Hlavní navigace

Seriál Linux pro zelenáče

Seriál pro naprosté začátečníky, kteří neví o Linuxu skoro nic a rádi by se dozvěděli, jestli má vůbec cenu se jím zabývat a co by jim mohl přinést. Pokud jste zvídaví, ale zatím máte málo informací, je to čtení právě pro vás.

Začátečníkův rádce – internetové prohlížeče

Ve druhé fázi našeho začátečnického seriálu se pokusíme věnovat tomu, jaké aplikace máme v Linuxu k dispozici k plnění určitých úloh, protože přesně tak začátečníci pracují. První úlohou určitě bude prohlížení internetu. Stále více a více služeb je dnes dostupných na internetu a online a bez prohlížeče se neobejdeme.

Doba čtení: 6 minut

Seriál pro začátečníky – shrnutí

Tak dnes bych chtěl trochu bilancovat. Je to již více než půl roku, co každou neděli najdete na Rootu nový díl začátečnického seriálu. Dostali jsme se do fáze, kdy zahájíme přechod k tématům spíše úkolovým a je záhodno si vše shrnout.

Doba čtení: 5 minut

Jak si poradit s nelinuxovým programem v Linuxu?

Možná se dostanete do nouze, kdy nebudete schopni nalézt náhradu za určitý program, případně nebudete schopni použít nic jiného než konkrétní nelinuxový program, zvláště pokud jste linuxový začátečník a dané problematice prostě nerozumíte. Existuje několik celkem snadných způsobů, jak problém vyřešit.

Doba čtení: 5 minut

Původně linuxové programy?

Při přímém srovnání svobodných aplikací v různých systémech se můžete dočkat překvapení. Leckdy si uživatelé ani neuvědomí, že jejich oblíbená aplikace nemá od počátku svůj původ v jejich operačním systému a že sem byla naroubována.

Doba čtení: 5 minut

Když se řekne repozitář

Obvyklou odpovědí na začátečníkovu otázku, jak získat potřebnou aplikaci, je doporučení, aby si nainstaloval příslušný repozitář. K dispozici jich je však nabízeno několik a při nepochopení jejich koncepce se může stát, že váš systém se začne chovat „divně“ či přestane fungovat úplně.

Doba čtení: 7 minut

Instalace software na jeden „klik“

Minule jsme zmínili možnosti instalace programů do jednotlivých distribucí a posteskli si nad tím, že z pohledu běžného uživatele vlastně neexistuje jednotný systém instalace programů do linuxových distribucí. Existuje však pár (zatím) okrajových projektů, které to chtějí změnit. Které to jsou?

Doba čtení: 4 minuty

Instalace programů v linuxových distribucích

Když se jednou utvrdíte v tom, že funkce vašeho operačního systému vám nepostačují, začnete hledat způsob, jak do systému dostat nový program. Způsobů je několik. Od toho nejméně přívětivého přes ten ideální až po ty, které jsou velmi jednoduché, ale nejsou tolik univerzální jako ostatní.

Doba čtení: 5 minut

Kompozitní správce Compiz

V našem začátečnickém seriálu už jsme zmínili všemožné správce oken či desktopová prostředí, ale ještě nepadla zmínka o patrně nejefektnější variantě – o kompozitních správcích. Možná se to může trochu zdát jen jako „frajeřinka“, ale nakonec poznáte, že se s nimi desktop používá velmi komfortně.

Doba čtení: 4 minuty

Desktopová prostředí: mimo střední proud

Každý začátečník, který se dostal k tomu, aby si vybral své desktopové prostředí, které bude ve své linuxové distribuci používat, je ze začátku zcela ohromen tím, kolik různých produktů si může vybrat. Obvykle si však vybere KDE nebo GNOME. Nicméně existují i další, a ty si dnes společně představíme.

Doba čtení: 6 minut

GNOME: nejznámější aplikace

Náš začátečnický seriál doputoval k popisu desktopového prostředí GNOME. Minule jsme se zmínili o GNOME jako takovém a na dnešek jsme si nechali některé známé aplikace pro GNOME určené. Podobně jako v prostředí KDE, má i GNOME některé aplikace integrované, jiné pro svůj běh GNOME vyžadují.

Doba čtení: 6 minut

GNOME: lehké představení

Tento díl našeho začátečnického seriálu bude pro tentokrát hovořit o desktopovém prostředí GNOME. Prapůvodní impuls pro to, proč vzniklo, byla snaha vytvořit nového konkurenta pro KDE, který měl problém s využíváním nesvobodné knihovny. Je to však dnes stále „jen“ pouhá alternativa či náhražka za KDE?

Doba čtení: 3 minuty

Vylepšení KDE pro začátečníky

Je jasné, že pokud ke svému počítači přilnete, časem se začnete pokoušet si jej nějak zkrášlit dle vlastního vkusu. Cílem je odlišit se od jiných uživatelů, abyste mohli jednoznačně své dítko identifikovat. KDE k tomu nabízí dekorace oken, pozadí na plochu, barevná schémata nebo ikony. Kde je získat?

Doba čtení: 4 minuty

Prostředí KDE a jeho aplikace

Po stručném představení historie a vůbec projektu KDE je zapotřebí se také zmínit o tom, které aplikace jsou vlastně jeho součástí. Je asi jasné, že KDE není jen okenním správcem, ale že nabízí i řadu užitečných a zajímavých aplikací, bez kterých si řada uživatelů už neumí prostředí KDE představit.

Doba čtení: 5 minut

KDE ve faktech a číslech

Pokud se začátečník zajímá o Linux, dříve či později se dostane k pojmu desktopové prostředí a prakticky vzápětí narazí na projekt nazvaný KDE. Co to vlastně je a proč by právě vás mělo zajímat? V dnešním článku pro začátečníky si řekneme něco o historii KDE, jeho vlastnostech i nové řadě 4.

Doba čtení: 3 minuty

Co je to desktopové prostředí?

Když používáte Linux, hodně lidí se vás ptá, jakou distribuci používáte. Stále více lidí se však ptá, jaké desktopové prostředí používáte, případně padne dotaz na okenního správce. Desktopové prostředí není typickou věcí, kterou by se mohl chlubit pouze Linux. Ale právě Linux nabízí velké množství variant.

Doba čtení: 5 minut

Instalace linuxové distribuce (teoreticky)

Už víte, že linuxových distribucí je velké množství a popisovat proces instalace byť pro ty nejpoužívanější by bylo obrovsky náročné. Rozhodl jsem se tento díl našeho seriálu sice věnovat instalaci, ale spíše v úrovni teoretické. Pokusím se přehledně uvést kroky, které vás mohou dovést k úspěšnému cíli.

Doba čtení: 5 minut

Čím je Linux specifický?

Už i v průběhu předchozích dílů jsme narazili na to, že jsou některé zákonitosti, které se příznivcům jiných operačních systémů mohou jevit jako podivné či zavádějící. Nebo jsou to také věci, které některým lidem mohou bránit v tom, aby začali nad používáním Linuxu vůbec uvažovat. Co mám na mysli?

Doba čtení: 6 minut

Jaký Linux nainstalovat?

Pokračování našeho seriálu se dostává do fáze, kdy už jsme probrali to, co vlastně Linux znamená a co by vás mohlo na začátku vaší linuxové cesty trápit. Nezodpověděli jsme ale jednu zcela základní a možná pro začátečníky prostou otázku. Jakou distribuci byste vlastně doporučili začátečníkovi?

Doba čtení: 5 minut

Jak získat Linux?

Přijdete ke kamarádovi a ten má spuštěný počítač. Pracuje s ním, brouzdá na internetu a ukazuje vám nějaké programy. Vše se vám líbí a tak seberete odvahu a požádáte jej o CD, abyste mohli mít i doma stejné prostředí. Kamarád vypálí CD a to vám dá. Není to nezákonné? Tohle přece nemůže myslet vážně!

Doba čtení: 5 minut

Proč Linux, když jej nikdo nepoužívá?

Nejeden začátečník si položí otázku: Proč vlastně používat systém, který je minimálně rozšířený. Pohledem do statistik pak zjistí, že MS Windows systémy používá 89 % procent počítačů, kolem 5 % je uživatelů s Mac OS X a na Linuxu běží jen něco kolem 2 % počítačů. Má to vůbec smysl, se zajímat o Linux?

Doba čtení: 5 minut

Speciální linuxové distribuce

Minule jsme se v seriálu pro začátečníky bavili o live distribucích. Na závěr jsem zmínil, že existují i některé speciální. Ty jsou na řadě dnes. Potřebujete proměnit svůj počítač v DVD přehrávač, herní konzoli, speciální diagnostický nástroj nebo zálohovací zařízení? Pak můžete využít některou z nich.

Doba čtení: 4 minuty

Živé linuxové distribuce

Pokud jste minule nabyli dojmu, že byste ten Linux chtěli konečně poznat, ale že nejste dost stateční na jeho instalaci, měl bych pro vás řešení: My linuxáci jej označujeme termínem „live CD“. Jedná se o unikátní možnost, jak Linux vyzkoušet a zároveň nic nemusíte dlouze neinstalovat či složitě nastavovat.

Doba čtení: 9 minut

Linuxové distribuce letmým začátečnickým pohledem

V dnešním díle našeho seriálu určeném výhradně pro začátečníky budeme poprvé postaveni před realitu linuxového života. Abyste s ním mohli začít, čeká vás hned na úvod jedna z nejtěžších voleb. A protože je to volba zásadní, může svým způsobem ovlivnit i to, zda se vám Linux bude či nebude líbit.

Doba čtení: 8 minut

Softwarové licence: Tivo, SCO a ti druzí

V minulém článku jsme se zabývali detailnějším popisem některých licencí a vůbec jsme si vysvětlili, jak takové licence vlastně fungují a jak chrání tvůrce programů, kteří se rozhodli svěřit se pod její ochranu. Navíc bych se rád zmínil o nejkřiklavějších případech, které se v souvislosti s licencemi objevily.

Doba čtení: 6 minut

Jak je to vlastně s tou svobodou programů?

Jako linuxový zelenáč se člověk často může cítit zmaten. Jeden z hlavních argumentů proto, proč používat Linux, se často uvádí - protože je svobodný. Jak je ta svoboda myšlena? Znamená to, že ostatní systémy nejsou svobodné? Jde o to, za jakých podmínek lze se systémem pracovat a jaká práva a povinnosti mám.

Doba čtení: 8 minut

Linuxové pojmy v kostce

Každá skupina stejně smýšlejících lidí si po čase vytvoří nějaký ten druh slangu a začne rozumět často používaným pojmům. Pak se tito uživatelé nechápavě dívají na to, že jim někdo nerozumí. Protože je Linux využíván takzvanou komunitou uživatelů, je jasné, že i zde nalezneme specializovanou terminologii.

Doba čtení: 7 minut

Linux? Neznám!

Druhý díl našeho seriálu pro naprosté začátečníky vezme na přetřes linuxovou tematiku takřka od podlahy. Pokusím se vám vysvětlit, co je to vlastně Linux, kdy a proč vznikl a proč jej lidé vlastně používají. Abyste totiž něco mohli dobře používat, je dobré se seznámit se základními údaji.

Doba čtení: 5 minut

Kdo je zelenáč a proč by se mohl zajímat o Linux?

Pokud jste někdy četli nějakou knihu od Karla Maye, víte, kdo je to zelenáč. Obvykle je takto označován člověk nezkušený. V našem případě je to člověk, který nemá příliš zkušeností s osobním počítačem, ale je dostatečně zvídavý na to, aby se zajímal o Linux. Začíná nový seriál pro linuxové zelenáče!

Doba čtení: 4 minuty