Hlavní navigace

Assembler

Shellcode

Linuxgazette.com přináší článek zaměřený na shellcode (hrátky s assemblerem a C).

2. 8. 2004 10:31

Programujeme v jazyce Assembler v Linuxu: Závěr aneb testujeme

Tento díl uzavírá seriál o programování v jazyce Assembler pod operačním systémem Linux na procesorech x86. Dnes si povíme něco o tom, jak najít chyby v našich aplikacích, jak se alokuje paměť a jak propojit naše programy s jazykem C. To je v dnešní době asi zřejmě dost používaná věc, protože psaní moderních programů v Assembleru už není tak efektivní a hodně lidi využívá tento jazyk pouze pro psaní vlastních funkcí pro použití ve "vyšších jazycích" - stejně jako já ;).

Doba čtení: 4 minuty

Programujeme v jazyce Assembler v Linuxu: jak na adresáře

V dnešní části přistoupíme poněkud k praktičtejšímu zacházení s Assemblerem, kde si ukážeme, co vlastně jednotlivé konstanty Asmutils provádějí s kódem při jeho úpravách.

Doba čtení: 4 minuty

MenuetOS 0.77

Vyšel MenuetOS 0.77 (jednodisketový OS psaný v assembleru).

21. 7. 2004 9:57

Programujeme v jazyce Assembler v Linuxu: I/O Funkce

Třetí díl seriálu nás zavede do oblasti vstupně - výstupních (I/O) funkcí, a tím nám dá možnost zacházet se soubory. Budeme u nich mluvit i o vlastnostech přístupových práv.

Doba čtení: 5 minut

Programujeme v jazyce Assembler v Linuxu: Trochu praxe

V dnešním, v pořadí druhém dílu seriálu o Assembleru a jeho praxi v Linuxu si povíme něco o chybových kódech, jak se o nich dozvědět více, napíšeme si program, který vše demonstruje, a zmíníme se o ASMUTILS.

Doba čtení: 5 minut

Programujeme v jazyce Assembler v Linuxu: Úvod

Můj článek se zabývá programováním v nízkoúrovňovém jazyce Assembler v Linuxu pro znalé tohoto jazyka. Pokusím se zde popsat možnosti, které nám Linux nabízí, a vlastnosti překladače NASM, volání systému a odlaďování aplikací, a také to, že Tux umí Assembler:).

Doba čtení: 4 minuty

Co je to nenaprogramovatelné?

Ani ten nejlepší programátor to nenaprogramuje, co je to? Kdo si myslí, že to už ví, jistě se alespoň pozastaví nad netradiční implementací známých problémů pomocí sedu.

Doba čtení: 8 minut

Menuet 0.75 pre-4.2c

Nejnovější verze 0.75 pre-4.2c alternativního OS Menuet, vyvíjeného pod licencí GPL, začína nabývat docela použitelných podob. Příznivce minimalismu jistě potěší stále velikost na jednu 3,5" FDD. Řada užitečných i zábavných aplikací obrovské…

5. 11. 2003 15:59

Taky vám přetéká? (2)

Minule jsme nakousli téma přetékání bufferů a ukázali jsme si jednoduchý příklad, na kterém šlo tohoto principu zneužít. Dnešním dílem povídání ukončíme, a to ukázkou trochu komplikovanějšího (a doufám, že o to víc zajímavějšího) příkladu, který v programování patří tak trochu do "vyšší dívčí".

Doba čtení: 8 minut

Byte Combat

Předem upozorňuji, že následující článek je určen především individuím, která při informačně vypjatějších konverzacích s partnerkou touží po gdb a po propařených nocích šeptají melodramaticky "segmentation fault, core dumped".

Doba čtení: 5 minut

Co před námi tají /proc (9)

Teď už budeme zase pokračovat v dalších souborech adresáře /proc. Dnes je na řadě soubor ksyms. Příště se už dostaneme k písmenu L.

Doba čtení: 6 minut

Virus pro Windows i Linux?

Zdá se, že je na světě první virus, který umí infikovat jak windowsovské, tak linuxové binárky. U Windows je přítulnost k virům celkem známá vlastnost, ale možnost přenosu téže binárky na jiný systém byla dosud považována za nemožnou. Virus je celý…