Hlavní navigace

Stalo se

Týdenní přehled nejdůležitějších událostí ve světě Open source, Free software i IT obecně.

Bezpečnostní střípky: Twitter znova hacknut

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne lze upozornit především na zpřístupněné prezentace vystoupení na konferenci Black Hat, diskuze k budoucnosti IT bezpečnosti v USA a některé informace k problematikám forenzní analýzy.

Doba čtení: 9 minut

Výkonný ředitel Googlu rezignoval na svou funkci v dozorčí radě společnosti Apple

Společnost Apple oznámila, že Eric E. Schmidt, výkonný ředitel Googlu, odchází z dozorčí rady Applu, jejímž členem byl od roku 2006. Uvádí se, že Schmidt rezignoval na svou funkci v Applu z důvodu možného střetu zájmů. Google hodlá brzy…

4. 8. 2009 15:03

Bezpečnostní střípky: konference Black Hat

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne lze kromě informací z významné konference Black Hat upozornit například na informaci k úspěšnému prolomení chystaných Windows 7 a třeba na přehled desítky špionážních udělátek.

Doba čtení: 8 minut

Tomáš Búřil odchází ze Seznamu

Česká portálová jednička Seznam.cz bude mít po třech letech nového obchodního ředitele. Ten současný, Tomáš Búřil, na konci prázdnin v Seznamu na vlastní žádost končí. Dle jeho slov zůstává v „oboru“, ale jeho působnost bude podstatně širší než…

Novell přichází s řešením pro jednoúčelová použití

Novell se rozhodl do svého SUSE Studia přidat novou volbu. Tou je JeOS neboli Just Enough Operating System. Jde o základní systém bez zbytečných věcí, který se posléze vybaví tím co potřebujeme. Je to ideální třeba pro hostingy virtuálních serverů…

Čtvrté vydání The Official Ubuntu Book

Prentice Hall uvolnilo již čtvrté vydání knihy The Official Ubuntu Book. Kniha byla upravena, aby odpovídala nejnovějšímu Ubuntu 9.04. Na 512 stránkách se dozvíte jak Ubuntu nainstalovat nebo zaktualizovat z minulého vydání, jak si ho přizpůsobit…

24. 7. 2009 8:06

Dnes začal čtvrtý Hack Week

Dnes začal již čtvrtý Hack Week, během kterého zaměstnanci Novellu mohou využít svůj pracovní čas na vývoj nových programů nebo vylepšit ty stávající podle sebe. Díky minulému ročníku tu máme projekty Tasque, Giver nebo podporu deb balíčků v openSUSE Build Service.

20. 7. 2009 17:05

Vyšel Ubuntu Weekly Newsletter

Objevilo se nové vydání Ubuntu Weekly Newsletteru s číslem 151, které shrnuje události kolem Ubuntu během posledního týdne. Ty nejdůležitější jsou vydání opravné verze Ubuntu 8.04.3 LTS, přestylování wiki pro Kubuntu nebo zahájení překladu Ubuntu…

20. 7. 2009 10:22

Bezpečnostní střípky: nebezpečí sociálních sítí

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne lze upozornit na další informace ke "korejskému" útoku, rozsáhlou příručku k využívání SSL v podnikání a rozhovor s Joannou Rutkowskou.

Doba čtení: 9 minut

Server Tectonic končí

Posledních devět let přinášel Tectonic čerstvé zprávy ze světa Linuxu včetně komentáře. Během několika uplynulých týdnů jste si mohli všimnout poněkud menšího množství zpráv, které se na něm objevovaly. Nyní Alastair Otter, autor tohoto projektu,…

Bezpečnostní střípky: DDoS útoky zaměstnávají média

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne lze upozornit na diskuse k bezpečnostním vlastnostem OS Chrome společnosti Google, studii k bezpečnosti operačního systému Symbian a třeba na přehled častých chyb správců sítí.

Doba čtení: 8 minut

Bezpečnostní střípky: zabezpečení nového PC

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne týdne lze upozornit na bezpečnostní problémy v kontaktech na sociálních sítích, materiál k problémům současných firewallů na csoonline.com a na některé novinky na poli kryptografie.

Doba čtení: 8 minut

Bezpečnostní střípky: IT bezpečnost a politika

Pravidelný přehled informací k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne lze upozornit na doporučení pro administrátory ve vztahu ke kontrole bezpečnosti sítí, na popis rizik sociálních sítí a na některá základní bezpečnostní doporučení. Microsoft přichází s novým bezpečnostním softwarem.

Doba čtení: 9 minut

Bezpečnostní střípky: lepší ochrany pro aplikace Google?

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne lze upozornit na postupy pro nejlepší archivaci dat, článek na csoonline.com, který pomůže napsat lepší IT bezpečnostní politiku a informaci o chystaném antiviru společnosti Microsoft.

Doba čtení: 8 minut

Bezpečnostní střípky: nepříliš úspěšná legislativa

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne lze upozornit na článek k firewallům webových aplikací, informaci o dosud bezprecedentním útoku na hosting a samozřejmě na aktualizovanou normu NIST pro digitální podpis.

Doba čtení: 7 minut

Švédská Piratpartiet pravděpodobně pronikla do Evropského parlamentu

Dle předběžných výsledků si tzv. pirátská strana jménem Piratpartiet získala ve Švédsku nemalou přízeň voličů a podařilo se jí proniknout do Evropského parlamentu. Možný úspěch této straně přisuzovaly již předvolební průzkumy. Pozornost si…

Co přinesla výstava Computex Taipei 2009?

V sobotu skončila výstava Computex Taipei 2009. Podle čísel se zatím zdá, že oproti loňskému roku došlo k mírnému poklesu jak v návštěvnosti, tak v počtu vystavovatelů. Letos výstavě dominoval Google Android, bylo představeno několik netbooků…

8. 6. 2009 10:32

Bezpečnostní střípky: úniky dat

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne lze upozornit především na článek o populárním šifrovacím software TrueCrypt, top 10 stránek s malware a článek o nejčastějších cílech dnešních počítačových útočníků.

Doba čtení: 8 minut

Intel oznámil koupi softwarové firmy Wind River

Intel ve čtvrtek oznámil koupi softwarové firmy Wind River System Inc. za 884 miliónů USD. Wind River je lídrem v oblasti softwaru pro vestavěná zařízení. Intel s rostoucí poptávkou po svých procesorech Atom rozšiřuje své pole působnosti a tato…

RealPlayer míří na netbooky

RealNetwork uzavřel dohodu, která může přivést jejich RealPlayer na množství netbooků s OS Linux. Společnost uzavřela partnerství s Ubuntu, takže nyní bude jejich RealPlayer mobile přímo v distribuci Ubuntu Netbook Remix.

Švýcarský soud zrušil státní zakázku s Microsoftem

Nedávno jsme vás informovali o tom, že Red Hat s několika dalšími výrobci softwaru žalují švýcarský stát kvůli přidělení státní zakázky Microsoftu. Nyní už víme, že soud byl úspěšný a zakázka byla soudem zrušena. Źalujícím společnostem se nelíbilo,…

Bezpečnostní střípky: Obamova nová strategie kybernetické bezpečnosti

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne lze upozornit na materiál k metrikám kybernetické bezpečnosti, hezký přehled toho, co vše se může objevit na hacknutém počítači a třeba na článek o problémech i českých uživatelů na stránkách Facebooku.

Doba čtení: 9 minut

Bezpečnostní střípky: většina průniků je zevnitř organizace

Pravidelný přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne lze upozornit na informaci o vydaných metrikách pro informační bezpečnost, na dvě nedávno vydaná Live CD (bezpečnost webů) a na výsledek nezávislého testu antivirových produktů.

Doba čtení: 8 minut

Bezpečnostní střípky: botnety okolo nás

Přinášíme vám pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne lze upozornit především na kapitolu knihy Hacking Exposed (s názvem Web Hacking), novou verzi nástroje Nmap a novou verzi šifrovacího programu TrueCrypt.

Doba čtení: 8 minut

Bezpečnostní střípky: šikovné sociální inženýrství

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne lze upozornit na doporučení pro boj s útoky SQL-injection, informaci o chystaných protipirátských opatřeních pro Windows 7 a dále třeba na zjištění, která vyplynula z monitoringu botnetu.

Doba čtení: 7 minut

Bezpečnostní střípky: IE8 do vašich počítačů

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne lze upozornit třeba na článek k bezpečným aktualizacím, článek k hackování chytrých mobilů a také na informace o dalších přípravách americké legislativy v oblasti bezpečnosti IT.

Doba čtení: 7 minut

Bezpečnostní střípky: konference RSA 2009

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne lze upozornit na přehled postupů používaných hackery, na analýzu seznamu SANS/CWE 25 nejnebezpečnějších programátorských chyb a na informace, které přišly ze San Francisca, z konference RSA 2009.

27. 4. 2009 0:00
Doba čtení: 8 minut

Bezpečnostní střípky: konference Black Hat Europe

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne lze upozornit především na průběh konference Black Hat Europe, na informace k novým útokům na online bankovnictví a dále třeba na rekapitulaci základů fyzické bezpečnosti IT.

Doba čtení: 7 minut

Bezpečnostní střípky: USA a kybernetická bezpečnost

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne lze upozornit na video k problematice penetrace počítačové sítě, na výsledky aktuálního testu firewallů a na novou verzi skeneru zranitelností Nessus.

Doba čtení: 7 minut

Bezpečnostní střípky: GhostNet - špionská síť

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne lze upozornit především na nově se objevující informace k červu Conficker, dále třeba také na seznam hrozeb letošního roku podle Shniderové a na velkou aféru okolo špionážní sítě GhostNet.

Doba čtení: 8 minut