Linux a video

Sdílet

Přehrávání videa pod Linuxem podporují mimo jiné aplikace Xine a MPlayer, který má více možností, a proto si ho představíme blíž.

Přehrávání videa pod Linuxem podporují mimo jiné aplikace Xine a MPlayer, který má více možností, a proto si ho představíme blíž.

MPlayer vznikl sice v Maďarsku, ovšem dnes je to globální projekt. Umí přehrávat filmy v prakticky libovolném formátu, včetně českých titulků a sterefonního zvuku. Má své vlastní grafické ovládání, ve kterém můžete otevřít a spustit film a provést většinu důležitých nastavení. Ještě více, místy až exotických, možností nabízí spuštění z příkazové řádky.

MPlayer je vybaven podrobným návodem. Ačkoli ještě nedospěl do verze 1.0, je plně použitelný a zcela stabilní.

Pokud máte zájem o techničtější popis, tady je: MPlayer dokáže přehrávat formáty audio MPEG a VOB, AVI, OGG/OGM, VIVO, ASF/WMA/WMV (Microsoft Windows Media), QT/MOV/MP4 (Apple QuickTime), FLI, RM, NuppelVideo, yuv4mpeg, FILM, RoQ, XAnim, a kodeky Win32 DLL.

To v praxi znamená, že můžete sledovat filmy snad ve všech existujících formátech: VideoCD, SVCD, DVD, 3ivx, DIVX 3/4/5 a dokonce WMV. Čeština v titulcích je plně podporována v kódováních Win-1250 i ISO-8859–2 a podporované formáty titulků jsou MicroDVD, SubRip, SubViewer, Sami, VPlayer, RT, SSA, AQTitle a MPsub.

MPlayer umí přehrávat DVD bez ohledu na regiony i na to, zda je vaše mechanika respektuje či nikoliv. To znamená, že na rozdíl od Windows můžete v Linuxu přehrávat DVD ze všech koutů světa zcela bez omezení.

Protože v Linuxu existuje bohužel několik norem pro přímé zobrazování videa, musí tyto normy podporovat i dobrý přehrávač. MPlayer podporuje zřejmě vše, co existuje: X11, XV, DGA, OpenGL, SVGAlib, fbdev, DirectFB, GGI, SDL, ale dokonce i VESA a AAlib. Také umí přímo ovládat některé konkrétní videokarty od firem Matrox, 3Dfx a ATI.

Zároveň s programem MPlayer dostanete i aplikaci pro záznam videa mencoder, která umí ukládat filmy uložené ve výše uvedených formátech do formátů DivX, XviD, MPEG1, MPEG2 a zvuk ve formátech PCM, MP3 a variable bitrate MP3. Také má silný systém postprocessingu včetně ořezu, převracení, rotace, změny měřítka, korekce barev a podobně.

Grafické rozhraní přehrávače MPlayer je plně skinovatelné. To znamená, že vzhled přehrávače MPlayer můžete změnit tak, že si nahrajete z jeho webových stránek nový „obleček“ z několika desítek nabízených.