Hlavní navigace

Komerční hry

Sdílet

Díky úsilí dnes už neexistující firmy Loki se povedlo na Linux převést několik nejpopulárnějších komerčních her, známých ze systému Windows. Komerční hry si představíme jen stručně – jedná se o velmi populární tituly, dostatečně popsané na mnoha místech online i v papírových magazínech.

Díky úsilí dnes už neexistující firmy Loki se povedlo na Linux převést několik nejpopulárnějších komerčních her, známých ze systému Windows. Komerční hry si představíme jen stručně – jedná se o velmi populární tituly, dostatečně popsané na mnoha místech online i v papírových magazínech.

Prakticky všechny níže uvedené hry může hrát několik hráčů po síti proti sobě.

Akční střílečky

Firma id Software je nejen tvůrcem mnoha her sdílejících společné téma: střelba z pohledu hráče, ale také průkopníkem v oblasti her pro Linux. Díky id Software si na Linuxu můžete zahrát Doom, Doom II, Return to Castle Wolfenstein a Quake III Arena.

Firma Raven využila aplikační prostředí vyvinuté firmou id Software a přidala hezčí grafiku a zajímavý příběh. Z její nabídky si na Linuxu můžete zahrát populární Heretic II.

K dalším hrám tohoto typu patří Heavy Gear, Unreal Tournament, SiN a krvelačný Soldier of Fortune.

Z tohoto balíku se vymyká hra Descent III, která nabízí šest stupňů volnosti. Jinými slovy pohybujete se ve skutečném třírozměrném prostoru, nejen po podlaze, a máte různé možnosti natáčení hráče.

Strategické

Heroes of Might and Magic III je strategická hra s bohatou grafikou a romantickým příběhem, kde se hráči střídají v tazích. Máte tedy relativně neomezený čas na rozmyšlenou. Kromě bitev se staráte i o řízení měst a kariéru vašich hrdinů. Je to komplexní hra, která vyžaduje trochu času na naučení.

Také vůbec první hra převedená na Linux firmou Loki, Civilization: Call to Power, je založena na tazích. Fanoušci této hry vědí, že Civilization je nebezpečně návykový program, u kterého lze „spálit“ i přes deset hodin denně.

Myth II: Soulblighter je druhá verze známé hry Myth. Spíše než strategická je to jenom taktická hra: vedete své jednotky do boje, o zásobování a jiné detaily se nemusíte starat.

SimCity 3000 Unlimited je jedna z nejnovějších her rodiny SimCity. V této hře se neválčí a nestřílí, jenom se staví město. Pro někoho nezáživná nuda, pro fanoušky příjemná zábava při stavbě města snů (nebo nočních můr).

Ačkoliv společnost Loki už de facto neexistuje, zmíněné hry je stále možné koupit v některých amerických online obchodech. Odkazy na ně najdete v seznamu prodejců.

Perspektivy

Budoucnost komerčních her je po neslavném konci Loki nejistá. Neobjevují se sice oznámení o nových hrách, ale ve skutečnosti je situace poměrně příznivá. Za prvé firma Loki odvedla kus práce na knihovnách SDL, Mesa a dalších nezbytných základech pro budoucí hry, za druhé těžiště rozpočtu nových her je stále více v tvorbě videosekvencí, grafiky a zvuku a v platech živých herců, kdežto programování samotné je menší částí nákladů. Za třetí díky pokračujícímu rozvoji konzolí se dnes běžně nové hry uvádí současně pro PC, Playstation, X-Box, takže proč ne pro Linux? Je to jen otázka velikosti trhu. Pokud dosáhne v blízké budoucnosti Linux slušného zastoupení ve stolních počítačích, hry na sebe nenechají dlouho čekat.