Hlavní navigace

SCO: společnost, která zapomněla zemřít

20. 2. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Ještě před několika měsíci se zdálo, že společnost SCO snad již konečně zmizí ze zemského povrchu a přestane dělat Linuxu problémy. Ne vše je tak ideální, jak bychom si přáli – SCO dostalo stomilionovou dotaci, provádí restrukturalizaci a míní v žalobách na Novell pokračovat.

O společnosti SCO

SCO ve své původní podobě podnikala s unixovými technologiemi. V roce 1999 se SCO ostře vyjádřilo proti komerčnímu prodeji Linuxu, což jí však vůbec nebránilo v tom, aby jej o necelý rok později vesele začala sama distribuovat.

V těch dobách SCO nebylo problematické a dokonce firma Caldera Systems, se kterou se SCO posléze spojilo, Linuxu vyloženě pomáhala a byla distributorem tehdy poměrně populární distribuce Caldera. Ke spojení obou společností došlo v roce 2001. Nově vzniklá společnost se později nechala přejmenovat zpět na SCO s ohledem na dlouholetou tradici tohoto jména, a aby „zdůraznila její oddanost Unixu a Linuxu“.

Časy se mění a SCO s ním. Onu deklarovanou oddanost Unixu a Linuxu ukázala společnost hned vzápětí, když podala žalobu založenou na prohlášení, že Linux obsahuje části zdrojového kódu ze systému Unix System V. SCO si totiž jeho vlastnictví nárokovalo a v této souvislosti označilo Linux za neautorizovaný fork Unixu.

Okamžitě po žalobě SCO rozpoutalo teror proti uživatelům Linuxu, a to dokonce i z řad svých vlastních klientů. Absurditu celé kauzy dovršuje fakt, že SCO samotné jej vesele využívalo a dokonce i nadále distribuovalo.

SCO požadovalo placení licenčních poplatků, jakožto způsob legalizace svého svobodného Linuxu. Žalobám ze strany SCO se nevyhnuly ani velké společnosti, především IBM.

Konflikt s Novellem

Veškeré konflikty s Linuxem vycházely z tvrzení, že Novell prodal společnosti SCO autorská práva k Unixu. Novell, znepokojen faktem, že touto kauzou trpí celý linuxový trh, se do případu vložil a tvrzení SCO o tom, že obdrželi od Novellu autorská práva na Unix, popřel, a navíc prohlásil, že SCO si je tohoto faktu vědomo. SCO jej následně zažalovalo. Korunku všemu SCO nasadilo svým prohlášením, že GPL je nelegální.

Kauza SCO vs. Novell se táhla dlouhá léta a konečný verdikt soudu padl teprve loni. Soud tehdy prohlásil, že SCO není v právu, autorská práva na Unix patří Novellu. SCO se nechalo slyšet, že bude v soudním řízení pokračovat.

V době verdiktu soudu bylo již SCO, vyčerpané neustálými soudními procesy, ve velmi tíživé finanční situaci. Vzhledem k tomu, že ve verdiktu soudu bylo také zaplacení značné finanční částky, vše nasvědčovalo tomu, že osud SCO je zpečetěn.

A skutečně vše tomu nasvědčovalo: v polovině září zahájilo SCO v souladu se zákonem o bankrotu restrukturalizaci a o něco později připustilo možnost svého pádu. V lednu letošního roku byly akcie SCO staženy z burzy Nasdaq.

SCO vstává z mrtvých

Jak jsme vás již informovali, společnost SCO dostala stomilionovou dotaci od firmy Stephen Norris Capital Partners a jejích „partnerů ze středního východu“. SCO bude tak moci provést restrukturalizaci a investor převezme výměnou řízení firmy.

CS24_early

Navzdory poněkud paranoidním reakcím pod články na toto téma bych se spíše přiklonil k názoru, že se jedná o běžné podnikání s rizikovým kapitálem. Existují de facto dva způsoby zisku ze společnosti SCO – jednak restrukturalizace společnosti s následnou snahou dostat finanční stav do kladných hodnot, a potom také rizikovější varianta – restrukturalizace a navíc pokračování v soudech s Novellem. Je sice malá pravděpodobnost, že SCO kauzu vyhraje, nicméně pokud ano, zisky budou veliké. Tomu by nasvědčovalo i prohlášení, že SCO bude v soudních sporech patrně i nadále pokračovat.

Co nás čeká?

Ačkoliv nenáviděné SCO opět ožilo, pro linuxový svět se nic zásadního nemění. Šance, že by SCO u soudu uspělo, je mizivá, naopak právě této společnosti hrozí žaloby ze stran Novellu za licencování cizích produktů. Navíc dnes již je linuxový svět mnohonásobně stabilnější než v době, kdy SCO se svými žalobami začalo, takže nějakých větších výkyvů na OSS trhu se není třeba obávat.

Odkazy

Má v příspěvku společnosti SCO prsty Microsoft?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Jakub Šťastný byl v letech 2007 až 2008 redaktorem serveru Root.cz. Mezi jeho zájmy patří Linux, programování a typografický systém TeX.