podílem v podstatě bezvýznamná, už od dob svého založení jednoznačně určuje směr, kterým se ubírá celý jeden průmysl. Řeč je pochopitelně o pověstné firmě Apple Computer, která si zejména nedávno získala pozornost technických nadšenců celého světa uvedením svého Unixového operačního systému Mac OS X.

Adam Šindelář

4. 4. 2006 0:00 | Apple

Fraktály v počítačové grafice XXIV

V dnešním pokračování seriálu věnovaného fraktálům používaným (nejenom) v počítačové grafice se budeme zabývat dalšími typy rastrových obrázků s fraktální strukturou, které jsou počítány a vykreslovány v komplexní rovině. Bude se jednat o fraktály, jejichž iterační vztahy navrhl a implementoval vědec Michael Barnsley, který je mimo jiné známý i velmi důležitým objevem systémů iterovaných funkcí (IFS) a jejich praktickou aplikací při fraktální komprimaci obrázků.

Pavel Tišnovský

4. 4. 2006 0:00
| 6

Michal Franěk: LinuxExpu věnujeme veškerý čas

Rozhovor s pořadatelem největší výstavní a konferenční akce věnované open source v České republice. Povídali jsme si nejen o LinuxExpu, ale také o dalších konferencích, Linuxu a problémech současného svobodného software.

Petr Krčmář

3. 4. 2006 0:00
| 3

Bezpečnostní střípky za 13. týden roku 2006

Pravidelné informace z bezpečnosti IT, které se objevily v uplynulém týdnu: Přehledy, obecná a firemní bezpečnost IT, software, malware, hackeři, rootkity, viry, Wi-Fi, Bluetooth, forenzní analýza, autentizace, hesla, elektronický podpis, normy a normativní dokumenty, kryptografie.

Jaroslav Pinkava

3. 4. 2006 0:00
| 2

Jak objekt ke štěstí přišel

Pohádka o tom, jak jeden bezvýznamný objekt podnikl pouť celým paměťovým prostorem, aby v něm našel štěstí. Podaří se mu zachránit své odkazy a uniknout velkému Garbage Collectoru? Zachrání nebohou princeznu od ztráty jejích referencí?

Jan Švec

1. 4. 2006 0:00

Péčko HOWTO

Další sobotní komiks, tentokrát na aprílové téma. Vítek dostal chuť na nějaké pořádné péčko, ale netuší, kde něco takového stáhnout. No a kam jinam byste šli, než za adminy? Jenže on je apríl ...

Jojin&HedgeHog

1. 4. 2006 0:00

Redakční schránka speciál (1. 4. 2006)

Redakční schránka je báječná věc. Obvykle do ní padají zajímavé a podnětné dotazy, někdy se v ní ovšem ocitne pošta, na kterou všichni koukáme a přemýšlíme, jestli to není dopis z vesmíru. Že by v tom měl prsty Aštar Šeran?

Redakce

1. 4. 2006 0:00

Bezpečí s chrootem

Naše firma provozuje několik linuxových serverů a na každém z nich jsou spuštěny různé služby. Jako správce těchto serverů samozřejmě klademe důraz na bezpečnost. Mimo standardní obrany jako je grsecurity patch, PaX, vypnutí podpory modulů jádra, Trusted Path Execution pro apache a PHP safe mode používáme také vlastní chroot pro jednotlivé služby.

Petr Ferschmann

31. 3. 2006 0:00

Legends

Obsáhlé jsou možnosti a hranice lidského bytí. V jednom okamžiku pracujete jako správce sítě pro nejmenovanou firmu, hned nato vás unesou mimozemšťané a dostanete se do koloběhu nelítostných soubojů na život a ještě častější všudypřítomnou smrt. V jaké hře je takový kariérní antiskok možný? Přinášíme vám pohled do svižné akce Legends.

Filip Vrlík

31. 3. 2006 0:00
| 7

Menuet OS

Je možné, aby se systém s grafickým uživatelským rozhraním vešel na jednu disketu? To, že odpověd zní ano, dokazuje již delší dobu Menuet OS.

Martin Culka

30. 3. 2006 0:00

Hlubiny vesmíru: Stellarium

Tímto článkem začínáme nový seriál o hvězdách, planetách, kometách, galaxiích, asteroidech, vesmíru a astronomii vůbec. My se zaměříme především na úlohu počítače v tomto oboru. Pochopitelně ruku v ruce s tučňákem.

Petr Krčmář

30. 3. 2006 0:00
| 5