Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (15. 3. 2000)

Pravidelná sonda do světa (převážně) open source softwaru.

Michal Krause

15. 3. 2000 0:00

Myth2 - The Soulblighter

Tytam jsou doby, kdy hry na Linuxu skoro nebyly a vše se odehrávalo v textovém režimu (vzpomeňme třeba na hru robots :-) a později hry stylu xbill (chudák myš) a solitaire. Nyní díky firmě Loki Entertainment přicházejí i do světa Linuxu velké hry známé z Windows. Jednou z prvních her, kterou Loki portovala a vypustila mezi Linuxové uživatele je Myth 2 - The Soulblighter.

Petr Šindelář

14. 3. 2000 0:00
| 2

GLib: Začínáme aneb základní datové typy

GLib je knihovna funkcí pro jazyk C implementující jakési základní stavební kameny programu. Je užívaná mnoha solidními projekty (např. knihovnou Gtk, na které stojí mnoho aplikací pro X-Window). Naleznete zde nástroje pro komfortní práci s řetězci a poli proměnné velikosti, práci se seznamy, stromy, hashovacími tabulkami či poměrně komplikovanými metodami jako je použití vláken (threads), run-time zavádění modulů (plug-inů) a tak dále. Autoři se nespokojili jen s kvalitními algoritmy - rázně vykročili také k přenositelnosti zdrojáků nejen mezi Unixy, ale dokonce i na Windows.

Michal Burda

13. 3. 2000 0:00
| 2

SQL ve vztahu klient - server

Databáze standardu SQL jsou založeny na komunikaci server-klient. Jako server vystupuje počítač (místní či vzdálený), na němž je spuštěna služba naslouchající na portu určeném konfigurací. Je připraven naslouchat a dávat odpovědi na smysluplné dotazy. Klient je většinou www server, který se ptá. Ale pokud databázi upravujete, používáte klienta jiného.

Petr Hodan

10. 3. 2000 0:00 | SQL
| 3

DOOM: Hell on Linux

Vždyť na to nejsou žádný hry..., říkají s oblibou uživatelé nejrozšířenějšího herního (a shodou okolností i operačního) systému na světě, hovoří-li o výhodách a nevýhodách Linuxu.

Radim Kučera

9. 3. 2000 0:00
| 9

Správa balíčků s RPM (2)

Dnes pokračujeme v seznamování se se správcem balíčků RPM. Na pořadu dne jsou kompilace ze zdrojových kódů a "tahání" informací z databáze balíčků.

Michal Krause

8. 3. 2000 0:00 | Red Hat
| 1

Magie s mysql

Někdy se vám stane, že probdíte několik nocí při hledání zapeklitého problému. Marně. Všechny vaše pokusy míří do prázdna. A pak k tomu přijde někdo jiný a vy řeší to za pár sekund. A právě takovou to magií se bude zabývat tento občasník.

Leoš Literák

7. 3. 2000 0:00 | MySQL

Úvod do SQL

Operační systém Linux neustále šlape na paty renomovaným společnostem s jejich servery, ať už webovými (Apache běží na více jak polovině serverů) tak i databázovými. Při spojení obou serverů vznikne velmi výkonný systém v podstatě za "babku".

Petr Hodan

6. 3. 2000 0:00 | SQL

Čeští telekominíci

Společnost Český Telecom (dále ČT) bude mít podle všeho fakticky prodloužen monopol o další dva roky. Ač nám zástupci společnosti ČT slibují světlé zítřky pod jejich vlajkou, přijetí telekomunikačního zákona v současné podobě by bylo zásadní ranou liberalizace našeho telekomikačního trhu.

Jaromír Doleček

3. 3. 2000 0:00

Správa balíčků s RPM

Každá slušná distribuce nabízí mimo jiné také takzvaný "package management", neboli správu balíčků. Ta umožňuje relativně bezbolestně přidávat a odebírat programy, postará se o závislosti mezi balíčky a také může usnadnit kompilaci programů ze zdrojových kódů. Dnes se podíváme, jak používat RPM - základní kámen distribuce Red Hat, Mandrake, SuSE, Open Linux a dalších.

Michal Krause

2. 3. 2000 0:00 | Red Hat
| 7

Softwarová sklizeň (1. 3. 2000)

Pravidelná sonda do světa (převážně) open source softwaru.

Michal Krause

1. 3. 2000 0:00

Microsoft Trek. Příští generace. (4)

V minulém díle jste se dočetli o pokračujících strastech našich hrdinů. Ti zjistili, že taRasané jim překopírovali původní operační systémy systémem Windows 98. A v té chvíli se na obrazovce objevili nepřátelští Romulané s nabitými zbraněmi. Jakýkoliv pokus o obranu končil IRQ konfliktem nebo chybou ochrany. Romulané však mají stejné problémy. Do této situace se probral poručík Data a vychrlil ze sebe spoustu vět.

Leoš Literák

29. 2. 2000 0:00 | Microsoft
| 2

Low-end SMP (4) - co, kde a za kolik

V dnešní části seriálu se podíváme na to, jaký SMP počítač vlastně můžeme sehnat. A také uvedu některé praktické rady při upgrade na SMP.

Miroslav Petříček

28. 2. 2000 0:00
| 6

Samba - Tanec s Okny: Otázky a odpovědi

Na druhý den po vydání prvního dílu seriálu o Sambě jsem byl překvapen množstvím dotazů, které mi přišly. Svědčí to o tom, že "Samba" je opravdu velmi aktuální a žádané téma. Pokusím se na některé z nich odpovědět v tomto původně neplánovaném článku.

Lubomír Čevela

25. 2. 2000 0:00 | Samba

Čarování s obrázky

Prohlížení, konvertování, organizování, dávkové upravování, kombinování, vkládání, vyjímání, mazání, rotování, zmenšování, ořezávání, komprimování, zrcadlení, orámovávání, animování, ostření, rozmázávání a spousta dalších úkonů s rastrovou grafikou snadno a rychle? Proč ne!

Jakub Steiner

24. 2. 2000 0:00 | GIMP
| 3

Softwarová sklizeň (23. 2. 2000)

Pravidelná sonda do světa (převážně) open source softwaru.

Michal Krause

23. 2. 2000 0:00

Microsoft Trek. Příští generace. (3)

V minulém díle jsme opustili hrdiny našeho seriálu v těžké pozici. Na palubě nic nefunguje. Objevují se podivná hlášení (modem je špatně nakonfigurován), kapitán Picard je během odpočinku bombardován létajícími okny a výtah jim rozdá karty pro bridge, místo aby je odvezl na můstek. Jaké nástrahy dvacátého století čekají na naše hrdiny teď?

Leoš Literák

22. 2. 2000 0:00 | Microsoft

Low-end SMP (3) kde nemá smysl

Minule jsme si uvedli výkony, kterých dosáhl SMP počítač v některých, přiznejme si však, že pečlivě vybraných, úlohách. Dnes přidáme některé další výsledky. Na rozdíl od minulé části se však podíváme také na aplikace, u kterých nejsou výhody SMP tolik patrné.

Miroslav Petříček

21. 2. 2000 0:00
| 3

Centrum.cz ve WAPu

Vyhledávač Centrum.cz uvádí novou službu WAP.centrum.cz. Od dnešního dne tak mohou uživatelé tohoto českého vyhledávače využívat služby také prostřednictvím mobilního telefonu.

Tisková zpráva

18. 2. 2000 0:00

63000 chyb ve Win2000 - co to vlastně znamená?

Malé zamyšlení nad střetem dvou filosofií vývoje softwaru a také nad tím, zda má uživatel naději dočkat se odstranění alespoň poloviny z těchto chyb ve Windows 2000.

Michal Krause

18. 2. 2000 0:00

2. linuxový víkend na Slovensku

Slovenské sdružení uživatelů Linuxu připravilo druhý linuxový víkend pro všechny zájemce o tento operační systém.

Tisková zpráva

17. 2. 2000 0:00

Budou vznikat "technologické" blacklisty?

Blacklist, tedy černá listina, je seznam, který vyjmenovává subjekty, kterým je cosi zapovězeno. Tento termín se v poslední době užívá zejména v souvislosti s Internetem a spammingem. Existence či neexistence blacklistů závisí převážně na tom, jestli se lidé dokáží chovat v mezích jistých norem. A někdy také na tom, jaký software používají.

Michal Krause

17. 2. 2000 0:00 | Microsoft

Softwarová sklizeň (16. 2. 2000)

Pravidelná sonda do světa (převážně) open source softwaru.

Michal Krause

16. 2. 2000 0:00

Jak pružné jsou internetové prohledávače?

Jak rychle zareagují na změnu na vašich stránkách? Je reakce českých fulltextů rychlejší než zahraničních? A je vůbec k něčemu dobré, používat české fulltexty?

Tomáš Krause

15. 2. 2000 0:00
| 5

Microsoft Trek. Příští generace. (2)

V minulém díle se kapitán Picard i celá posádka ocitli ve velmi složité situaci. Jejich do té doby skvěle fungující počítače se po pokusu spojit se s planetou taRas začaly chovat nespolehlivě a hlásily podivné chyby jako třeba "Obecná chyba ochrany", "Paměť vyčerpána" nebo "Modem není správně nakonfigurován". Navíc poručík Data se zasekl. Ke všemu zlému se v oblasti pohybují nepřátelské Romulanské lodě.

Leoš Literák

14. 2. 2000 0:00 | Microsoft
| 3

Low-end SMP (2) - jak rychle to běží

Platí u víceprocesorového počítače, že 2 x 400 MHz = 800 MHz? Na tuto a další otázky odpovídá pokračování miniseriálu o SMP počítačích.

Miroslav Petříček

11. 2. 2000 0:00
| 5

Jak na nepotřebné klávesy?

Jistě všichni znáte tři oblíbené klávesy, které jsou určeny pro jakýsi OS, jejichž význam je však poněkud diskutabilní. Pravděpodobně "nejraději" je mají "pařani". Jejich využití při hře spočívá zejména v ubezpečování se, že systém stále běží ;) Ale co s nimi v Linuxu? Nezbývá než vzít silný šroubovák a vydloubnout...

Petr Franěk

10. 2. 2000 0:00
| 8

Softwarová sklizeň (9. 2. 2000)

Týden co týden se společně vydáváme na výlet do světa volně šiřitelného softwaru. Dnešek nebude výjimkou, takže ukončete nástup a výstup, dveře se otevírají...

Michal Krause

9. 2. 2000 0:00

SuSE podporuje české školství

Ke konci roku 1999 začala společnost SuSE CR, s.r.o. (dceřinná společnost SuSE Linux AG, jedna z předních světových distribucí Linuxu) s výraznou podporou školství v oblasti IT v České republice. K filosofii této softwarové firmy patří podpora českého školství, nejen touto jednorázovou akcí, ale především celoročním kontaktem se školami různých typů.

Tisková zpráva

8. 2. 2000 0:00
| 2

Samba - Tanec s Okny: Samba je když...

Začínají se zde mudrování rozličná, kterak linuxový server pro klienty s MS Windows přístupný učiniti a kterak naučiti tento server adresáře a tiskárny s nimi sdíleti. Neníž potřeba nižádného zázraku k dosažení toho, postačí kousek software mistrovně ufasovaný, kterýž se zove Samba.

Lubomír Čevela

8. 2. 2000 0:00 | Samba

Microsoft Trek. Příští generace.

Nejen prací živ je člověk, takže dnes tu máme něco pro odreagování - 1. díl sci-fi povídky šířené pod licencí GPL (ano, GPL už máme software, hudbu i prózu). Pozor, veškerá podobnost s reálným světem, je čistě náhodná :))

Leoš Literák

7. 2. 2000 0:00 | Microsoft
| 1