Doby, kdy skoro jedinou hrou na Linuxu byla honička na zlého Billa, jsou pryč. Typická distribuce Linuxu se dodává s několika desítkami zajímavých her.
Strategie
FreeCiv
FreeCiv je bezesporu jedna z nejpropracovanějších a nejdokonalejších Open Source her.
Tato hra vznikla podle vzoru známé komerční hry Civilization II. FreeCiv je ovšem zdarma a Open Source. V této tahové hře máte za úkol jako vůdce svého národa prosadit se proti konkurenčním národům neboli civilizacím. Na cestě za vítězstvím musíte rozdělovat výtěžek daní, stavět a zvelebovat města, určovat směr vědeckého pokroku, vést diplomatická jednání a vyhrávat bitvy.
Hra je výborně graficky provedená a slušně ozvučená, množstvím nastavení daleko překračuje svůj vzor, lze ji hrát sólo i po internetu. Trochu jí ale chybí doplňková zábavná grafika a texty. Zatímco původní Civilization vás nejen informovala o tom, že váš národ postavil Maják, ale přidala také zajímavé informace o lodní dopravě a o významu tohoto objevu v reálném světě, FreeCiv vás suše informuje o tom, že „vaše lodi uplavou o čtvereček víc a neztratí se na moři“, čili soustředí se na hru samotnou.
Protože je FreeCiv zaměřená hlavně na hru mezi lidmi po internetu, je spuštění hry v režimu „člověk proti počítači“ trochu složitější. Nejprve spusťte FreeCiv server a zadejte mu příkaz set aifill 3<Enter>, pak spusťte FreeCiv client a připojte ho klepnutím myši na nabízený localhost, pak se vraťte do okna serveru, napištestart<Enter> a můžete hrát. Když chcete hrát proti více umělým protivníkům, změňte číslo v příkazu set aifill.
KAtomic
Oblíbená komerční hra Atomix byla kompletně přenesena do prostředí Linuxu pod názvem KAtomic. Smyslem hry je sestavit molekuly známých sloučenin z atomů, počínaje vodou. Molekuly můžete uvést do pohybu, ale zastaví se jedině o zeď, a právě to dělá hru zajímavou. Chemické znalosti nepotřebujete; každá nová molekula se představí svým schématem, takže víte, jak má vypadat kýžený výsledek.
KAtomic je hra náročná na přemýšlení a dlouhodobé plánování, protože jediná chyba může znemožnit splnění úkolu. Hra je plně počeštěná včetně názvů chemikálií jako kyselina mravenčí.
KMines
Fanouškům systému Windows není třeba představovat oblíbenou hru Hledání min (Minesweeper). Cílem je odminování herního pole, přičemž po odkrytí nezaminovaného políčka se na sousedních neodkrytých políčcích objeví číslo, vyjadřující počet zaminovaných sousedů daného políčka. KMines umí totéž co Hledání min, ale navíc obsahuje různé velikosti ploch, nastavení barev a řadu dalších možností. Trochu méně možností, ale hezčího žlutého panáčka má varianta Gnome miny, napsaná v prostředí GNOME.

KSokoban
Originální hra Sokoban (česky známá pod názvem Skladník) je zaměřená na rozvoj logického myšlení a plánování. Postavička skladníka má za úkol odklidit bedny na místo. Skladník může bedny jenom tlačit před sebou (to znamená, že je nemůže tahat za sebou) a neutlačí víc než jednu bednu najednou. Jednoduchá pravidla přinesou spoustu zábavy.
K dalším oblíbeným strategickým hrám pro Linux patří KSame, KJumpingCube a KLines. Všechny tyto hry mají jednoduchá pravidla a ovládání a na každý tah ve hře máte neomezený čas. Jak prozrazuje typický příznak – písmeno K na jmen – jde o hry, které jsou součástí desktopového prostředí KDE.
Arkády
Dvourozměrné akční hry, populární z videoautomatů, se tradičně nazývají arkádové. Z téměř dvaceti her tohoto typu dodávaných s většinou distribucí Linuxu si představíme několik nejzajímavějších.
Frozen-Bubble
Zmrzlé bubliny jsou novinkou v linuxových hrách. Hra se vzdáleně podobá populárnímu Tetrisu, čímž se řadí mezi tzv. logické rychlíky. Místo padajících cihliček máte bubliny, které sestřelujete z kanónu bublinami stejné barvy. Když se do stejné barvy netrefíte, vystřelená bublina se přilepí a překáží :-)
Lbreakout
Lbreakout je varianta známé hry Arkanoid (česky známé pod přezdívkou Cihličky). Z rozbíjených cihel vypadává množství příjemných i méně příjemných vlastností, které komplikují nebo ulehčují váš úkol: rozbít všechny cihličky a nasbírat co nejvíc bodů. Lbreakout obsahuje přes deset sad místností, přičemž každá sada má 10 až 25 místností. Jednotlivé sady se liší obtížností od zábavných až po opravdu těžké. Lbreakout je zábavná hra nevyžadující přemýšlení, vybavená hezkými zvuky, a funguje nejen na Linuxu, ale i ve Windows.
Rocks'n'Diamonds
Pokud sentimentálně vzpomínáte na starý dobrý Boulder Dash z osmibitových počítačů, Rocks'n'Diamonds je prostě Boulder Dash pro Linux s mnoha sadami úrovní navíc.
Tvorba replik starších her je v Linuxu velmi oblíbená. Mnohé tyto hry totiž za svou popularitu vděčí nápaditosti a zábavnosti při jednoduchých pravidlech, na rozdíl od moderních her, kde mnohdy bohatá výprava, ohromující grafika, videosekvence a výbuchy převažují nad nápaditostí a legrací.
Co se nevešlo
Do tohoto stručného popisu se nevešly například následující zajímavé arkádové hry: Gnibbles, Gnobots II, KAsteroids,KBounce, KTron, Tower Toppler, Závody hadů a několik variant populárního Tetrisu. Arkádové hry jsou nyní na Linux i v trojrozměrné podobě, ale v tom případě ke hře potřebujete hardwarově akcelerovanou videokartu. Novinkami v 3D hrách jsou například ArmageTron, BZflag, ClanBomber a Chromium.
Deskové hry
Šachy
Nejznámější deskovou hrou jsou bezesporu šachy. Linux má pro šachy už mnoho let známý XBoard a nyní také GNOME Chess. Oba tyto programy jsou typu client. To znamená, že nemají vlastní inteligenci, a proto samy o sobě hrát šachy proti člověku neumějí; můžete je ale použít pro hru přes internet s lidským soupeřem.
Když chcete hrát proti počítači, potřebujete aplikaci GNU Chess, která se pak napojí na XBoard nebo Gnome Chess.
Gnome Mahjongg a KMahjongg
Představte si, že hrajete Pexeso, ale kartičky jsou otočené lícem nahoru… myslíte si, že to není žádná hra? Mahjongg vás přesvědčí o opaku. Záleží totiž na tom, jak komplikované jsou obrázky na kartách.
Gnome Mahjongg, Mahjongg ve verzi napsané pro prostředí GNOME, je o něco hezčí než KMahjongg napsaný pro prostředí KDE. Kromě běžného typu hry má i obtížnou hru (na obrázku níže). KMahjongg má na druhé straně více možností nastavení a také editor nových úrovní.
V Linuxu najdete ještě jednu velmi podobnou hru nazvanou Šisen-Šo. Kostičky v této hře nejsou přeskládány přes sebe, ale rovnoměrně rozloženy v obdélníkové ploše.
KReversi
KReversi vzdáleně připomíná piškvorky, ale ve skutečnosti jsou pravidla odlišná. Na desku pokládáte své kameny a snažíte se obklopit kameny soupeře. Takové obklopené kameny se pak změní na vaši barvu. Kdo bude mít na konci hry víc kamenů, vyhrává.

Kameny nemůžete pokládat kdekoliv, ale jen vedle už položených kamenů. Základem strategie pro Reversi je snažit se pokládat své kameny na okraje desky a vyhýbat se políčkům, která sousedí s rohy desky. Když se vám to podaří, budete moci položit kámen do rohu desky, což zpravidla znamená výhru.
Lodě (KBattleship)
Oblíbená dětská hra Lodě je ve své linuxové variantě vybavená nejen zvukem a hezkou grafikou, ale i možností hry po síti a proti počítači. Hra je plně počeštěná, kromě návodu. Ale kdo by potřeboval návod pro Lodě?

Kromě uvedených her obsahují běžné distribuce Linuxu okolo deseti dalších deskových her.
Karty
Linux je vybaven množstvím karetních her s běžným balíčkem Rummy karet. Tyto hry vypadají navenek stejně, takže v této kapitole nenajdete sejmuté obrazovky.
AisleRiot není jedna karetní hra, ale 68 her s různými pravidly v jednom programu. Jsou to všechno hry solitérové, to znamená určené pro osamělé hráče.
KPoker není klasický poker proti počítači, ale spíše videopoker– hra, se kterou se setkáte u výherních automatů. To znamená, že počítač rozdává karty jenom vám a hodnotí vaše figury různým počtem bodů. Díky KPokeru máte možnost se bez rizika přesvědčit, jak by vás videpoker obral o mzdu.
KPatience je asi nejbližší karetní hře, známé jako součást Microsoft Windows. Je to tedy solitér, ale i v tomto případě máte na rozdíl od Windows výběr z více než desítky typů her.
Poručík Skat je hra pro dva hráče, která vždy skončí po 16 kolech a výherce se určuje podle dosaženého počtu bodů. Hrajete proti počítači. Také mohou hrát dva lidé proti sobě po síti.
Sportovní
V oblasti sportovních her je Linux na úplném začátku.
Cannon Smash je simulace stolního tenisu. Vyžaduje hardwarovou akceleraci grafiky.
Tux Racermá poněkud praštěný námět: tučňák lyžující po břiše. Hra má velmi zdařilé grafické provedení, ale bez hardwarové akcelerace grafiky si ji nezahrajete. Demoverze s třemi závodními drahami a dvěma postavičkami se dodává například s Mandrake 9.0 a úplná hra se dá koupit za 15 USD.
Další hry naleznete v naší herní rubrice.