Hlavní navigace

Root.cz – linux, open source a free software

Má ještě tradiční neutrální peering smysl nebo stačí komerční uzly?

Články

2014: vážné bezpečnostní chyby a konec TrueCryptu

Rok 2014 byl označován rokem hrozivých bezpečnostních chyb, objevila se známá jména jako Heartbleed, Shellshock, POODLE nebo rom-0. Skončil také například vývoj Adobe Readeru pro Linux nebo TrueCryptu.

Petr Krčmář

Včera | Root.cz

Datové kolekce v programovacím jazyku Rust: mapy

Druhou skupinou datových kolekcí, které můžeme nalézt ve standardní knihovně programovacího jazyka Rust, jsou mapy (asociativní pole). První implementace je založena na hešovacích tabulkách, druhá implementace na B-stromech.

Pavel Tišnovský

Včera | Programovací jazyky
| 1

SixXS vypne IPv6 tunely, služby ukončí 6. června

IPv6 už by vám měl zařídit poskytovatel připojení, říká nezisková organizace SixXS a plánuje ukončit provoz svých IPv6 tunelů. A poskytovatel možná zůstane jedinou možností, protože alternativ mnoho není.

Roman Bořánek

22. 3. 2017 | Připojení k Internetu

Softwarová sklizeň (22. 3. 2017)

Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si bezztrátově sestříháme video, nainstalujeme Android na PC, podíváme se na vícejazyčné vstupy do unixových systémů a stáhneme si torrenty.

Filip Zatloukal

22. 3. 2017 | Sklizeň
| 3

DDoS útoky: objemy stoupají, nejčastěji se útočí z Číny na USA

Společnost Incapsula zveřejnila data o DDoS útocích z posledních čtvrtletí loňského roku. Zprávy to nejsou příliš pozitivní: útoky jsou stále dostupnější a nabírají na síle. I přesto, že ubývá používání zesilujících odrazů.

Petr Krčmář

21. 3. 2017 | Bezpečnost

2013: Snowden odhalil NSA, Bitcoin se utrhl ze řetězu

Android má nové konkurenty ve Firefox OS, Sailfish OS a Ubuntu Touch, lidé se začínají dozvídat o dark netu, Valve uvádí první herní Linux a Ubuntu vychází ve variantě speciálně pro Čínu.

Roman Bořánek

21. 3. 2017 | Root.cz

Komiks: pestovateľský

Modrá je dobrá, ale na zelenú nemá nič. Zelená upokojuje. Keď vás vytočí otravný kolega, je tu pre vás. Pár zelených stebielok vás naučí zodpovednosti. A tiež si z času na čas povysávať klávesnicu.

Jana Slebodníková

18. 3. 2017 | Humor

Registrujte se na konferenci Devel.cz 2017 a workshop o Elmu

Už jen poslední týden zbývá pro registraci na konferenci Devel.cz 2017 (událost na FB). Ta proběhne 1. dubna na VŠE v Praze. Jedná se o 7. ročník, je pro vás připraveno 14 přednášek a…

Distribuce bez systemd – problémy distribuce Slackel, náhradní Salix

Minulý díl byl věnován dokončení popisu MX AntiX a hlavně pak distribuci Slackel. V dnešním dílu její popis ukončíme a přejdeme na Salix, který se chlubí jednoduchostí, rychlostí a stabilitou.

Jaromír Vojtaj

17. 3. 2017 | Desktop

Certifikáty Let's Encrypt se skriptem Dehydrated

Pokud nasazujete certifikáty od autority Let's Encrypt, můžete si vybrat z celé řady klientů, kteří implementují ACME protokol a tedy dokáží zajistit vystavení certifikátu. Já jsem si vybral Dehydrated.

Dan Ohnesorg

16. 3. 2017 | Bezpečnost

2012: Steam je pro Linux, Raspberry Pi jde do prodeje

V roce 2012 bastlířským světem otřásl příchod Raspberry Pi, linuxáky zase potěšil Steam a české uživatele vznik nové pražské konference LinuxDays. CZ.NIC zaregistroval miliontou doménu a NIX.CZ nabídl 100GE.

Petr Krčmář

16. 3. 2017 | Root.cz