Hlavní navigace

Přijďte na Linux Hall!

Druhý ročník konference Linux Hall se uskuteční ve středu 11. října, tedy první invexový den, kdy bude tato výstava otevřena pro širokou veřejnost. Pořadateli jsou stejně jako loni BVV a Computerworld.

Doba čtení: 2 minuty

Pozor na logování!

Objevil se nám v linuxovém kernelu docela zajímavý červíček. Tentokrát byl zavrtaný docela překvapivě v logu, respektive v klogd, což je démon který zajišťuje, aby bylo všem řádně na vědomí dáno, že kernelu se stalo to anebo tamto.

26. 9. 2000 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Linux pro úplné začátečníky (4)

Vrať mi moje cédéčko, prevíte! aneb jak se v Linuxu pracuje s disketami, cédéčky a jinými přenosnými médii.

Doba čtení: 4 minuty

Tip pro diskový prostor

Určitě jste se již dostali do situace, kdy vám váš harddisk začal být těsný a přemýšleli jste, jak nějaký ten MB prostoru ušetřit. Dnes přinášíme jeden užitečný tip, který vám může pomoci.

Doba čtení: 2 minuty

GLib: Mnohonásobné stromy (2)

Dnešní díl je zaměřen na rozsáhlé možnosti a způsoby procházení rozvětvenými stromy.

25. 9. 2000 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Triky pro začátečníky (8)

V dnešním pokračování se podíváme na některé zajímavé a pokročilejší vlastnosti manažera souborů Midnight Commander.

Doba čtení: 4 minuty

StarOffice vs. nabodeníčka, sága pokračuje

O počešťování StarOffice už toho bylo řečeno mnoho. Přesto se v naší firmě stále setkáváme se zákazníky, kteří nedokaží tento program donutit psát případně tisknout česky. Záměrem tohoto článku je důkladně, krok po kroku shrnout a vysvětlit, jak udělat, aby váš StarOffice psal a tiskl jako rodilý Čech.

Doba čtení: 10 minut

Softwarová sklizeň (20. 9. 2000)

Pravidelná sonda do světa (převážně) Open Source softwaru.

Doba čtení: 10 minut

PAM - správa autentizačních mechanismů

Systém PAM (Pluggable Authentication Modules) dává administrátorům počítačových systémů do ruky nástroj, který jim citelně usnadní řešení jejich problémů s přidělováním přístupových práv uživatelům. V tomto článku prozkoumáme základní principy PAM z hlediska správců.

Doba čtení: 5 minut

Bezpečnostní díra v PHP

Byla odhalena první větší bezpečnostní díra v PHP týkající se uploadu souborů. Nejedná se o nic velkého, pokud nepoužíváte file upload, vůbec se vás to netýká. Podívejme se jí ale raději na zoubek...

Doba čtení: 4 minuty

Linux pro úplné začátečníky (3)

Co je to souborový systém a co je charakteristické pro Linux.

Doba čtení: 4 minuty

Eric's Ultimate Solitaire for Linux

Na recenzi této hry jsme již upozorňovali v krátkých zprávách, ale pak jsme si s provozovatelem BonusWebu řekli, že na ROOTovi najdou tyto články přeci jen více čtenářů, než na herním serveru, zaměřeném převážně na svět Windows a dohoda o spolupráci byla na světě. Dnes si tedy můžete tuto recenzi vychutnat v balení od ROOTa a od příště již budou články vycházet ve stejný den na ROOTovi i BonusWebu.

Doba čtení: 6 minut

Sun členem sdružení GNOME

Společnost Sun přijala chystané prostředí GNOME 2.0 jako budoucí uživatelský desktop operačního prostředí Solaris(R).

13. 9. 2000 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Softwarová sklizeň (13. 9. 2000)

Pravidelná sonda do světa (převážně) Open Source softwaru.

Doba čtení: 10 minut

ls vs. file manager

Denne kopírujeme, editujeme, mažeme, konvertujeme súbory. Na to aby sme vedeli s akými súbormi pracujeme, musíme poznať ich meno, prístupové práva, atď. Ako na to? Príkaz ls alebo niektorý z nepreberného množstva file managerov. Ak však ls trochu pocvičíme, môže z neho byť poslušný psík.

Doba čtení: 4 minuty

GLib: Mnohonásobné stromy

Budete-li někdy potřebovat obecný datový typ strom s tím, aby s ním šlo vytvářet jakkoliv košaté stromy, vzpomeňte si na knihovnu GLib a její mnohonásobné stromy.

11. 9. 2000 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Triky pro začátečníky (7)

Posledně jsem vám slíbil popis užitečných příkazů at a cron. Kromě nich se ještě zaměřím na vynikající souborový manažer Midnight Commander. Díky němu je práce v příkazové řádce hračkou.

Doba čtení: 4 minuty

... a co na to hudebníci?

Většina našich čtenářů jistě v uplynulých dnech zaregistrovala i na českém Internetu články s nadpisy "Zvoní vám mobil legálně" a podobné. Šlo o to, zda je legální mít v mobilu úryvek melodie, na kterou se vztahuje copyright. Názorů padlo spousta, ale nikde jsem neviděl vyjádření těch, kterých se to týká nejvíce - hudebníků. A tak jsme se jich zeptali my.

Doba čtení: 7 minut

Softwarová sklizeň (6. 9. 2000)

Pravidelná sonda do světa (převážně) Open Source softwaru.

Doba čtení: 7 minut

QT 2.2 pod GPL

4.9.2000 - Trolltech AS (Oslo) - Firma Trolltech dnes oznamuje, že nová verze Open Source knihovny pro tvorbu multiplatformních programů QT 2.2 bude vydána také pod licencí GPL. Vývojáři si tak budou moci vybrat, kterou licenci budou chtít použít.

Doba čtení: 1 minuta

Linux pro úplné začátečníky (2)

Co je to grafické rozhraní a proč je jich tolik.

Doba čtení: 4 minuty

GLib: Binární stromy (2)

Dokončení výkladu o binárních stromech v jazyce C s knihovnou GLib.

Doba čtení: 7 minut

Lynx je mrtev, ať žije Links!

Nestává se často, že narazíte na aplikaci, který vás donutí zahodit doposud používaný program. Mě se to nedávno stalo. Tím programem byl textový WWW prohlížeč Links.

Doba čtení: 4 minuty

Texinfo: ako na dokumentáciu (3)

V poslednej časti seriálu o dokumentačnom systéme Texinfo sa pozrieme na zúbok ďalším výstupným formátom, zistíme prečo sa Texinfo číta [tekinfo] a pridáme zopár tipov pre emacs.

31. 8. 2000 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Softwarová sklizeň (30. 8. 2000)

Pravidelná sonda do světa (převážně) Open Source softwaru.

30. 8. 2000 0:00
Doba čtení: 9 minut

Nová distribuce TurboLinux na českém trhu

Produkty světového producenta Linuxových distribucí TurboLinux, Inc. jsou od srpna 2000 dostupné i zákazníkům v České Republice prostřednictvím oficiálního partnera.

Doba čtení: 1 minuta

Linux pro úplné začátečníky

Co je to distribuce, kde se dá sehnat a proč je jich tolik?

Doba čtení: 3 minuty

Triky pro začátečníky (6)

Posledně jsem trochu nakousnul přesměrování standardního vstupu a výstupu. Dnes si tuto výbornou vlastnost probereme trochu důkladněji. Předem ale upozorňuji, že se uvedené příklady budou týkat především bashe a v jiných shellech (Korn shell, C shell) vám nemusí fungovat (většinou budou).

Doba čtení: 4 minuty

Nebojte se hroznýše!

Přestože slovo Python (Hroznýš) zní přímo děsivě, nemusíte se ho bát. Python je totiž interpretovaný, interaktivní, snadno portovatelný a objektově orientovaný programovací jazyk vysoké úrovně. Podporuje například dynamické typy nebo výjimky a má velmi čistou syntaxi. Rád bych vám ho trošku představil.

Doba čtení: 4 minuty

Texinfo: ako na dokumentáciu (2)

V dnešním pokračování seriálu o systému Texinfo se podíváme na jeho další funkce a možnosti demonstrované na příkladu, který se (narozdíl od toho v minulé části, který byl pro snadné pochopení velmi jednoduchý) více blíží skutečnosti.

24. 8. 2000 0:00
Doba čtení: 4 minuty

SuSE zveřejnila českou verzi databáze technické podpory (SDB)

Praha, 21.srpna 2000 - SuSE uvedla do provozu českou verzi databáze technické podpory SDB, která nyní umožní sdílet rozsáhlé zkušenosti oddělení technické podpory se všemi uživateli Linuxu.

23. 8. 2000 0:00
Doba čtení: 1 minuta