Hlavní navigace

Akta X 0501

Amara není jen limonáda podezřelé chuti z dob mého mládí, ale také sada nástrojů pro intuitivní práci s XML v Pythonu. Unixový find se učí XPath. Pestrou mozaiku soupeřících verzí syndikačních formátů doplňuje RSS 1.1.

Doba čtení: 2 minuty

Mozilla nabízí XForms 1.0 pro vývojáře

V první půlce loňského srpna oznámilo IBM spolu s Novellem a Mozilla Foundation zahájení prací na implementaci doporučení W3C XForms 1.0 pro prohlížeče Mozilla.org. Dnes se dostává na světlo světa první beta verze XForms určená pro otestování…

W3C vydalo XInclude

W3C vydalo specifikaci XInclude. Díky tomu je možné do XML začlenit jiné XML dokumenty. K dispozici je i tisková zpráva W3C.

Rozšířená verze tutoriálu XML schémat

Pro všechny zájemce o W3C XML Schéma, RELAX NG a Schematron jsem jako předvánoční dárek (přece nebudeme čekat až do 24. ;-) připravil podstatně rozšířenou verzi tutoriálu.

Akta X 0408

PHP 5 nabízí nové rozhraní pro snadnou práci s XML. Do implementace jazyka XSLT 2.0 se kromě jeho autora nikdo nehrne. Jaké mohou být důvody?

Doba čtení: 5 minut

Akta X 0407

ECMAScript přichází s rozsáhlou nativní podporou XML. IBM a Novell společně řeší komplexní instalace. W3C aktualizovala pracovní verze nové generace specifikací XSLT/XPath/XQuery.

Doba čtení: 4 minuty

Akta X 0406

Výrobci prohlížečů po delší době přicházejí s návrhem na další rozvoj HTML a XHTML, který by podpořil web jako aplikační platformu. Kdo za touto aktivitou stojí a jaké má šance na úspěch? W3C připravuje vylepšené XForms.

Doba čtení: 4 minuty

Cocoon v příkladech: Programujeme vlastní komponenty 2

V posledním dílu tohoto seriálu si ukážeme, jak naprogramovat trošičku složitější komponentu - transformátor.

23. 6. 2004 0:00
XML
Doba čtení: 4 minuty

Akta X 0405

Co se skrývá pod pojmem "neextraktivní" zpracování XML a jaké výhody může tato metoda nabídnout? W3C připravuje novou verzi jazyka SVG. Po dlouhé nemoci nás opustil oblíbený zpravodajský server.

Doba čtení: 3 minuty

Cocoon v příkladech: Programujeme vlastní komponenty (1)

V tomto dílu se podíváme na to, jak (snadno) lze v Cocoonu naprogramovat vlastní komponenty. Začneme těmi nejjednoduššími - vytvoříme si vlastní selektor a akci. Rozborem zdrojového kódu a příkladem použití si také zopakujeme, jak se selektory a akce chovají, navíc získáme jistotu v rozhodování, kdy je vhodné tyto typy komponent nasazovat.

Doba čtení: 6 minut

Cocoon v příkladech: Aplikace Cocoonu, jeho konkurenti a následovníci

V tomto dílu se podíváme na open-source i komerční aplikace založené na Cocoonu a na další projekty, které mají ke Cocoonu přímý vztah nebo které Cocoon nějakým způsobem ovlivnil.

Doba čtení: 4 minuty

Akta X 0404

Kompaktní syntaxe pro XML. Zbytečné berličky, nebo užitečné nástroje? Zřejmě jak kde a jak pro koho. V průběhu dubna se v této oblasti objevily některé nové iniciativy, jimiž jsem se nechal inspirovat při volbě tématu pro tento článek.

Doba čtení: 4 minuty

Cocoon v příkladech: Výkonnost a nasazení v jiných servletových kontejnerech

V pátém dílu tohoto seriálu jsem uvedl výsledky testování rychlosti a výkonnosti aplikace v Cocoonu na svém domácím počítači. Dnes se lehce podíváme na docela zajímavé výsledky výkonnostního testování na "opravdovém" serveru. Pak si řekneme, jak nasazovat cocoonovské aplikace v jiných servletových kontejnerech (např. Tomcat).

Doba čtení: 4 minuty

Cocoon v příkladech: Jak na portál

Zajímá vás, na jaké technologii je založen portál Kennedy Space Center agentury NASA, chemického koncernu BASF, mobilního operátora Vodafone a dalších organizací a firem? Nebo byste si rádi postavili portál a nechcete či neumíte programovat? Pojďme se podívat, jak lze vytvářet portály pomocí Cocoonu.

7. 4. 2004 0:00
XML
Doba čtení: 6 minut

Akta X 0403

Návrh verze 2.0 jazyka RDDL vyvolal smíšené ohlasy; hlavním důvodem je odklon od formátu XLink. Připravuje se nová verze rozhraní SAX. Sadu nástrojů pro práci s XML po delší době rozšířily nové zajímavé céčkové knihovny.

2. 4. 2004 0:00
XML
Doba čtení: 3 minuty

Cocoon v příkladech: Pracujeme s XML databázemi

Zatím jsme v Cocoonu zpracovávali výhradně kratší XML soubory (do velikosti několika KB). Potřebujeme-li ovšem publikovat pár kilobajtů, které vybíráme z většího XML souboru, dosud představené metody zpracování (např. vybírat ta data pomocí XSL transformace) rozhodně nepatří k efektivním. Pro tyto účely je nejvýhodnější použít nativní XML databázi. Ukážeme si to na příkladu databáze poštovních směrovacích čísel sídel naší republiky.

Doba čtení: 9 minut

Akta X 0402

V únoru uplynulo už šest let od zveřejnění specifikace XML 1.0 jako doporučení W3C. Možná právě k tomuto výročí si konsorcium načasovalo uvedení dosud největších změn od roku 1998; s definitivní platností je zde XML verze 1.1. Prosadí se tato novinka? Jaké budou důsledky pro běžné uživatele?

Doba čtení: 3 minuty

Cocoon v příkladech: Autentizační framework

Už se jste někdy ve své webové prezentaci či aplikaci potřebovali omezit přístup k některým částem tak, aby se k nim dostal jen autorizovaný uživatel? V tomto dílu si ukážeme, jak to lze realizovat v Cocoonu pomocí autentizačního frameworku.

18. 2. 2004 0:00
XML
Doba čtení: 7 minut

Cocoon v příkladech: Cocoon Forms čili Woody

V tomto dílu se zastavíme u nadmíru zajímavého frameworku pro zpracování formulářů ve webových aplikacích: Cocoon Forms (aka Woody).

Doba čtení: 10 minut

Akta X 0401

Jak se parsery XML chovají a jak by se měly chovat, narazí-li v dokumentu na chybu syntaxe? Spor mezi příznivci liberálního a striktního parsování je stejně starý jako XML samo. Obstojí sedm let staré argumenty ve světle dnešních zkušeností?

Doba čtení: 4 minuty

Cocoon v příkladech: Flowscript, Continuations a MVC+

V tomto dílu se podíváme, jak Cocoon řeší (nejen) tok stránek složitějších webových aplikací pomocí flowscriptu a co jsou to objekty typu Continuation. Také se dozvíme, jak je řešen návrhový vzor MVC+ v Cocoonu a proč je tam to plus na konci. To vše na příkladu jednoduchého webového obchodu.

Doba čtení: 10 minut

Cocoon v příkladech: Je Cocoon dost rychlý?

V dnešním dílu seriálu se místo dalších příkladů dostane spíše na úvahy o rychlosti a o tom, jak ji zvýšit. Podíváme se také na novou verzi Cocoonu 2.1.3.

Doba čtení: 6 minut

Akta X 0312

Od 9. do 12. prosince ve Filadefii probíhala konference XML 2003; dnes již tradiční a bezpochyby nejreprezentativnější fórum komunity kolem XML. Prosincová akta se vracejí k některým zajímavým tématům a příspěvkům, jež na konferenci zazněly.

Doba čtení: 4 minuty

Cocoon v příkladech: Skinovatelné fotoalbum

V tomto dílu se podíváme, co jsou to XSP, logicsheety, jak používat interní roury a komponenty typu akce. Také si povíme, co jsou to pseudoprotokoly. Naši aplikaci zkusíme upravit, aby byla skinovatelná, či, přesněji řečeno, abychom mohli dynamicky měnit styl.

Doba čtení: 9 minut

Cocoon v příkladech: Zdokonalujeme fotoalbum

Na naší aplikaci - webovém fotoalbu - je co zdokonalovat. V tomto dílu ji upravíme pro více jazyků. Poznáme přitom další typ komponenty - selektor. Navíc se dotkneme problematiky tzv. modulů a ukážeme si spolupráci dvou aplikací v Cocoonu.

Doba čtení: 6 minut

Akta X 0311

Uživatelská rozhraní aplikací pro Longhorn budou moci být definovanána pomocí XML. Microsoft připravuje zajímavé a technicky vyspělé řešení, které však bohužel opomíjí prakticky všechny stávající standardy. W3C ustavuje pracovní skupinu pro binární XML, její pozice a úkoly ale nebudou ani trochu snadné.

Doba čtení: 3 minuty

Cocoon v příkladech: Instalace a první aplikace

Uběhly dva týdny, a tak je tu opět seriál o Cocoonu. Dnes se podíváme, jak Cocoon nainstalovat v Linuxu i MS Windows, a také vytvoříme první webovou aplikaci - jednoduché fotoalbum. Při tom se dozvíme o dalším typu komponenty, kterou je reader.

Doba čtení: 14 minut

Cocoon v příkladech: Úvod

Chcete vytvořit webovou aplikaci? Máte jeden či více zdrojů dat ve formátu XML? Chcete oddělit obsah a prezentaci? Potřebujete více různých formátů prezentace (např. HTML, WML, PDF, ...) nebo více jazykových verzí jednoho obsahu? Jste přesvědčeni, že vytváření a užívání jednoduchých a opakovaně použitelných komponent je ta správná cesta vývoje? Pak je tady pro vás Cocoon.

Doba čtení: 10 minut

Akta X 0310

XForms 1.0 a XML Events se staly doporučeními W3C. Bude se jimi někdo řídit? Knihy o XML stále vycházejí, ale nejdou příliš na odbyt. Objevil se návrh na doplnění XML o entity známé z HTML.

Doba čtení: 3 minuty

Akta X 0309

Velké firmy chtějí binární verzi XML; je to rozumný požadavek, nebo útok na samu podstatu tohoto jazyka? Ve W3C se tomu rozhodli přijít na kloub. James Clark chce přinést novou kvalitu do editování XML v Emacsu. Pracovní skupiny W3C v průběhu září nešetřily novými dokumenty.

Doba čtení: 4 minuty